Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Různé životní situace ovlivní splácení hypotéky u 92 % ČechůRůzné životní situace ovlivní splácení hypotéky u 92 % ČechůCo vás zajímá nejvíce, když se rozhodujete pro hypotéku? Většina lidí se rozhoduje podle výše hypoteční sazby, jenže hypoteční úvěr je běh na dlouhou trať a život přináší do splácení spoustu úskalí. Narození dítěte, rozchod, zvýšení platu. Devíti z deseti lidem se během života s hypotékou stane něco, co má vliv na její splácení.

Průzkum společnosti STEM/MARK pro Air Bank ukázal, že když si dnes lidé vybírají hypotéku, jsou pro ně ze všeho nejdůležitější nízká sazba, rychlost sjednání a doporučení. Naopak jen minimum Čechů se zajímá ještě také o podmínky pro splátky navíc, změnu výše splátky nebo možnost vzít si část už zaplacených splátek zpět.

Hypotéky průzkum

„Je vidět, že Češi moc nemyslí na to, jak a jestli vůbec se umí hypotéka přizpůsobit různým životním událostem, které je mohou během někdy i několika desítek let splácení potkat,“ komentuje průzkum Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.

S nějakou životní událostí, která ovlivní splácení hypotéky, se setká dokonce 92 % Čechů. Většina lidí jich zažije hned několik. Více než čtvrtina Čechů se například během splácení hypotéky dostala do pracovní neschopnosti, téměř pětina ztratila práci a u 18 % z nich došlo ke snížení příjmu ze zaměstnání nebo podnikání. Splácení hypotéky ztížily také rozvody a rozchody (16 %), péče o blízkou osobu (8 %) nebo odchod do důchodu (8 %). Velký vliv na splácení hypotéky ale může mít i třeba narození dítěte, které bývá spojené se zvýšenými náklady, a navíc ještě s výpadkem příjmu jednoho z rodičů. Přírůstek do rodiny během splácení potkal více než třetinu lidí.

hypoteční kalkulačka

Ne všechny životní události ale splácení hypotéky ztěžují. Některé časté změny v životě mohou splácení hypotéky naopak urychlit, a tím ji celkově zlevnit. Čtyři z deseti respondentů průzkumu uvedli, že se jim během splácení zvýšily příjmy ze zaměstnání nebo podnikání, 35 % dostalo jednorázové odměny nebo prémie a 27 % začalo bydlet s někým, kdo jim začal se splácením pomáhat. Urychlit splácení hypotéky může i prodej části majetku (6 %) nebo dědictví (4 %). Toto jsou i časté důvody, proč je pak s hypotékou v průběhu splácení více než třetina Čechů nespokojena.

hypotéky průzkum

„Je pak logické, že by si lidé chtěli hypotéku přizpůsobit nově vzniklé životní situaci. Proto je dobré při výběru banky zohlednit i to, jak bude banka reagovat a jestli umožní například změnu výše splátky hypotéky bez sankcí. Nejde to všude, ale dnes už existují banky, které vycházejí svým klientům vstříc. I s tím nejlépe pomůže zkušený hypoteční makléř, který má podmínky bank v malíku,“ připomíná Petra Horáková Krištofová.

Nová hypotéka sází na flexibilitu

Co nejvíce usnadnit řešení různých životních situací v souvislosti se splácením hypotéky se rozhodla Air bank, která na přelomu září a října uvede na trh novou hypotéku. Pokud bude mít klient nějaké peníze navíc, umožní mu banka hypotéku splácet rychleji. Když mu naopak budou peníze chybět, umožní mu splácet hypotéku o něco pomaleji, nebo si dokonce vzít část už zaplacených splátek pomocí Chytré rezervy zpátky. „Dívali jsme se nejen na to, co lidé řeší na začátku při výběru hypotéky, ale i na to, co řeší později. Naším cílem je, aby byli spokojeni po celou dobu splácení hypotéky,“ vysvětluje ředitel produktů a marketingu Jakub Petřina. Banka již podobné podmínky nabízí od roku 2015 u refinancování. Novou hypotéku budou moct lidé využít i na koupi hotového bytu nebo domu, pro výstavbu zatím ne.

hypoteční kalkulačka

Hypotéka bude bez poplatků za schválení, poskytnutí a čerpání, za vedení účtu, odhad nemovitosti a další běžné i méně běžné služby. Bez poplatku a omezení umožní banka předčasnou splátku mimo fixaci, pokud předčasnou splátku dáváte z vlastních zdrojů. Podobnou poplatkovou politiku při vkládání mimořádných a předčasných splátek najdete i u Fio banky. Jedinou výjimkou je situace, kdy vložíte předčasnou splátku kvůli refinancování hypotéky u konkurence. V takovém případě bance zaplatíte poplatek ve výši nákladů, které jí vznikly s rezervací zdrojů pro vás. (To samé platí i u Převodu hypotéky.)

Zatím budou hypoteční úvěry k dispozici jen do 80 % LTV s fixací na pět let, časem i do 90 % LTV.
Úroková sazba bude pro všechny klienty stejná, kdo bude žádat o hypotéku do 1,5 milionu korun, dostane sazbu 2,19 % ročně, pro hypoteční úvěry vyšší nabízí banka sazbu 1,99 % ročně. Tyto sazby platí pro hypoteční úvěry do 80 % hodnoty nemovitosti. Pro vyšší LTV pak bude hypoteční sazba vyšší.

Banka posoudí bonitu klienta, a pokud projde, hypotéku dostane. Když ne, hypoteční úvěr nedostane, jiná možnost zde není. Minimální splatnost hypotéky je nastavena na pět let, maximální věk, do kterého vám banka půjčí, je omezen na 70 let. Nově však banky musí z nařízení ČNB upravit maximální věk pro čerpání hypotéky tak, aby končil v době, kdy je dlužník ještě ekonomicky aktivní. Proto podmínky pro hypotéky Air Bank stanovují věk tak, aby dlužník v den konečné splatnosti stále vydělával dost peněz pro doplacení úvěru.

Jaký hypoteční produkt zvolit právě pro váš záměr vám rádi bezplatně sdělí naši hypoteční makléři.

 Zeptat se makléře