- pondělí 22. červen 2020
- | Autor: zuk
Pandemie zasáhla hypoteční trh do té míry, že se květen stal co do počtu poskytnutých hypotečních úvěrů nejslabším pátým měsícem v roce za uplynulé desetiletí. I přes zrychlující se pokles úrokových sazeb hypoték.
Podle údajů Fincentrum Hypoindexu poklesla průměrná úroková sazba hypoték v květnu o dalších devět bazických bodů na hodnotu 2,3 %, a vrátila se tak na úroveň ze začátku roku 2018. I Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, pokračuje v poklesu. Atakuje tak dvouprocentní hranici, v květnu vykázal hodnotu 2,15 %. „Opět se potvrzuje, že v praxi může klient, který se svěří do rukou vybraného hypotečního makléře, výrazně ušetřit. Když si například požádá o hypoteční úvěr ve výši 2,5 milionu korun se splatností 25 let, ušetří jen na úrocích téměř 56 tisíc korun,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že zkušený hypoteční makléř může kromě získání nižší úrokové sazby, pomoci zajistit klientovi různé výhody, které souvisí přímo s jeho osobní situací. Ostatně konkrétní úsporu si lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.
Květen se hypotékám moc nepovedl
Koronavirová krize dopadla i na hypoteční trh. Z dat Fincentrum Hypoindexu vyplývá, že oproti dubnu letošního roku poklesl počet poskytnutých hypoték o 541 a meziročně bylo poskytnuto dokonce o 774 hypoték méně. Letošní květen se tak stal nejslabším květnem za posledních deset let existence Fincentrum Hypoindexu.
Podle Jiřího Sýkory, specialisty oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, jen díky rekordní průměrné výši poskytnutých úvěrů (2 657 855 korun) na tom není stejně i v objemu poskytnutých úvěrů. Objem poskytnutých hypoték klesl oproti dubnu o téměř 1,34 miliardy korun na necelých 16,5 miliardy korun a letošní květen se tak stal druhým nejslabším květnem za posledních pět let. Nižší objemy v květnu poskytly banky pouze v loňském roce (necelých 16 miliard korun).
„Důvody květnového poklesu hypotečního trhu byly podle mého dva. Jednak měli klienti kvůli koronaviru jiné starosti a i strach, co bude dál, a za druhé se omezil i provoz v bankách a některé dokonce hypotéky ani neposkytovaly,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.
Co můžeme očekávat?
Základní úroková sazba České národní banky je od začátku května na úrovni 0,25 % a podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by další snižování sazeb bylo z pohledu finanční stability hrozbou. Další snížení tak momentálně není pravděpodobné. Co se týká hypoték, tak na rekordně nízké sazby z konce roku 2016 (1,77 %) se hypotéky zřejmě nedostanou. Podle odborníků je ještě na mírný pokles v příštích měsících určitý prostor, je však třeba vzít v úvahu, že banky musí zohledňovat zvýšená rizika nesplácených úvěrů.
Dopad koronaviru na trh s bydlením v České republice by měl být pouze krátkodobý a omezený. Letošní zájem o hypotéky i úvěry od stavebních spořitelen tak bude zhruba na úrovni loňského roku, v příštím roce očekává skupina ČSOB nárůst celkového objemu trhu. Podle odborníků by v letošním roce nemělo dojít ani k výraznému poklesu cen nemovitostí.
Hypoteční trh by měl letos atakovat hranici 200 miliard poskytnutých úvěrů. V prvních čtyřech měsících vzrostl hypoteční trh ve srovnání s loňským rokem zhruba o 40 %. Na začátku roku se dařilo i stavebním spořitelnám, které zvýšily prodej úvěrů o třetinu na více než 25 miliard korun. Stavební spořitelny předpokládají, že poskytnou letos úvěry v objemu 47 miliard, příští rok očekávají další růst.
Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech rostly téměř nejrychleji v Evropě a v pozvolnějším růstu pokračovaly i v prvním čtvrtletí letošního roku. Přesto by ani v této chvíli nemělo dojít k plošnému poklesu cen nemovitostí. Může dojít k poklesu u luxusních nemovitostí a dlouhodobě neprodejných bytů a domů.
Co nového u hypotečních makléřů
Výhodnější hypotéky nabízí nyní Air Bank, která snížila své úrokové sazby hypoték o 0,2 procentního bodu. Hypotéky od 1,5 milionu korun lze pořídit se sazbou 2,19 %, refinancované dokonce 1,99 %. Platí pro fixaci na pět let. Své hypotéky zvýhodňuje i Fio banka. Hypotéku s fixací na jeden rok nabízí od 1,58 %, s fixací na tři roky od 1,68 % a na pět let od 1,78 %.
Zlevňují i velké banky, pod dvě procenta se však zatím nedostaly. Skupina ČSOB nabízí hypotéky s úrokovou sazbou od 2,19 % v rámci časově omezené akce do konce června. Česká spořitelna zlevnila hypoteční úvěry s fixací na pět a osm let o 0,3 procentního bodu na 2,34 %, Komerční banka nabízí nejlevnější fixace na tři a pět let se sazbou od 2,29 %.
A jak reagují na dění na nemovitostním trhu stavební spořitelny? Nově lze Hypoúvěr od Modré pyramidy pořídit ve všech nabízených fixacích získat za výhodnou sazbu 2,29 % ročně a v případě, že výše úvěru přesahuje 80 % hodnoty zastavené nemovitosti, pak za sazbu 2,69 % ročně. Raiffeisen stavební spořitelna snížila úrokovou sazbu svého úvěru se zajištěním nemovitostí HYPOsplátka. Tříletou fixaci nyní poskytuje s úrokovou sazbou od 1,64 % ročně a pětiletou fixaci od 1,74 % ročně, pokud si klient zároveň sjedná Chytrý účet u Raiffeisenbank.
Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás