Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Hypoteční trh zvolnil už před prázdninami. Banky přestaly se zvyšováním úrokových sazeb hypoték, noví klienti se do bank však příliš nehrnou. Na vině jsou pravděpodobně přísnější podmínky v poskytování hypoték a také předražené nemovitosti.

Podle dat Fincentrum Hypoindexu se v květnu průměrná úroková sazba hypoték zastavila a vykázala navlas stejnou hodnotu jako v dubnu, tedy 2,51 %. Zastavil se růst i v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, se v květnu ustálil na hodnotě 2,39 %, tedy i nabídky bank přes hypoteční bankéře stagnují.

„A to je pro klienty dobrá zpráva, protože oproti statistickému průměru jsou hypotéky vyřízené prostřednictvím zkušených hypotečních makléřů o 12 bazických bodů nižší,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová. „Když si tedy klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let nezanedbatelných 36 tisíc korun,“ dodává Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si ostatně můžete jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Stagnace a další ochlazení poznamenává hypoteční trh

Podle Hypoindexu vykázal hypoteční trh stagnaci ve všech směrech, poprvé od roku 2009 ovšem došlo k meziměsíčnímu poklesu počtu i objemu nových úvěrů. Počet sjednaných úvěrů klesl o 77 na 7 819 hypoték a obdobně klesl jejich objem o 114 milionů korun na 16,76 miliardy korun.
„Za ochlazení zájmu domácností o pořízení vlastního bydlení může nejenom obtížnější získání hypotečního úvěru, ale především extrémní růst cen nemovitostí. A nic na tom nezměnil ani fakt, že banky díky jarním akcím přerušily osmiměsíční růst průměrné sazby hypoték,“ konstatuje Petra Horáková Krištofová.

Co bude dál? 

Česká národní banka přikročila k dalšímu omezení hypoték. Vnímá rychlý růst cen nemovitostí, a pokud by došlo ke zhoršení ekonomické situace, mohly by se domácnosti dostat do potíží se splácením. S tím by pak logicky přišel pokles cen nemovitostí a banky by mohly mít problém, protože by zastavené domy a byty nepokryly výši jejich pohledávek. A centrální banka se začala jistit nejenom před hypoteční bublinou, ale i před případným krachem bank.

Už od dubna loňského roku tak banky nesmějí poskytovat hypotéky s LTV (výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti) vyšším než 90 % a úvěrů nad 80 % LTV mohou poskytnout jen 15 %. Toto opatření od 1. října 2018 rozšíří další dva ukazatelé. ČNB nově zavádí „doporučení“ na limity výše úvěrů k celkovému ročnímu čistému příjmu žadatele/domácnosti (DTI – debt to income) na úrovni 9 a na limity výši splátek úvěrů k příjmům žadatele/domácnosti (DSTI – debt service to income) na úrovni 45 %. „Oproti původnímu návrhu, kdy by výše celkového dluhu klienta neměla být vyšší než osminásobek jeho čistého ročního příjmu a zároveň na splátku by měl vynaložit maximálně 40 % čistého měsíčního příjmu, je výsledek doporučení centrální banky mírnější. Přesto však výrazně omezí dostupnost hypoték lidem s průměrnými a nižšími příjmy, a tím pádem lze očekávat další snižování poptávky po hypotečních úvěrech,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

 

Ke změně úrokových sazeb hypoték přistoupila Air Bank, nyní nabízí klientům tyto roční úrokové sazby: 2,49 % u hypoték od 1,5 do 30 milionů korun, 2,69 % u hypoték od 700 tisíc do 1 499 999 korun, 2,99 % u hypoték od 300 tisíc do 699 999 korun. Sazby platí pro nové i převedené (refinancované) hypotéky s fixací na 5 let.

Od 1. června 2018 mohou působit na úvěrovém trhu pouze úvěrové instituce a zprostředkovatelé, kteří obdrželi licenci od České národní banky podle zákona o úvěru pro spotřebitele. To se dotklo především nebankovních poskytovatelů půjček, nicméně ani hypoteční úvěry dnes již nesmí poskytovat kdokoli.

Do hypotečního trhu se pouští i stavební spořitelny. Chtějí využít růstu úrokových sazeb hypoték, které stoupají rychleji než sazby úvěrů ze stavebního spoření. Českomoravská stavební spořitelna nabízí „Úvěr v předstihu“, schválení úvěru i bez vybrané nemovitosti. Obdobnou službu nabízely i banky, ty od toho ale postupně ustupují.

Rychlostí chce zaujmout Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS). S novým systémem má v plánu schválit až 30 % úvěrových žádostí v průběhu jediného dne.
Wüstenrot prodloužila poplatkové prázdniny na zpracování a poskytnutí úvěru. Zdarma tak zájemci mohou vyřídit Hypotéku na vlastní bydlení, Hypotéku na cokoli i Hypotéku Refin. Při refinancování navíc nabízí interní ocenění nemovitosti za sníženou cenu 1 000 Kč, pokud je k dispozici původní odhad. Wüstenrot též rozšířila možnosti úvěrů na chaty a chalupy. Nově klient může čerpat až 90 % jejich zástavní hodnoty.

Vlastnosti nejen těchto produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře