- úterý 22. září 2020
- | Autor: zuk
S blížícím se koncem léta se opět zvýšil zájem klientů o hypoteční úvěry. Srpen slaví rekordní úspěch.
Podle nově zveřejněných dat Fincentrum Hypoindexu klesá průměrná úroková sazba hypoték již pátý měsíc za sebou, v srpnu poklesla o další čtyři bazické body na hodnotu 2,11 %. A jak je na tom úroková sazba hypotečních úvěrů v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, i v srpnu kopíroval průměrný pokles a ustálil se na hodnotě 1,99 %. „Není žádnou novinkou, že svěřit se do rukou zkušeného hypotečního makléře znamená pro klienty značnou úsporu, a to nejenom času při vyřizování hypotéky. Například je možné na 2,5 milionové hypotéce se splatností 25 let ušetřit jenom na úrocích 45 tisíc korun,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a doplňuje, že kromě nižší úrokové sazby zpravidla pomůže zkušený hypoteční makléř klientovi zajistit i různé osobní výhody, které souvisí s jeho životní a rodinnou situací. Konkrétní procentní úsporu lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.
Zájem o hypotéky stoupá, rekordní rok je na dosah
Srpen se stal podle ukazatelů Fincentrum Hypoindexu s objemem poskytnutých hypoték necelých 19,2 miliardy korun nejúspěšnějším osmým měsícem v historii sledování, přestože oproti červenci poklesl objem poskytnutých hypoték o 2,5 miliardy korun. Klienti uzavřeli v srpnu 6 868 hypotečních smluv.
Na nové historické maximum vyrostla také průměrná výše hypotéky. Oproti červenci o téměř 50 tisíc korun na výsledných 2,792 milionu korun. „Průměrná výše hypotéky nezadržitelně šplhá k tří milionové hranici, což potvrzuje fakt, že nemovitosti nezlevňují. Navzdory předpovědím realitních odborníků růst cen nemovitostní nijak nepolevuje,“ konstatuje Petra Horáková Krištofová.
Překročí letošní rok hranici 200 miliard? Statistiky ukazují, že za prvních osm měsíců letošního roku poskytly banky hypoteční úvěry v objemu přes 150 miliard korun. Do hranice dvou set miliard tak mnoho nechybí, stačí průměrně měsíčně půjčit 12,5 miliardy korun. „Budou-li tedy banky pokračovat v letním trendu, může se stát, že překonají rekordní roky 2016 a 2017, kdy sjednaly hypotéky za více než 225 miliard korun,“ dodává Petra Horáková Krištofová.
Chaty a chalupy se dostávají do popředí zájmu
Kvůli koronavirové krizi letos tráví Češi na chalupách víc času než obvykle. Sedm z deseti Čechů uvažuje nad koupí nebo rekonstrukcí rekreačního objektu. Až 51 % lidí to plánuje již do pěti let, ukázal průzkum společnosti Instant Research pro Hypoteční banku. Vyplývá z něj také, že nejčastěji chtějí lidé jako svůj rekreační objekt menší ale vybavený domek na vesnici. Průměrně se Češi chystají do chalupy investovat 1,6 milionu korun. Hodnoty nemovitostí ale v posledních letech razantně stoupají, v letošním roce dosahují průměrně na 2,8 milionu korun.
Zatímco v roce 2019 dosáhla celková hodnota poskytnutých hypoték na chalupy 567 milionů korun, letos jde jen za prvních sedm měsíců již o více než 400 milionů. Pokud by tento trend vydržel až do konce roku, analytici odhadují, že na tento typ staveb v letošním roce alokují přes 700 milionů korun, tedy o 23 % více než před rokem.
Přes dostupné financování je ale při nákupu chalupy nutno splnit několik povinností. Rekreační objekt musí mít přiděleno číslo popisné nebo evidenční a musí být řádně zapsán v Katastru nemovitostí. Pro pozemek pod chalupou nebo přístupové cesty pak platí stejné podmínky jako pro objekty určené k trvalému bydlení. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační objekty, jsou chalupy bankami považovány za investiční nemovitosti, na které mohou poskytnout například nižší LTV. Zájemci tak při žádosti o hypotéku musí počítat s procentuálně vyšší úvodní investicí.
Stavebním spořitelnám se daří, krizi navzdory
Výsledky za letošní rok z oblasti stavebního spoření jsou velmi dobré. Počet nově uzavřených smluv i objem poskytnutých úvěrů vzrostly. Podle oficiální statistiky se objem úvěrů od stavebních spořitelen meziročně zvýšil o 30 procent a počet nových smluv o 10 procent. Stavební spoření mohou lidé v České republice využívat již od roku 1993 a od té doby poskytly stavební spořitelny úvěry v celkové hodnotě jednoho bilionu korun.
Co nového u hypotečních makléřů
Banky pokračují ve slevách. Od začátku loňského roku klesla průměrná úroková sazba hypoték téměř o jeden procentní bod. Sazby začínající jedničkou již dnes nejsou výjimkou, podle odborníků však již není pro další plošné zlevňování hypoték velký prostor. Cena peněz na finančním trhu postupně roste a banky vyčkávají, jestli se nezvýší počet klientů, kteří nebudou moci splácet. Blíží se totiž konec období odkladů splátek, které banky nabídly klientům postiženým koronakrizí. Největší hypoteční banky, jako je Hypoteční banka, Česká spořitelna či Komerční banka, již své sazby dolů neupravují. V srpnu snížila úrokové sazby hypoték Sberbank, v září pak Moneta Money Bank, kde lze pořídit hypotéku od 1,99 % ročně, při využití vlastních úspor se mohou klienti dostat až na sazbu od 1,64 %. UniCredit Bank nabízí tříletou fixaci s úrokovou sazbou od 1,59 %, pětiletou od 1,69 %, sedmiletou od 1,89 % a desetiletou od 2,09 %.
A ještě jedna dobrá zpráva na konec. Poslanci definitivně schválili zrušení daně z nabytí nemovitosti, která činí čtyři procenta z pořizovací ceny nemovitosti a platil ji kupující. Zájemci o vlastní bydlení teď výrazně ušetří, u bytu či domu za čtyři miliony korun nebudou muset státu zaplatit 160 tisíc korun. Opatření má zpětnou účinnost, což znamená, že se týká všech transakcí, kdy byl dokončen vklad do katastru od prosince loňského roku. Navíc zůstává pro hypotékáře i nadále možnost odpočtu zaplacených úroků z daňového základu.
Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás