Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2023

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,8 %     Brokerindex: 5,7 %    Úspora:  45 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Objem poskytnutých hypoték dále klesá, průměrná úroková sazba se pohybuje stále pod šesti procenty.

Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v září oproti srpnu jen nepatrně na 5,83 %. Průměrná hypoteční sazba se tak opět dostala na nejvyšší úroveň za posledních dvacet let, i když v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na podobné úrovni. Realizované ceny poskytnutých hypoték tak postupně dohnaly nabídkové ceny, které již v posledních měsících stagnují či v některých případech mírně klesají v souladu s vývojem tržních úrokových sazeb. Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností do poloviny června rostly, poté se však vývoj obrátil kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky, které snížily i obdobné úrokové sazby v zahraničí. Vývoj tržních sazeb je však s ohledem na nejisté ekonomické podnebí v poslední době více rozkolísaný. I přes mírný nárůst v posledním měsíci je jejich úroveň stále pod hodnotami z června a průměrné hodnoty těchto úrokových sazeb napříč různými splatnostmi jsou v posledních několika měsících velmi podobné. I z toho důvodu nabídkové hypoteční sazby dosáhly svého vrcholu a stejně tak realizované úrokové sazby se mu patrně již blíží. Ty mají oproti nabídkovým sazbám mírné zpoždění, na rozdíl od nabídkových sazeb však odrážejí reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.

Statistická čísla jsou jedna věc, ale v praxi je možné dosáhnout na nižší úrokové sazby hypoték.  Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, se v září ustálil na hodnotě 5,65 %. „Není to novinka, ale mnoho klientů neví, že svěřit se s vyřízením hypotéky do rukou zkušeného hypotečního makléře se může tak vyplatit. Například pořídí-li si klient hypotéku na tři miliony korun se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, ušetří v současnosti jen na úrokové sazbě nezanedbatelných sto tisíc korun,“ připomíná webmasterka serveru Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává, že uspořené desetitisíce korun rozhodně nejsou jedinou výhodou, proč zvolit odbornou pomoc. Zkušený hypoteční makléř pomůže klientovi získat navíc i výhody, na které by sám u banky nedosáhl a ušetří mu i cenný čas s vyřizováním příslušných dokumentů. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hypoteční trh padal i v září

Podle dat ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v září domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,16 miliard korun, což je o necelé tři miliardy méně než v srpnu. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak po srpnu dále zesílil na téměř 30 % a jedná se tak o třetí citelnější meziměsíční propad v řadě. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad ze 78 % v srpnu na 82 %. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je zářijový objem poskytnutých hypoték téměř o tři čtvrtiny nižší. Za celý letošní rok, tedy od ledna do září, propadla aktivita na hypotečním trhu téměř o 60 %.
„Pokles trhu způsobený zejména vysokými úrokovými sazbami a nejistotou v podobě vysokých cen energií přinesl na hypoteční trh několik nových trendů. Tím prvním je výrazně vyšší poptávka po energeticky úsporných nemovitostech. Naše data ukazují, že stoupl zájem o všechny typy úvěrových produktů pomáhajících tento typ nemovitostí či přímo úsporné technologie financovat,“ říká Vlastimil Nigrin, místopředseda představenstva Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB Stavební spořitelny. „Druhým trendem je rostoucí nabídka rekreačních nemovitostí na trhu. Začínají se tak projevovat vysoké ceny energií, které dopadají na vlastníky více nemovitostí. Větší nabídka rekreačních objektů se také může projevit poklesem jejich cen“, doplňuje.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v září klesl na 6 miliard korun ze srpnových 8,2 miliard korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) dosáhl v září 1,2 miliardy korun.
Také počet nově poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl téměř o třetinu na 2 054, přitom průměrný měsíční počet v první polovině letošního roku byl 6 tisíc, loni pak dosahoval 9,5 tisíce.

Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v září zesílil, a to na 80 % v případě objemu a 77 % v případě počtu hypoték. Od začátku letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o 48 %. „Objem i počet poskytnutých hypoték v září dále meziměsíčně výrazně poklesl, přitom měsíc září býval v dřívějších letech z pohledu hypoteční aktivity obdobný nebo spíše i mírně silnější než srpen. Výrazný utlum aktivity na hypotečním trhu ilustruje i fakt, že se objem nově poskytnutých hypoték v září dostal na nejslabší úroveň od začátku roku 2014. Hypoteční trh tak v posledních měsících výrazně propadl následkem vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

hypoteční kalkulačka 

Splátka hypotéky se zvyšuje, průměrná velikost hypotéky klesá

Průměrná výše hypotéky v posledních měsících mírně klesá. I v září se pohybovala nepatrně pod úrovní tří milionů korun, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. V listopadu minulého roku byla průměrná výše hypotéky nejvyšší, a to 3,46 milionu korun.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky přibližně o 1,5 tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o sedm tisíc korun.

Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře