Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Průměrná sazba hypoték už přestala klesat, některé banky již zvýšení úroků ohlásily, další se na to chystají. Růst zatím není nijak enormní, jde většinou o setiny či desetiny procenta, podle odborníků se však dá očekávat, že sazby do budoucna spíše porostou.

A protože banky nechtějí o své klienty přijít, nabízejí nyní řešení, jak se nárůstu vyhnout. Stačí si včas stávající sazbu zarezervovat. Banky ji po podpisu smlouvy podrží až dva roky.

„I když nízká úroková sazba není to, co by mělo člověka vést k nápadu pořídit si nové bydlení, je slušným bonusem, který financování bydlení usnadní,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka hypotečního portálu Hypokalkulačka.cz, a dodává, že pro ty, kteří nyní zvažují pořízení vlastního bydlení, nebo jim do výročí fixace ještě nějaký čas zbývá, je výhodné využít garance úrokové sazby. Co to znamená? Banka klientovi po určitou dobu od předložení nabídky garantuje, že i v případě navýšení úroků sazbu nezvýší.  

Měsíc na rozhodování, čerpání lze odložit až na dva roky

Novým klientům banky podrží úrokovou sazbu většinou jeden měsíc od podání žádosti o úvěr do podpisu smlouvy. Podmínkou pro rezervaci je zpravidla založení předběžné žádosti pro preskóring. Pak má klient měsíc na to, aby ideálně ve spolupráci s hypotečním makléřem bance zajistil všechny požadované dokumenty a úvěr mohl přejít do schvalovacího procesu. Poté následuje podpis úvěrové smlouvy a čerpání hypotéky. Garanci v této fázi žádosti o úvěr nabízejí všechny banky kromě Fio banky a Oberbank. U Fio banky má však klient po podepsání smlouvy půl roku na čerpání bez změny sazby.

Délka odkladu čerpání s původní sazbou se liší banka od banky. S tou nejvýhodnější poradí zkušený hypoteční makléř, který má o podmínkách všech bank perfektní přehled. Například Equa bank nabízí rezervaci úroku až jeden rok, v případě předschválení úvěru může klient začít čerpat úvěr kdykoliv během 12 měsíců za nezměněných podmínek včetně sazby i v UniCredit Bank, v Komerční bance dají na čerpání po podpisu smlouvy i dva roky, stejný „odklad“ nabízí i ČSOB, Hypoteční banka či Česká spořitelna.

Zajistit si nízkou sazbu lze i po skončení fixace

Bez šance pojistit si současné nízké sazby nejsou ani ti, kdo už hypotéku splácejí a zbývá jim do konce fixace rok či dva. Cest jak si rezervovat úrokovou sazbu je několik a záleží, zda se rozhodnou zůstat ve stávající bance, nebo přejít ke konkurenci.

Banky si stále více uvědomují hodnotu prověřených a pravidelně splácejících klientů a klient má možnost kdykoli se informovat o aktuální nabídce a také o tom, co je pro ně banka při stávajících úrokových sazbách ochotná a schopná udělat. I tady se nabízí pomoc zkušeného hypotečního makléře, který kromě jednání se stávající bankou prověří i možnosti financování u konkurence. I tady se nabídky jednotlivých bank liší, lze si zajistit financování se současnou nízkou sazbou 6 až 24 měsíců dopředu.

Například Air Bank umožní převést hypotéku půl roku před vypršením fixace, po tuto dobu rezervuje i sazbu. Devět měsíců pak podrží sazbu při refinancování Expobank. Až rok dopředu garantuje sazbu při refinancování Česká spořitelna, Equa bank či Sberbank, až dva roky ČSOB, Era Poštovní spořitelna.

Požádat makléře o radu