Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,40 %     Brokerindex: 5,25 %    Úspora:  80 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

 S prvními sněhovými vločkami přichází další zdražování hypoték. V říjnu se však nejenom zvedaly úrokové sazby hypoték, ale výrazně posílily i počty nově sjednaných smluv.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu se průměrná úroková sazba hypoték vydala strmě vzhůru. Ze zářijových 2,57 % na říjnových 2,66 %, zvýšení o rovných 9 bazických bodů. To je nejvyšší meziměsíční nárůst v letošním roce. Co je to však proti situaci před deseti lety, kdy byla průměrná úroková sazba hypoték 5,7 %, tedy více než dvojnásobná.

A jak se daří hypotečním úvěrům v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, tak roste. Jeho křivka však není tak strmá, navíc říjnová hodnota 2,52 % jasně ukazuje, že hypotéka sjednaná prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře může být výrazně levnější, než vykazuje statistický průměr. „Pokud si například klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let nezanedbatelných 43 tisíc korun, což je rozhodně zajímavá částka,“ podotýká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.
Konkrétní úsporu si lze snadno ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

Zájem o hypotéky roste, půjčuje se čím dál víc

Vycházíme-li z dat Hypoindexu, sjednali si lidé v říjnu 10 590 hypotečních úvěrů, což je o 1 437 smluv více než v září. Počet klientů je ostatně nejvyšší od loňského června.

A logicky se rapidně zvýšily o objemy půjčených peněz. V říjnu banky poskytly více než 24 miliard korun, což je o téměř 3,5 miliardy více než v předchozím měsíci. Měsíční objemy byly naposledy vyšší přesně před rokem.
„Vysoká říjnová čísla tak jasně ukazují, že banky zpracovávaly vysoký počet žádostí o hypotéku podaných ještě před platností dalších omezení od centrální banky. Hodně klientů se tak snažilo využít ještě mírnější podmínky, co se týče bonity. Ke konci roku však hypoteční makléři očekávají opět pokles zájmu, navíc se dá očekávat další zvýšení základních úrokových sazeb od ČNB a tím pádem i další zdražení hypotečních úvěrů. Mohou se tak naplnit předpovědi odborníků, že na konci letošního roku budou úrokové sazby hypoték atakovat tříprocentní hranicí,“ říká Petra Horáková Krištofová. 

hypoteční kalkulačka

Ceny nemovitostí rostly i ve třetím kvartále

Nemovitosti zdražovaly i ve třetím čtvrtletí letošního roku, tempo růstu se však zpomalilo. Podle HB Indexu nejvíce rostly ceny nemovitostí mimo hlavní město, hlavně v Jihočeském, Karlovarském a Libereckém kraji. V Praze se tempo růstu ustálilo na 2,7 %. A není divu, že růst cen nemovitostí v krajských městech kopíruje i nájemné. Ve srovnání s rokem 2010 vzrostly ceny bytů v Brně a okolí již o 50,8 %, v Praze došlo za posledních osm let k nárůstu cen o 39,2 %. V hlavním městě se dále zvyšuje nabídka projektů s cenovou hladinou nad 100 tisíc korun za m2. Poptávka zaznamenala krátkodobý růst a doba prodeje se zkrátila, důvodem byla zejména obava kupujících z dopadů regulací ČNB.

Průměrná tržní cena bytů vzrostla ve třetím čtvrtletí o 2,8 procentního bodu, meziroční nárůst je 11,1 procentního bodu. Pomaleji se zvyšovaly ceny rodinných domů, a to o 1,6 procentního bodu, meziročně si připsaly 6,7 procentního bodu. Ke zpomalení růstu došlo i u pozemků, ceny stouply o 1,4 procentního bodu, meziročně pak o 5,5 procentního bodu, tedy nejméně ze sledovaných skupin. Zhoršení dostupnosti financování v následujícím čtvrtletí zkomplikuje část poptávky po nemovitostech. Nabídka starších bytů bude stagnovat, u novostaveb bude vyšší nabídku ovlivňovat pomalá stavební příprava a nedostatečné stavební kapacity, a to hlavně v Praze a Brně. Poptávka bude mírně klesat, zájem zahraničních kupujících o pražské nemovitosti bude ale nadále pokračovat. Tempo růstu bude zpomalovat – v řadě regionů se očekává stagnace. Část potencionálních kupujících vyřeší financování nájemním bydlením.  

hypoteční kalkulačka 

Co nového u hypotečních makléřů

Druhého listopadu zvýšila opět o čtvrt procentního bodu Česká národní banka základní sazby, dvoutýdenní repo sazba je nyní už 1,75 %. A hypoteční banky takřka ihned zareagovaly a začaly zvedat úrokové sazby hypotečních úvěrů. Od poloviny listopadu oznámila zvýšení sazeb Česká spořitelna. Nejvíce, o 0,3 procentního bodu, podraží hypotéky s dlouhými fixacemi. Desetiletá fixace se tak dostává na minimálně 3,39 %, patnáctiletou nabízí banka od 3,99 % a osmiletou od 3,29 %. Pětileté fixace pak podraží „jen“ o 0,2 procentního bodu na 3,19 %.

A následují další banky, například Hypoteční banka opět zdražila Jasnou hypotéku. Akční sazby u hypoték s fixací 5,7 a 10 let vzrostly o dvě desetiny procentního bodu. U LTV 70 % se tak zvýší sazba z původních 2,98 % na 3,09 %. Banka rozšiřuje nabídku o možnost fixace na jeden rok a pásmo LTV až do 90 %. Zdražování se nevyhýbají ani menší banky jako je Equa či Fio banka.

Klienti Komerční banky si nyní mohou vzít hypotéku s fixací úrokové sazby až na 15 let. Banka tak reaguje na zvýšený zájem klientů o delší fixace z posledních měsíců, který vychází z obavy dalšího předpokládaného nárůstu úroků. Vedle toho snižuje KB úrokovou sazbu u hypoték s LTV 80 – 90 %, a to o tři desetin procentního bodu na 3,69 %. U hypotečních úvěrů s LTV do 80 % naopak zvyšuje úrokovou sazbu pro všechny fixace na 3,19 %.

Mezi lidmi roste zájem i o úvěry ze stavebního spoření. Například ČMSS poskytla doposud úvěry za 24 miliard korun, což je meziročně o čtvrtinu více. Roste také průměrná výše úvěru ze stavebního spoření. Tyto úvěry klienti využívají převážně na rekonstrukce, ale i na pořízení vlastního bydlení. Úrokové sazby stavebních spořitelen se totiž již výrazně od hypotečních bank neliší.

Vlastnosti nejen "akčních" produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ. 

 Zeptat se makléře