Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Hypotéka či úvěr ze stavebního spoření nemusí znamenat jen a jen splátky, jednou za rok vás může úvěr na bydlení i potěšit. A to, když si zaplacené úroky uvedete v daňovém přiznání. Sníží se vám totiž o hodnotu úroků daňový základ, takže ve výsledku zaplatíte nižší daně. Jak na to?

Kolik ušetřím?

Při současné sazbě daně z příjmu ušetříte (vlastně dostanete od státu zpátky) 15 % z hodnoty úroků, které jste bance či stavební spořitelně (daňová úspora se nevztahuje na půjčky od nebankovních institucí) za rok zaplatili. Celkem je možné odečíst maximálně
300 000 korun (25 000 korun za měsíc, pokud jste hypotéku neplatili celý rok), úspora tedy může dosáhnout až 45 tisíc korun. Pokud je na úvěrové smlouvě napsáno více účastníků, může daňový odpočet uplatnit jen jeden z nich, nebo všichni rovným dílem.

hypoteční kalkulačka

Za jakých podmínek si můžu úroky odečíst?

Aby bylo možné úroky od daňového základu odečíst, je nutné, aby byl úvěr využit na řešení bytových potřeb vlastní rodiny. Kdo platí hypotéku na byt, který pronajímá, úroky si do daní dát nemůže. Může si však o splátky ponížit příjem z nájmu a snížit tak výslednou daň. Stejně tak ušetřit na daních nemohou majitelé amerických či jiných neúčelových hypoték, protože těmito úvěry neřeší své bydlení.

„Odečíst si úroky z hypotéky může majitel nemovitosti, který ji užívá ke svému trvalému bydlení či k bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů či prarodičů obou manželů. V případě ostatních účelů, včetně pořízení družstevního bytu, není podmínkou vlastnictví, ale platí podmínka trvalého bydlení,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že úroky si může odečíst také nájemník, pokud doloží, že půjčku využil na rekonstrukci pronajímaného domu či bytu, kde trvale bydlí.

Úroky si lze také odečíst i z úvěru na koupi pozemku. Tady však musí být splněná podmínky, že na pozemku bude zahájena do čtyř let výstavba bytového nebo rodinného domu. Že to tak bude, se dokládá buď stavebním povolením, nebo ohlášením stavby.

Vždy platí, že osoba uplatňující daňový odpočet musí být uvedena na úvěrové smlouvě jako přímý účastník. Nestačí, že úvěr pouze splácí.

Jak se dozvím, kolik jsem zaplatil na úrocích?

Přesnou částku, o kterou si lze snížit daňový základ, najdou majitelé hypoték a úvěrů ze stavebního spoření na potvrzení od banky či stavební spořitelny. Finanční instituce je rozesílají automaticky a bezplatně zpravidla během ledna.
Pokud jste výpis z jakéhokoliv důvodu neobdrželi, kontaktujte svou banku nebo hypotečního makléře a zeptejte se, proč k vám potvrzení nedorazilo. Je možné, že třeba vaše smlouva nesplňuje zákonné podmínky, ale může se stát i to, že banka nemá vaši aktuální adresu, protože jste se přestěhovali a změnu jim oznámit zapomněli.

Jak konkrétně se úroky z daňového základu odečtou?

Kdo si vyplňuje daňový formulář sám, bude ho zajímat řádek 47 ve 3. oddílu na druhé straně daňového přiznání. Tam vyplní počet měsíců, kolik splácel a celkovou částku. K daňovému formuláři pak musí také přiložit potvrzení z banky.  Pokud podáváte daňové přiznání sami bez daňového poradce, je to třeba udělat do 1. dubna 2016.

Kdo si nechává dělat roční zúčtování od zaměstnavatele, předá do 15. února do mzdové účtárny potvrzení z banky a v březnové výplatě (v dubnu) se může těšit na přeplatek. Jestli to nestihnete, nezoufejte. Požádejte zaměstnavatele o potvrzení o příjmech s tím, že si vyplníte daňový formulář sami. Tam pak uvedete částku úroků a nejpozději začátkem května dostanete přeplatek na účet či složenkou.

Kdo uplatňuje úroky poprvé, musí dodat finančnímu úřadu, nebo zaměstnavateli i kopii smlouvy o úvěru a výpis z listu vlastnictví. U výstavby dokládáte nejdříve stavební povolení či ohlášení stavby a poté, až bude postaveno, také výpis vlastnictví.

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka