- pondělí 19. březen 2018
- | Autor: zuk
Víte, že můžete s hypotékou také ušetřit? Hypotéka na byt či jinou nemovitost, ale také úvěr ze stavebního spoření neznamená jen vydání. Jednou ročně vám udělá radost a přidá alespoň pár korun do rodinné kasy.
Když si zaplacené úroky uvedete v daňovém přiznání, sníží se vám daňový základ a ve výsledku zaplatíte nižší daně.
Hypotéka vám ušetří až 45 tisíc korun
Při současné sazbě daně z příjmu ušetříte (vlastně dostanete od státu zpátky) 15 % z hodnoty úroků, které jste hypoteční bance či stavební spořitelně (daňová úspora se nevztahuje na půjčky od nebankovních institucí) za rok zaplatili. Celkem je možné odečíst maximálně 300 tisíc korun (25 tisíc korun za měsíc, pokud jste hypotéku neplatili celý rok), úspora tedy může dosáhnout až 45 tisíc korun. Pokud je na úvěrové smlouvě napsáno více účastníků, může daňový odpočet uplatnit jen jeden z nich, nebo všichni rovným dílem.
Podmínkou odpočtu je vlastní bydlení
Aby bylo možné úroky od daňového základu odečíst, je nutné, aby byl úvěr využit na řešení bytových potřeb vlastní rodiny. Kdo platí hypotéku na byt, který pronajímá, úroky si do daní dát nemůže. Může si však o splátky ponížit příjem z nájmu a snížit tak výslednou daň. Stejně tak ušetřit na daních nemohou majitelé amerických či jiných neúčelových hypoték, protože těmito úvěry neřeší své bydlení.
„Odečíst si úroky z hypotéky může majitel nemovitosti, který ji užívá ke svému trvalému bydlení či k bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů či prarodičů obou manželů. V případě ostatních účelů, včetně pořízení družstevního bytu, není podmínkou vlastnictví, ale platí podmínka trvalého bydlení,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že úroky si může odečíst také nájemník, pokud doloží, že půjčku využil na rekonstrukci pronajímaného domu či bytu, kde trvale bydlí.
Úroky si můžete odečíst i z hypotečního úvěru na koupi pozemku. Tady však musí být splněná podmínka, že na pozemku bude zahájena do čtyř let výstavba bytového nebo rodinného domu. Že to tak bude, se dokládá buď stavebním povolením, nebo ohlášením stavby.
Vždy platí, že osoba uplatňující daňový odpočet musí být uvedena na úvěrové smlouvě jako přímý účastník. Nestačí tedy, že úvěr pouze splácí.
Kolik jste zaplatili na úrocích, vám napíše banka
Přesnou částku, o kterou si lze snížit daňový základ, najdou majitelé hypoték a úvěrů ze stavebního spoření na potvrzení od banky či stavební spořitelny. Finanční instituce je rozesílají automaticky a bezplatně zpravidla během ledna.
Pokud jste výpis z jakéhokoliv důvodu neobdrželi, kontaktujte svou banku nebo hypotečního makléře a zeptejte se, proč k vám potvrzení nedorazilo. Je možné, že třeba vaše smlouva nesplňuje zákonné podmínky, ale může se stát i to, že banka nemá vaši aktuální adresu, protože jste se přestěhovali a změnu jim oznámit zapomněli.
Jak se konkrétně úroky z daňového základu odečtou
do si vyplňuje daňový formulář sám, bude ho zajímat řádek 47 ve 3. oddílu na druhé straně daňového přiznání. "Letos už podruhé mají zaměstnanci, kteří si chtějí sami podat daňové přiznání a nemají jiné příjmy než ze zaměstnání v České republice, možnost podat zjednodušený daňový formulář, který má pouze dvě stránky. Těchto lidí, kteří třeba právě proto, že nechtějí, aby zaměstnavatel věděl, že splácí hypotéku na dům, se bude týkat řádek 26 ve 3. oddílu na druhé straně daňového přiznání,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová. V obou případech pak vyplníte do kolonky, kolik měsíců jste hypotéku na dům či byt spláceli a celkovou částku. K daňovému formuláři je pak nutné přiložit potvrzení z banky. Pokud podáváte daňové přiznání sami bez daňového poradce, je to třeba udělat do 3. dubna 2018.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás