- neděle 26. červenec 2020
- | Autor: zuk
S příchodem léta se konečně probudil hypoteční trh, zájem o hypotéky roste, pokračuje trend rostoucí průměrné výše hypotečního úvěru a pro klienty skvělá zpráva: úrokové sazby hypoték stále klesají.
Podle ukazatelů Fincentrum Hypoindex klesá průměrná úroková sazba hypoték již třetí měsíc. V červnu poklesla o devět bazických bodů na hodnotu 2,21 %, takhle blízko dvouprocentní hranice byla naposledy na přelomu let 2017 a 2018. Podobný pokles vykázal i praxí změřený Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. V červnu se ustálil těsně nad dvouprocentní hodnotou, konkrétně má hodnotu 2,03 % a opět prokázal, že v praxi může klient, který se svěří do rukou vybraného hypotečního makléře, výrazně ušetřit. „Pokud si tak klient požádá o hypoteční úvěr ve výši 2,5 milionu korun se splatností 25 let, ušetří jen na úrocích nezanedbatelných 66 tisíc korun, které může využít třeba na další vybavení domácnosti,“ vypočítává Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. „To však není jediné plus. Zkušený hypoteční makléř může navíc pomoci zajistit klientovi různé výhody, které souvisí přímo s jeho osobní situací,“ dodává Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.
Hypotéky ožívají po všech stránkách
Z dat Fincentrum Hypoindexu vyplývá, že se průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru drží nad dvěma miliony korun již od listopadu 2016 a hranici 2,5 milionu korun překonala v listopadu 2019. Za poslední rok vzrostla o více než 431 tisíc korun na 2,75 milionu korun.
Červnový objem poskytnutých hypoték vyrostl oproti květnu o 4,5 miliardy korun a přiblížil se 21 miliardám korun, tedy hodnotě vykázané na podzim před dvěma roky. V šestém měsíci letošního roku bylo uzavřeno 7 621 hypotečních smluv.
Ostatně úspěšné pro hypotéky bylo celé první pololetí, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za téměř 110 miliard korun a oproti stejnému období v loňském roce si polepšily o necelých 26 miliard korun. Za prvních šest měsíců bylo uzavřeno celkem 41 545 hypotečních smluv, což je o 4 671 hypoték více než za první půlrok 2019. „Zatím se zdá, že koronavirus hypotéky nenakazil a pokud bude toto tempo pokračovat, mohly by se objemy půjčených peněz zase vrátit nad 200 miliard korun za rok, jako tomu bylo v předcházejících úspěšných letech 2016 až 2018. Máme za sebou ale teprve půl roku, na přesné predikce je ještě příliš brzy,“ komentuje výsledky Petra Horáková Krištofová.
Nemovitosti nezlevňují
Rostoucí čísla průměrné hypotéky dokazují, že se růst cen nemovitostí nezastavil. Podle Deloitte Real Indexu stoupla za první čtvrtletí hodnota cen českých bytů v průměru o 3,2 % na 65 400 korun za m2. Nejrychleji rostla cena v Ústí nad Labem na průměrných 21 tisíc korun za m2, nejdražším městem zůstává i nadále Praha s průměrným nárůstem 2,1 % a cenou 88 100 korun za m2.
Češi šetří na byt nejvíce v Evropě. Na koupi vlastního bytu o rozměrech 70 m2 vynaloží obyvatel Česka 11,4 průměrných ročních platů. Ve srovnání vybraných 23 zemí Evropy je u nás vlastnické bydlení nejméně dostupné. Na paty Čechům v tomto srovnání šlapou v Srbsku, kde musí na pořízení nového bytu vydat 11,3 místních ročních platů. Vyplývá to ze studie Deloitte Property Index 2020.
ČNB ruší další omezení
Dobrou zprávou pro žadatele o hypotéku je rozhodnutí centrální banky z 18. června. „ČNB zrušila pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr měsíční splátky všech úvěrů k celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI), který již v době koronavirové zmírnila na 50 procent. Upravený poměr výše hypotečního úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) ponechala na dubnové výši, tedy 90 procent,“ uvádí novinku ze zasedání bankovní rady Petra Horáková Krištofová.
Daň z nabytí nemovitosti konečně zrušena
Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitostí ve výši 4 % z celkové kupní ceny nemovitosti schválili poslanci 8. července. Zákon musí ještě posoudit senátoři a podepsat prezident. Pokud se tak stane, bude platit se zpětným účinkem a daň již nezaplatí nikdo, do nemovitost nabyl nejpozději v prosinci 2019. Dobrou zprávou je, že zůstane zachována možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od daňového základu daně z příjmů pro nemovitosti nabyté do prosince 2021.
Další změnou, kterou návrh obsahuje, je prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z 5 na 10 let. Prodloužení časového testu bude účinné pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.
Co nového u hypotečních makléřů
Po České spořitelně, skupině ČSOB a Komerční bance zlevnily hypotéky i menší banky. Klienti Air Bank si nově mohou u hypotéky zvolit ze tří různě dlouhých fixačních období úrokové sazby. Ke stávající, pětileté fixaci banka přidává také možnost zafixovat si sazbu na sedm a deset let. Úrokové sazby u hypoték začínají v Air Bank na 1,99 %, sazba platí pro refinancované hypotéky od 1,5 milionu korun s pětiletou fixací. Úroková sazba bude stejně jako dosud ovlivněná výší hypotečního úvěru a nově se bude odvíjet i od délky fixace. Za stejnou úrokovou sazbu lze refinancovat hypotéku i u Equa bank, hypotéky na výstavbu či koupi domu nebo bytu s fixací na tři a pět let je možné pořídit s ročním úrokem od 2,09 %. Na 2,19 % ročně snížila úrokovou sazbu hypotečních úvěrů i Sberbank.
Za zmínku stojí i změna názvu Wüstenrot stavební spořitelny, která se po dubnové akvizici stala součástí Skupiny MONETA a nově funguje pod názvem Moneta Stavební Spořitelna. Druhá z akvírovaných společností, Wüstenrot hypoteční banka, by měla být do konce roku 2020 spojena s hypoteční divizí MONETA Money Bank. Skupina nyní čeká na souhlas regulátora.
Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás