Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - březen 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 4,15 %     Brokerindex: 4,0 %    Úspora:  75 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Přestože centrální banka zatím od dalšího zvyšování základních sazeb ustoupila, hypoteční banky jedou setrvačností a průměrná úroková sazba hypoték roste.

Oproti minulým měsícům se však logicky začínají propadat počty a objemy sjednaných hypotečních úvěrů.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu vzrostla průměrná dubnová úroková sazba hypoték na 2,51 %, což je o 5 bazických bodů více než v březnu. A jak je na tom praxe? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v dubnu hodnotu 2,36 %. Ano i on se vydal na cestu vzhůru, nicméně oproti statistickému průměru je stále o 15 bazických bodů nižší. „Pokud si tedy klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let nezanedbatelných 45 tisíc korun,“ konstatuje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Konkrétní úsporu si můžete snadno ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

„Mírné zvýšení hypotečních sazeb lze přičítat především dohánění konkurence. Ne všechny banky reagovaly na nárůst hned, tak se to později snažily dorovnat. Podle zpráv od hypotečních makléřů však není zvyšování plošné, objevily se i nabídky, kde se klienti v rámci jarních akcí dočkali zajímavého snížení úrokové sazby hypoték,“ říká Petra Horáková Krištofová.

Hypoteční trh zpomaluje

Počet klientů, kteří uzavřeli hypoteční úvěr v dubnu klesl oproti březnu o více než tisíc smluv na necelých osm tisíc uzavřených hypotečních smluv. Meziročně to bylo o 659 smluv méně. Z dalších dat Hypoindexu pak můžeme vyčíst, že si klienti v dubnu uzavřeli hypotéky v celkové hodnotě 16,9 miliardy korun, což je o více než dvě miliardy mně než v měsíci předešlém. Objemy klesly také v meziročním srovnání, a to o 700 milionů korun.
Podle slov Tomáše Holuba, ředitele měnové sekce České národní banky, která uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce, se podíl nových hypoték s 80 až 90 % LTV v druhé polovině loňského roku začal blížit ČNB doporučované hranici 15 %. Ještě ve druhém čtvrtletí roku 2017 činil podíl těchto nových hypoték v Česku 28 %. „Boom na hypotečním trhu proto lehce zpomaluje. Ta opatření jsou v nějaké míře účinná, ale na druhou stranu nejsou tak silná, aby nějakým způsobem dramaticky zhoršila přístup k úvěrování. Spíš už ta spirála nemá tendenci neustále zrychlovat,” řekl Tomáš Holub.

Bohužel zpřísňování v poskytování hypotečních úvěrů bude pokračovat. Centrální banka se chystá vydat další závazná doporučení o zohlednění celkového zadlužení žadatele o hypotéku k jeho ročnímu příjmu (DTI) a poměru měsíční splátky k jeho měsíčnímu příjmu (DSTI) a spolu s ministerstvem financí pracuje na novele zákona o ČNB, která jí má dát více pravomocí při regulaci hypoték. Vláda by ji mohla projednat v polovině roku.

