Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2023

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,8 %     Brokerindex: 5,7 %    Úspora:  45 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Úroková sazba hypoték roste i nadále, banky v červenci půjčily na bydlení o více než třetinu méně peněz než v červnu, meziroční pokles se prohloubil téměř na tři čtvrtiny.

Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v červenci oproti červnu o další čtyři desetiny procentního bodu na 5,4 %. Meziměsíční růst sazeb tak v červenci mírně zrychlil a byl druhý nejsilnější od začátku minulého roku, kdy začaly hypoteční sazby postupně růst. Průměrná hypoteční sazba se tak opět dostala na nejvyšší úroveň od začátku roku 2010. Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od 6 do 7 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. Růst hypotečních sazeb tak se zpožděním reaguje na vývoj tržních úrokových sazeb, které až do poloviny roku postupně rostly. V posledních týdnech se však vývoj obrátil, již od poloviny června tržní úrokové sazby hypoték postupně mírně klesají a v současnosti jsou na úrovni z dubna letošního roku. Do jejich klesajícího trendu se pak promítlo i poslední jednání ČNB, která naznačila, že s dalším růstem základních sazeb nepočítá, ačkoli jej zcela nemůže vyloučit. Současný tržní vývoj tak předznamenává, že nabídkové hypoteční sazby se v současnosti nachází poblíž svého vrcholu.

A co ukazuje praxe? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, se v červenci ustálil na hodnotě 5,25 %. „Z tohoto čísla je patrné, že svěřit se s vyřízením hypotéky do rukou zkušeného hypotečního makléře se rozhodně vyplatí. Když se klient rozhodne sjednat hypotéku například na tři miliony korun se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, může nyní jen na úrokové sazbě ušetřit významných 80 tisíc korun,“ uvádí konkrétní příklad úspor Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. A to není jediná výhoda vyřízení hypotéky prostřednictvím vybraného hypotečního makléře. „Kromě finanční úspory na hypoteční sazbě, pomůže zkušený hypoteční makléř klientovi získat navíc ještě celou řadu výhod, na které by sám u banky nedosáhl a ušetří mu cenný čas s vyřizováním příslušných dokumentů,“ doplňuje Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Objemy i počty hypoték klesají

Banky a stavební spořitelny Podle dat ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v červenci domácnostem hypotéky v celkovém objemu 11,9 miliard korun, což je o 7,4 miliardy korun méně než v červnu. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték byl tak více než třetinový. Ačkoli červencová čísla bývají ve srovnání s červnem obvykle slabší, letošní meziměsíční pokles je oproti běžnému vývoji více než dvojnásobný. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad z 65 % v červnu na 73 % v červenci. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je červencový objem poskytnutých hypoték poloviční. Za celý letošní rok (od ledna do července), propadla aktivita na hypotečním trhu více než o polovinu. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) klesl o 5,9 miliardy korun, a to z červnových 15,7 miliardy korun na 9,8 miliardy korun v červenci. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil v červenci 2,05 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték se snížil o třetinu na 3 266, přitom průměrný počet v první polovině letošního roku byl dvojnásobný, loni pak dosahoval 9,5 tisíce. Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v červenci zesílil, a to na 69 % v případě objemu a 66 % v případě počtu hypoték. Za první polovinu letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o 40 %.

„Objem i počet poskytnutých hypoték v červenci citelně meziměsíčně propadl a byl nejslabší v historii časové řady od ledna 2020. Využijeme-li pro delší srovnání v čase i oficiální statistiku České národní banky, červencový objem poskytnutých hypoték je nejslabší od začátku roku 2016. To jen dokresluje, k jak citelnému ochlazení na hypotečním trhu letos dochází. Jde o důsledek kombinace vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

hypoteční kalkulačka 

Průměrná výše hypotéka klesá, splátka stále roste

Průměrná výše hypotéky v posledních měsících mírně klesá. V červenci se pohybovala nepatrně nad úrovní tří milionů korun. S přísnějšími pravidly České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. V listopadu minulého roku byla průměrná výše hypotéky nejvyšší, a to 3,46 milionu korun.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,5 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o sedm tisíc korun.

Růst cen nemovistostí zpomaluje

Ve druhém čtvrtletí tempo růstu cen nemovitostí mírně zpomalilo, především u bytů a rodinných domů. I přesto se ale u bytů jedná o nadprůměrný růst přesahující kvartálně 4 %. Byty meziročně podražily o 21 %, rodinné domy o 19,9 %.

Opačný trend vykazuje kategorie pozemků, jejichž růst mezičtvrtletně zrychlil na 5,7 %, meziročně tak dosáhl na nový rekord 23,9 %. Důvodem je podle předsedy představenstva Hypoteční banky a ČSOB  Stavební spořitelny Jiřího Feixe dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, na kterou prozatím nedopadl vliv rostoucích úrokových sazeb. Pozemky se stále potýkají s limity trhů, které jsou spojené s problematikou zastaralých územních plánů a nedostatečné kapacity inženýrských sítí pro výstavbu. V této kategorii prozatím stále roste zájem o pozemky vzdálené od měst, především díky jejich cenové dostupnosti.

Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře