- čtvrtek 22. červen 2023
- | Autor: zuk
I když bývá květnová aktivita na hypotečním trhu oproti dubnu pravidelně příznivější, letošní květen byl nad rámec běžné sezónnosti.
Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v květnu stagnovala, konkrétně velmi nepatrně vzrostla z 5,89 na 5,90 %, kde se nacházela v únoru letošního roku. Mírný pokles sazeb pozorovaný zkraje letošního roku se tak v posledních měsících zastavil. Změny úrokových sazeb však byly pouze mírně a stále tak platí, že se nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, i když se v letech 2008 a 2009 pohybovala na podobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových odrážejí skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr však v posledním půl roce vesměs stagnuje mírně nad hranicí šesti procent.
V praxi je však možné získat hypotéku s úrokovou sazbou výhodnější, než vykazuje statistický průměr. Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů vykázal v květnu hodnotu 5,79 %, což je o 11 desetin procentního bodu méně, než udávají průměrná čísla celého trhu. „Není tedy již žádným tajemstvím, že požádá-li klient o hypoteční úvěr prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, ušetří zpravidla i desetitisíce korun,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Například na třímilionové hypotéce se splatností 25 let ušetří každý, kdo o úvěr požádá prostřednictvím vybraného hypotečního makléře až 60 tisíc korun jen na úrokové sazbě. „Tato úspora jistě přijde vhod. A kromě ušetřených financí, které může klient použít třeba na vybavení domácnosti, nebo na hezkou dovolenou, zvládne zkušený hypoteční makléř nabídnout klientovi i výhody, na které by sám u banky neměl šanci dosáhnout. O úspoře času při vyřizování potřebných dokumentů ani nemluvě,“ dodává Petra Horáková Krištofová. Konkrétní finanční úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.
Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v posledních měsících rozkolísané a několikrát se v letošním roce vystřídala období jejich růstu a poklesu, což komplikuje výhled na jejich další vývoj s potenciálním dopadem do hypotečních sazeb. Průměrná hodnota tržních úrokových sazeb se za květen nacházela na průměru celého letošního roku. Od poloviny května však sazby opět klesají a nachází se v současnosti spíše na nižších úrovních letošního roku.
Hypoteční aktivita se zvyšuje
Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v květnu domácnostem hypotéky v celkovém objemu 12,3 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 1,8 mliardy korun, což představuje 17% meziměsíční nárůst. Květnová aktivita na hypotečním trhu ale bývá oproti dubnu pravidelně mírně příznivější. Po zohlednění sezónnosti objem poskytnutých hypoték v květnu meziměsíčně vzrostl zhruba o 10 %, zatímco v dubnu meziměsíčně stagnoval. Objem i počet hypoték se tak pohyboval v květnu na obdobné úrovni jako v březnu a po zohlednění tradiční sezónnosti byl nejvyšší od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. I přes zlepšení hypoteční aktivity zůstává však objem poskytnutých hypoték v posledních měsících zhruba poloviční oproti situaci v prvním pololetí roku 2020. Z meziročního pohledu se začíná postupně projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku. Meziroční pokles poskytnutých hypoték tak v květnu setrval stejně jako v dubnu na 40 % z březnových 59 %.
„Po turbulentním loňském roce se situace na hypotečním trhu začíná stabilizovat. K ní přispívají i klesající ceny nemovitostí, kupující mají nyní větší šanci získat svou vysněnou nemovitost za příznivější cenu a tím pádem dosáhnout i na dosažitelnou hypotéku. Tomu jistě pomůže i zmírnění pravidel v poskytování hypotečních úvěrů, které chystá od července Česká národní banka. Banky již nebudou muset sledovat ukazatel DSTI, tedy jak velkou část čistého měsíčního příjmu vynaloží žadatel o hypotéku na splátky celkového dluhu,“ komentuje situaci na trhu Petra Horáková Krištofová.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování dosáhl v květnu dosáhl 10,4 miliardy korun po dubnových 8,8 miliardám korun. Je to více o 1,6 miliardy korun, což je 18,7% růst oproti dubnu. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil dvě miliardy korun, v dubnu to bylo 1,8 miliardy korun.
Počet nově poskytnutých hypoték se pak v květnu zvýšil z 2,9 tisíce na bezmála 3,5 tisíce. I v tomto ohledu se květnová hodnota současně s tou z března pohybuje na nejvyšší úrovni od července minulého roku. I tak se však jedná o nízký počet ve srovnání s tím, že průměrný měsíční počet nových hypoték se v první polovině loňského roku pohyboval kolem šesti tisíc a předloni pak dosahoval 9,5 tisíce.
„Hypoteční trh v květnu vzrostl a po zohlednění tradičního sezónního vývoje byl objem nově poskytnutých hypoték nejvyšší od poloviny minulého roku. Hypoteční aktivita tak v posledních měsících mírně ožívá, nicméně stále zůstává ve srovnání s dřívějšími roky ve výrazném útlumu, což se změní až s citelnějším poklesem úrokových sazeb,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Průměrná velikost hypotéky zůstává na hranici tří milionů korun
Průměrná výše hypotéky v dubnu již třetí měsíc v řadě vzrostla a dostala se opět nad hranici tří milionů korun, kde se nacházela naposled v červenci minulého roku. V květnu i přes nepatrné snížení zůstává na třímilionové hranici. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021 a dosáhla hodnoty 3,46 milionu korun.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky přibližně o 1 500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.
Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás