Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

V únoru pokračoval raketový růst úroků u hypoték, objem poskytnutých hypoték oproti lednu výrazně poklesl.

Fincentrum Hypoindex změnil podobu i metodiku výpočtu průměrných úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Nově udává aktuální průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu bank u hypoték do 80 % LTV. K 7. březnu byla tato hodnota ve výši 4,62 %, za poslední měsíc vzrostla tato sazba o 10 bazických bodů, v porovnání s lednem se ovšem zvýšila o půl procentního bodu. K porovnání průměrné úrokové sazby hypoték s Brokerindexem, který sleduje vývoj cen hypoték poskytnutých vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, tedy již nebudeme dat z Hypoindexu využívat. Nadále budeme sledovat čísla, která poskytuje každý měsíc Česká bankovní asociace prostřednictvím Hypomonitoru a který který jako jediný (kromě oficiálních dat ČNB) obsahuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu.

Podle údajů Hypomonitoru vzrostla v únoru průměrná úroková sazba hypoték z lednových 3,4 % na 3,84 %. Průměrná hypoteční sazba se tak v únoru dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2011. Nabídkové úrokové sazby bank se v současnosti pohybují mezi 4,5 až 5,5 %.

A jak je na tom praxe? Brokerindex vykázal v únoru hodnotu 3,6 %, což je i v novém porovnání méně. „Zdražuje vše, hypotéky nejsou výjimkou. S tím se musíme smířit, do úrokových sazeb jistě nemile promluví i válka na Ukrajině. Pokud se ale klient svěří do rukou zkušeného hypotečního makléře a požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím něj, s jistotou ušetří,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. „Na třímilionové hypotéce se splatností 25 let tak může ušetřit jen na úrokové sazbě významných 85 tisíc korun,“ uvádí příklad Petra Horáková Krištofová a dodává, že vybraný hypoteční makléř pomůže klientovi s vyřízením všech dokumentů a také zvládne u banky vyjednat nejrůznější výhody, na které by sám neměl šanci dosáhnout. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Objemy i počty pokračují v propadu

Banky a stavební spořitelny poskytly podle Hypomonitoru v únoru hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 25 miliard korun. To představuje oproti lednu další citelný propad, konkrétně o 23 %. Ačkoli měsíce na začátku roku bývají z pohledu poskytnutých úvěrů spíše podprůměrné, ve srovnání s loňským únorem je letošní objem nižší o třetinu. Necelých 21 miliard korun tvoří hypotéky skutečně nové a přes čtyři miliardy korun pak hypotéky refinancované.
Stejný trend pak následoval i s počty poskytnutých hypoték, které v únoru oproti předchozímu měsíci poklesly o 23 %, a to z 10 na 7,9 tisíce. Jedná se o nejnižší počet poskytnutých hypoték za poslední dva roky. V meziročním srovnáním se u celkového počtu hypoték jedná o téměř 40% propad, u počtu skutečně nových hypoték pak 20%. Výraznější meziroční propad je pak patrný u refinancovaných úvěrů. Zatímco v únoru minulého roku byly refinancovány interně či z jiné instituce hypotéky v objemu bezmála 14 miliard korun, v letošním únoru činil objem necelých 4,5 miliardy korun.

V dalším vývoji se bude promítat cela řada faktorů, nejen výše hypotečních sazeb, ale také vývoj cen nemovitostí, zdražování stavebního materiálu a také současná nejistota spojená s válkou na Ukrajině. Začátkem dubna začnou navíc platit další zpřísněná pravidla pro žadatele o úvěr ze strany ČNB. To může krátkodobě zájem o hypotéky navýšit. „Tržní úrokové sazby delších splatností, které jsou důležité pro vývoj hypotečních sazeb, začaly po zahájení ruské agrese na Ukrajině nejdříve klesat. Poté se však vývoj i z titulu očekávané vyšší inflace obrátil a úrokové sazby se opět vrátily na své dřívější hodnoty z konce ledna. V současnosti se tak opět pohybují na nejvyšší úrovni od roků 2008 a 2009, kdy byla průměrná hypoteční sazba u nových hypoték dle oficiálních dat ČNB kolem 5,5 %. Hypoteční sazby by tak letos měly postupně směřovat k této hranici, ačkoli konkrétní sazba se bude odvíjet od jednotlivých parametrů hypotéky, například zvolené délky fixace či velikosti vlastních zdrojů,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

hypoteční kalkulačka 

Průměrná splátka hypotéky se zvyšuje

Průměrná výše hypotéky v únoru nepatrně poklesla, pohybovala se však na podobné úrovní jako v předchozích měsících, a to kolem 3,4 milionu korun. S očekávaným růstem úrokových sazeb se zvyšuje i měsíční splátka u nových či refixovaných úvěrů. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,6 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, by hypoteční sazba ve výši pět procent znamenala růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o pět až šest tisíc korun měsíčně.

Vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře