Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Ani říjen na hypotečním trhu nezahálel a čísla ukazují, že by letošní rok navzdory koronaviru mohl být pro hypotéky velmi úspěšný. 

Podle dat z Fincentrum Hypoindexu v říjnu poklesla průměrná úroková sazba hypoték o dalších pět bazických bodů a nebezpečně se přiblížila dvouprocentní hranic, konkrétně se ustálila na hodnotě 2,02 %. A jaké výsledky ukazují hypotéky v praxi?

Zatímco Hypoindex byl pod dvěma procenty naposledy v březnu 2017, Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, prolomil dvouprocentní hranici již v srpnu a ve zlevňování pokračoval i nadále. Za říjen letošního roku tak vykázal hodnotu 1,89 %, což je o více než desetinu procentního bodu méně, než je statistický průměr. Co to pro klienty znamená? „Pokud si klient pořídí hypotéku 2,5 milionu korun se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, ušetří jen na úrokové sazbě téměř 50 tisíc korun,“ vypočítává Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že vybraný hypoteční makléř navíc pomůže zájemci o hypoteční úvěr s veškerým papírováním, zbaví ho obíhání bank a zvládne pro klienta i vyjednat výhodnější podmínky a případně zajistit i různé osobní výhody, které souvisí s jeho konkrétní životní situací. Konkrétní úsporu jen na úrokové sazbě lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hranice 200 miliard korun na obzoru

 

V říjnu poskytly banky hypoteční úvěry v objemu 25,2 miliardy korun. Letošní desátý měsíc se tak stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu. Více peněz poskytly banky pouze v listopadu před čtyřmi lety. „V této době se klienti obávali omezení v poskytování hypoték kvůli novému spotřebitelskému zákonu a raději si sjednali hypotéku za starých podmínek, celkem to bylo za necelých 30 miliard korun,“ říká Petra Horáková Krištofová. Oproti září vzrostl objem půjčených peněz na hypotéky o více než tři miliardy korun a meziročně dokonce o více než osm miliard.

Počet hypotečních smluv uzavřených v říjnu byl 8 800, téměř o tisíc více než předešlý měsíc, meziročně počet vzrostl o 1 700 hypotečních úvěrů. Nadále stoupá i průměrná výše hypotéky, nový rekord má hodnotu 2 865 189 korun.

Během 10 deseti měsíců poskytly banky hypoteční úvěry za 197,6 miliardy korun. Letošní rok tak má oproti rekordnímu roku 2017 za stejné období náskok více než 11 miliard. Meziročně se objem zvýšil o více než 52 miliard korun. A zájem klientů neutuchá ani v listopadu. „Do překonání rekordních let 2016 a 2017 chybí bankám poskytnout hypotéky přibližně za 28 miliard korun, což by podle dosavadního vývoje neměl být žádný problém,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.

Zájem klientů roste i u úvěrů ze stavebního spoření. Například největší Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) poskytla v říjnu úvěry a meziúvěry ze stavebního spoření v celkovém objemu 2,5 miliardy korun, což je nejlepší měsíční výsledek od října 2018. Stavební spořitelna tak k dnešnímu dni poskytla úvěry prakticky ve stejném objemu jako za celý rok 2019.

Ceny nemovitostí stále rostou

Ceny rezidenčních nemovitostí navzdory druhé vlně epidemie prakticky v celém Česku i nadále rostou, a to ještě rychleji než v předešlém období. Ve třetím čtvrtletí zdražily všechny segmenty. Zdražování je způsobeno jak doznívající odloženou poptávkou, tak přetrvávající nedostatečnou nabídkou. Stoupá navíc poměr bytů kupovaných na investici. Poptávka je i přes nejistý vývoj ekonomiky stabilní a podporuje ji mimo jiné doposud příznivý vývoj nezaměstnanosti, předchozí zrušení daně z nabytí nemovitosti a klesající úrokové sazby hypotečních úvěrů. Prodávající pak těží i z faktu, že Češi i nadále preferují vlastnické bydlení a nákup nemovitostí považují za bezpečnou investici. Zájem roste právě ze strany domácích investorů. Stejně jako ve druhém čtvrtletí jsou pak žádané rekreační nemovitosti. Naopak nájemné převážně stagnovalo.

Průměrná tržní cena bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku vyrostla o 3,6 procentního bodu, což oproti druhému kvartálu znamená podstatné zrychlení. Meziročně se růst cen bytů vyšplhal na rovných 12 procent, což je opět nejvíc ze všech sledovaných skupin. Tempo růstu cen ve srovnání s předešlým obdobím zrychlilo i u rodinných domů. Jejich cena stoupla o 2,2 procentního bodu, meziročně cena vzrostla nejméně ze všech sledovaných skupin, a to o 9,1 procentního bodu. Podstatně rychlejším tempem ve třetím kvartálu zdražovaly i pozemky. Tržní cena vzrostla o 3,7 procentního bodu, meziročně si tak připsala 11,8 procentního bodu.

Do konce roku rezidenční trh podle expertů Hypoteční banky čeká zpomalení růstu cen, které tak dosáhne maximálně 2 %. V některých regionech může dojít i ke stagnaci. Plošný pokles cen ale pravděpodobně nastane až v první polovině příštího roku, dosáhnout může 3 až 9 %. Stagnaci až mírný pokles odborníci očekávají i u poptávky, zatímco nabídka mírně poroste – i díky prodlužování prodeje a uvádění odložených developerských projektů na trh. U nájemného se i nadále očekává převážně stagnace.

hypoteční kalkulačka 

 

Co nového u hypotečních makléřů

Přestože se již přiblížil konec úvěrového moratoria, kdy banky kvůli koronaviru umožnily postiženým klientům odklad splátek, nemusejí se ani nadále klienti obávat. Pokud se i nyní ocitnou v obtížné situaci způsobené koronakrizí, banky jsou připravené se svými klienty individuálně situaci řešit, aby se nedostali do nesnází při splácení hypoték. Například AirBank nabídne lidem jako reakci na současnou epidemiologickou situaci každoroční dvouměsíční splátkové prázdniny. Nabídka platí pro půjčky sjednané do konce letošního roku a mohou ji využít klienti, kteří si vezmou novou půjčku, převedou si půjčku do Air Bank z jiné banky anebo si sloučí více stávajících půjček.

Česká národní banka ponechala na začátku listopadu základní úrokové sazby beze změny. V říjnu snížila úrokové sazby hypoték skupina ČSOB, Air Bank, Fio banka (nejnižší sazbu lze získat pro jednoletou fixaci, a to 1,28 %, tříletou od 1,38 % a pětiletou od 1,48 %), Raiffeisenbank i Česká spořitelna. Na začátku listopadu pak zlevnila hypotéky i Banka Creditas (na sazbu 1,89 % ročně lze dosáhnout u hypoték na nemovitosti k bydlení s výší úvěru do 80 % hodnoty, s fixací sazby na 10 let, druhá nejnižší sazba činí 1,99 % ročně a má fixaci na 7 let).

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře