Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Předpovědi se tentokrát plní a hypotéky zdražují. V březnu se průměrné úrokové sazby hypoték nebezpečně přiblížily dvouprocentní hranici a vše nasvědčuje tomu, že ji brzy pokoří.

Česká národní banka totiž doporučila bankám zpřísnit podmínky poskytování hypoték a navíc ukončila intervenci proti české koruně. Dostat hypotéku na byt či dům bude tedy čím dál obtížnější.

Podle údajů Fincentrum Hypoindex vzrostla průměrná úroková sazba hypoték v březnu na 1,95 %, což je o osm setin procentního bodu více než v únoru. Oproti statistickému průměru jsou však hypotéky v praxi levnější. Dokazují to čísla Brokerinexu, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. Březnový Brokerindex se ustálil na hodnotě 1,81 %, což je o 0,14 % méně. Jestliže si tedy vezmě klient například hypotéku dva miliony korun se splatností 25 let prostřednictvím hypotečního makléře, ušetří u tohoto modelového příkladu při konstantních podmínkách úvěru více jak 40 tisíc korun. A to není částka zrovna zanedbatelná. Ostatně konkrétní úsporu si můžete ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

„Musíme se smířit s tím, že doba superlevných hypoték je nenávratně pryč. Přispělo k tomu nejenom ukončení intervence ČNB kurzu koruny, ale také omezení výše poskytovaných hypoték v poměru k hodnotě nemovitosti. Do budoucna lze tedy očekávat další růst úrokových sazeb hypoték,“ komentuje situaci na hypotečním trhu Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.

Banky zdražily především hypotéky s vyšším LTV, zareagovaly totiž na doporučení České národní banky. Nejenže od dubna nesmí poskytnout více než 90 % hypotéku, ale v rozmezí LTV od 80 % do 90 % mohou poskytnout jen 15 % nových úvěrů. Takže se tyto nejoblíbenější hypotéky stávají čím dál tím méně dostupné.

I přes rostoucí úroky je zájem o hypotéky značný

Podle dat z Hypoindexu si v březnu do bank přišlo pro hypotéku 10 388 klientů, což je nejvíce za poslední čtyři měsíce. Stejně tak rostou i objemy. V březnu si klienti sjednali hypotéky za více než 21 miliard korun, což téměř o 2,2 miliardy víc než v únoru. V roce 2016 bylo za první čtvrtletí sjednáno 23 069 hypotečních úvěrů v celkovém objemu za 45,2 miliard korun. Za letošní první tři měsíce si zřídilo hypotéku 28 466 klientů v objemu 57,6 miliard korun. Zdá se, jakoby letos přibyl jeden průměrný měsíc navíc.

„O rostoucí objemy poskytnutých hypoték se zřejmě postaraly právě obavy lidí ze zdražování a zpřísňování podmínek. Takže, kdo chtěl levnou hypotéku na dům či byt, si s žádostí pospíšil,“ říká Petra Horáková Krištofová s tím, že i přes rostoucí sazby je letošní jaro k pořízení vlastního bydlení na hypotéku stále velmi příznivé.

ČNB utahuje kohouty

Hypoteční banky o klienty zatím nepřicházejí, umožňují totiž dofinancovat chybějící vlastní prostředky například úvěrem ze stavebního spoření či jinou spotřebitelskou půjčkou. Tento způsob se však nelíbí ČNB. Podle Denisy Všetičkové z tiskového oddělení centrální banky s doporučeními není slučitelné, aby klient či instituce řešili nedostatek vlastních zdrojů tím, že se zkombinují úvěry u různých institucí. Smyslem doporučení je totiž fakt, že by měl klient k pořízení nemovitosti použít zčásti vlastní zdroje. Instituce musí posuzovat celkovou zadluženost klienta, což znamená dívat se na všechny jeho úvěry.

A bude hůř. Česká národní banka si připravuje legislativní půdu pro další zpřísnění poskytování hypoték. Pokud projde připravovaná novela zákona o ČNB a centrální banka se bude držet svých doporučených nastavení parametrů pro poskytování hypoték, většina domácností na hypoteční úvěr nedosáhne. Například by si domácnost nesměla půjčit více než pětinásobek ročního příjmu.

Novela zákona by měla umožnit ČNB stanovit „doporučené“ parametry hypotéky závazně pod pokutou až 10 milionů korun. 

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

K novinkám u bank nepatří jen zdražování, ale i různé akční nabídky a slevy. Není jich sice tolik, jak jsme si každé jaro v minulých letech zvykli, ale některé přesto stojí za pozornost.

MONETA Money Bank přišla s novou Živnostenskou hypotékou s nejdelší splatností na trhu až 30 let a fixací 1 rok až 10 let (LTV do 80 %) s úrokovou sazbou od 2,99 % ročně. Flexibilní schvalování úvěru navíc umožní živnostníkům i firmám výhodně pořídit i nemovitosti, na které by si jinak museli vzít komerční úvěr. Jde o možnost financování nákupu nemovitosti pro bydlení i podnikání. Klient zvolí, zda bude úvěr veden na rodné číslo nebo jejich IČ a čerpat jej lze i na refinancování. Úvěr tak může podle slov manažera komerčního bankovnictví Moneta Money Bank Pavla Malíka dostat jak řemeslník, který se zajímá o dům, kde chce v jednom patře provozovat svou dílnu a ve druhém zřídit bydlení pro svoji rodinu, tak i jazyková škola kupující byt, který hodlá využívat jako své výukové prostory. Podnikatelé na Živnostenské hypotéce ocení, že díky ní mohou financovat i nákupy rezidenčních nemovitostí, které mohou sloužit jako sídla firem, pro ubytování jejich zaměstnanců nebo případně pro jejich rekreaci.

UniCredit Bank snižuje sazby u hypotečních úvěrů. Například hypotéky s jednoletou fixací do 80 % hodnoty nemovitosti nově začínají od 1,29 % ročně, pro dvouleté fixace je nová sazba 1,39 % ročně. Pětiletá fixace se dá pořídit nyní od 1,69 %. Variabilní sazba startuje na 1,45 % ročně.

Svého úvěrového boomu se dočkaly i stavební spořitelny. K nárůstu zájmu klientů o úvěry přispívají i rekordně nízké úrokové sazby. Průměrná úroková sazba úvěrů ze stavebního spoření dosáhla podle statistik ČNB v lednu hranice 3,41 %, což je o téměř půl procentního bodu méně než o rok dříve. Velkou inovací začala rok 2017 Modrá pyramida. Jednodušší je nyní Hypoúvěr, klient si může vybrat délku fixace na tři, pět a deset let. Spořitelna navíc garantuje, že po celou dobu trvání úvěru (až na 30 let) nebude úroková sazba vyšší, než jaká je nastavená ve smlouvě. Až do 7. května mohou klienti u Hypoúvěrů s LTV do 80 % využít akční nabídku a mít zpracování úvěru a ocenění nemovitosti zdarma. Podle informací generálního ředitele Modré pyramidy Davida Formánka prošel zjednodušením také Rychloúvěr, který v nabídce finančních produktů na českém trhu stojí mezi hypotékami (se zajištěním nemovitostí) a spotřebitelskými úvěry, a klienti jej nejčastěji používají pro financování oprav a rekonstrukcí nemovitostí.

Českomoravská stavební spořitelna od 7. dubna neúčtuje poplatek za zpracování žádosti o nezajištěný meziúvěr Kredit. Doposud tento poplatek činil 0,5 % nebo 1 % z výše meziúvěru podle jeho typu. U úvěrů navíc i ve druhém čtvrtletí běží kampaň, v rámci které ČMSS nově uzavřené nezajištěné úvěry podporuje prémií až 2 000 korun.

Jestli jsou aktuální nabídky bank výhodné právě pro vás a jak nejlépe získat hypotéku na byt či dům, to vám rádi a zdarma spočítají naši hypoteční makléři.

 Zeptat se makléře