Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - prosinec 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,98 %     Brokerindex: 5,79 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Konec roku je na dohled a s ním je také jedna z posledních šancí, jak si zajistit levnější hypoteční úvěr. Banky totiž pokračují ve zdražování a prognózy se shodují v tom, že úrokové sazby hypoték porostou i příští rok.

Zatímco právě před rokem byly hypoteční sazby na svém historickém minimu, průměrná sazba hypotéky byla 1,77 %, letos v listopadu vystoupala sazba podle údajů z Fincentrum Hypoindexu na 2,15 %, což je o dalších pět setin procentního bodu více, než tomu bylo v říjnu. A vše nasvědčuje tomu, že bude hůř.

Kdo si tedy chce pořídit vlastní bydlení, rozhodně by neměl váhat. A pokud se rozhodnete vyřídit hypotéku prostřednictvím hypotečního makléře, můžete získat hypoteční úvěr levněji. Že je situace v praxi příznivější dokazují data z Brokerindexu, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. Jeho hodnota se v listopadu stále drží na dvouprocentní hranici, konkrétně 2,05 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než vykazuje statistický průměr. „I když se desetina nemusí zdát na první pohled mnoho, ve skutečnosti lidé, kteří požádají o hypotéku prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, mohou na standardní hypotéce dva miliony korun s délkou splácení 25 let ušetřit oproti průměru přibližně 30 tisíc korun. A to není zrovna málo,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si můžete jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Zájem o hypotéky nepolevuje, rekordy se však nečekají

Růst hypotečních sazeb nezabrzdil klienty, o hypotéky je zájem. Z dat Hypoindexu vyplývá, že oproti říjnu rostly objemy i počty poskytnutých hypotečních úvěrů. V listopadu uzavřelo novou hypoteční smlouvu 9 466 klientů, což je o téměř 800 více než v říjnu. Objemy poskytnutých hypoték vzrostly dokonce o 1,5 miliardy na 19,46 miliard korun.

I když jsou objemy i počty v letošním roce nejvyšší za posledních pět měsíců, s údaji z loňského roku se nedají srovnávat. V listopadu roku 2016 si hypotéku sjednalo o pět tisíc klientů více než letos a objemy půjčených peněz se v loňském listopadu blížili 30 miliardám, což je o více než 10 miliard korun více než v roce 2017.

Zatímco si klienti za celý loňský rok sjednali 114 550 hypoték v celkovém objemu téměř 226 miliard korun, letos to je zatím něco málo přes sto tisíc hypotečních úvěrů v objemu necelých 206 miliard korun. Rekordních počtů a objemů se tedy pravděpodobně nedočkáme, leda by si v prosinci přišlo pro hypotéku více než 14 tisíc klientů a půjčit si přitom přes 20 miliard korun. „Částky jsou to sice vysoké, ale nejsou tak úplně nereálné. Vzhledem k tomu, že je nyní velká šance pořídit si hypotéku se slušnou sazbou, mohl by poslední měsíc v roce překvapit,“ podotýká Petra Horáková Krištofová.

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

Banky nadělily svým klientům pod stromeček vyšší úrokové sazby hypoték. K těm, které zdražily již na podzim, se přidaly další a dnes již není banka, která by na sazby hypoték nesáhla.
V listopadu zdražila i Česká spořitelna tříleté fixace o 0,2 procentního bodu na 2,59 %, pětileté o 0,1 procentního bodu na 2,29 %.
ČSOB zdražila nejvíce jednoleté fixace na 3,59 %, ostatní sazby hypoték zvýšila o 0,1 procentního bodu na 2,39 %.
Hypoteční banka zdražovala v polovině listopadu a začátkem prosince znovu. Úrokové sazby hypoték u jednoletých fixací tak během měsíce vzrostly o 0,4 procentního bodu na 3,69 %, u pětiletých fixací o 0,3 procentního bodu na 2,69 %.
Koncem roku zdražila i Komerční banka, Raiffeisenbank, Moneta Money Bank, Expobank a mBank. Pod dvěma procenty se zatím drží pouze Fio banka a Equa Bank, a to u tří i pětiletých fixací. U Sberbank a Wüstenrot je možné získat hypoteční sazbu pod dvě procenta u fixací na tři roky.

Jaký hypoteční produkt zvolit právě pro váš záměr, vám rádi bezplatně sdělí naši hypoteční makléři.

 Zeptat se makléře