Ceny nemovitostí dále rostou, poptávka ale kvůli vysokým cenám zpomaluje

Ceny nemovitostí rostly ve všech krajích, s výjimkou Ústeckého kraje, a dosahují tak na svá maxima. Meziroční růst cen bytů stále překonává 10% hranici. Další růst cen ale způsobuje horší dostupnost především cihlových bytů v širším centru Prahy pro běžné kupující, a to i přes výhodné podmínky financování. Stejně jako klesla nabídka atraktivních bytů, zpomaluje i poptávka na trhu.
Podíváme-li se na čísla z HB Indexu, pak průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o 2,4 procentního bodu, meziročně si ceny bytů připsaly 10,2 procentního bodu. Ceny rodinných domů se během prvního čtvrtletí zvyšovaly pomaleji, a to o 1,4 procentního bodu, meziročně stouply o 7 procentních bodů. U pozemků vzrostla cena více než v předchozích čtvrtletích, a to o 1,9 procentního bodu, meziročně pak o 3,4 procentního bodu, což je nejméně ze všech nemovitostí. Odborníci dále očekávají, že vysoké ceny a zároveň zpřísnění podmínek pro financování nemovitostí zaviní snížení poptávky ze strany občanů. Nabídka nemovitostí na trhu bude stagnovat, u novostaveb by mohl nastat dokonce mírný pokles. Kvůli snížené poptávce i malé nabídce nemovitostí dojde ke zpomalení až zastavení dlouhodobého cenového růstu. To je dáno také poklesem zájmu ze strany zahraničních zájemců zejména o nemovitosti v Karlových Varech nebo Mariánských lázních. Z důvodu vysokých cen a hůře dostupných hypoték dojde k odchodu části potenciálních kupujících do nájmů, což může způsobit mírný nárůst tržního nájemného.

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

Fio banka na začátku května zlevnila hypotéky, zájemci o bydlení mohou získat roční úrokovou sazbu hypotéky od 1,48 % u roční fixace. Výhodnější nabídka je připravena i pro zájemce o pětiletý fix, místo 2,28 % teď můžou získat hypotéku s úrokovou sazbou od 2,18 %. Kromě toho banka zachovává všechny stávající benefity, jako je mimořádná splátka bez poplatků i možnost flexibilního snižování měsíčních splátek díky speciálnímu Hypospořicímu kontu, které je ke každé hypotéce zdarma.

ČSOB v dubnu zvýšila sazby u jednoleté fixace, a to o 0,7 procentního bodu na 4,39 % s LTV nad 70 %. Hypotéku od 66 od 70 % LTV nabízí ČSOB od 3,59 %. Sazby v dubnu snížila i Wüstenrot u všech fixací o 0,15 procentního bodu u Hypotéky pro vlastní bydlení i Hypotéky Refin v pásmu od 80 do 90 % LTV.

Tři zajímavé novinky si pro své klienty připravila Equa bank. Díky spoluúčasti rodičů, či jiné blízké osoby, banka poskytne celou částku potřebnou na pořízení nemovitosti a zároveň předem zaručí po určité předem domluvené době splácení vyvázání nemovitosti rodičů, přičemž pro účel vyvázání nemovitosti je možné využít mimořádnou splátku zdarma. Dalším zpříjemněním je nejen vyřízení, ale rovněž finanční úhrada dokumentů z Katastru nemovitostí. Klienti tak nemusí hradit vklad zástavního práva ve prospěch banky, výpis z katastru nemovitostí k čerpání hypotéky, ani výpis z katastru nemovitostí po vyčerpání hypotéky. A nakonec je nyní u banky možnost navýšení stávající hypotéky až do výše 90 % ceny nemovitosti. K tomu není potřeba žádné nové ocenění nemovitosti nebo zástavní smlouva. Navýšení hypotéky je poskytnuto se zvýhodněnou úrokovou sazbou.

S akcemi přicházejí i pravidelně i stavební spořitelny. Například Raiffeisen stavební spořitelna připravila tour po České republice. Třetí ročník přinese nejen rady a tipy, jak si vylepšit svůj domov, ale i soutěž o rekonstrukce celkem za 300 tisíc korun. Všichni lidé navíc budou moci využít akce a získat voucher v hodnotě 500 korun na uzavření nové spořicí smlouvy. Děti a mladí do 25 let mohou uzavřít stavebko s nadstandardním úročením 1,5 % ročně, ostatní s úročením 1 % ročně. Velký písečný zámek bude zase se zájemci stavět Českomoravská stavební spořitelna. Cílem akce je podpořit spoření i úvěry. Ať už je to možnost ušetřit až dva tisíce korun na vstupním poplatku u smluv pro děti do 6 let či úvěr na refinancování s atraktivní sazbou 1,99 % a zjednodušeným procesem vyřízení.

Vlastnosti nejen těchto produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře