Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

O rekordy na hypotečním trhu není nouze. Bohužel pro budoucí i současné majitele hypoték. Růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů nadále zrychluje. 

Podle ukazetele Fincentrum Hypoindex zaznamenala průměrná úroková sazba hypoték nový rekord, zdražení o půl procentního bodu na 3,43 %. Jedná se tak o nejprudší nárůst sazeb v historii sledování. Průměrná sazba se dostala na úroveň září před deseti lety. A jak jsou na tom hypotéky v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték poskytnutých vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v lednu hodnotu 3,23 %, tedy o 20 bazických bodů méně. „Hypotéky zdražují, to je změřitelný fakt, ale když si klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, může oproti statistickému průměru výrazně ušetřit,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a uvádí konkrétní příklad: Pokud si klient požádá například o hypotéku ve výši tří milionů korun se splatností 25 let, ušetří jen na úrokové sazbě téměř 100 tisíc korun, které může využít třeba na lepší vybavení bytu či třeba na dovolenou. A úspora peněz na úrokové sazbě nemusí být jediná. „Vybraný hypoteční makléř pomůže klientovi s vyřízením všech dokumentů a také zvládne u banky vyjednat nejrůznější výhody, na které by sám neměl šanci dosáhnout,“ dodává Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší  hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hypoteční trh šlápl na brzdu

V lednu poskytly banky hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 32,6 miliardy korun. To představuje oproti prosinci více než čtvrtinový pokles. Ačkoli lednové měsíce bývají oproti konci roku obvykle z pohledu poskytnutých hypoték slabší, meziměsíční propad téměř o 12 miliard korun jde výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení. Z celkového objemu poskytnutých hypoték tvoří přes 26 miliard korun hypotéky skutečně nové a 6 miliard korun pak hypotéky refinancované. Úroková sazba u zmíněných skutečně nově poskytnutých hypoték v lednu vzrostla ze 3 na 3,4 %. Růst sazeb tak postupně zrychluje, ačkoli se stále nachází pod úrovní nabídkových úrokových sazeb, které se začátkem roku nejčastěji pohybují v rozmezí 4 až 5 % v závislosti na konkrétních podmínkách žadatele. Uvedené informace plynou z dat ČBA Hypomonitoru, který jako jediný (kromě oficiálních dat ČNB) obsahuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu.

hypoteční kalkulačka 

Průměrná hypoteční sazba se v lednu dostala na nejvyšší úroveň od přelomu let 2012 a 2013. Stejně jako v předchozích měsících však průměrná lednová úroková sazba ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby ještě nižší. Proto se průměrná hypoteční sazba u nově uzavřených smluv pohybuje stále pod nabídkovými sazbami hypoték. Ty se v lednu pohybovaly nejčastěji v širokém rozmezí od 4 do 5 %, a vzhledem k vývoji tržních úrokových sazeb lze očekávat jejich další růst. „Tržní úrokové sazby delších splatností, které jsou důležité pro vývoj hypotečních sazeb, se v současnosti pohybuji na nejvyšší úrovni od roků 2008 a 2009. V té době byla průměrná hypoteční sazba u nových hypoték dle oficiálních dat ČNB kolem 5,5 %. Hypoteční sazby by tak letos měly postupně směřovat k této hranici, ačkoli konkrétní sazba se bude odvíjet od jednotlivých parametrů hypotéky, například zvolené délky fixace či velikosti vlastních zdrojů. S delší fixací by se měla úroková sazba mírně snižovat, což odráží současný vývoj úrokových sazeb na trhu,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA. 

Co nového u hypotečních makléřů

Průměrná sazba se letos v lednu dostala na podobnou úroveň, na které se pohybovala naposledy v září 2012. V té době se ovšem sazby nacházely ve fázi poklesu a Česká národní banka (ČNB) postupně od června 2012 snižovala základní úrokovou sazbu až na 0,05 %. V loňském roce naopak začala ČNB v červnu se zvyšováním sazeb z 0,25 až na prosincových 3,75 %. Na letošním prvním jednání v únoru rozhodla bankovní rada o dalším razantním zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu až na 4,5 %. A tento rychlý růst základní sazby logicky ovlivní i hypoteční sazby. Například Air Bank zvýšila v únoru hypoteční sazby o 0,35 procentního bodu. U nových hypoték banka klientům nabídne (při započtení slevy za pojištění schopnosti hypotéku splácet) roční úrok od 4,49 %. U hypoték převedených z jiné banky pak roční úrok bude nově začínat na 4,29 %.

Dá se očekávat, že v příštích měsících ještě dál porostou úrokové sazby hypoték a dojde tak k výraznějšímu ochlazení hypotečního trhu. Navíc od dubna 2022 začnou platit přísnější podmínky pro poskytování hypoték, které zájemcům o vlastní bydlení jeho financování ještě víc ztíží.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře