Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Průměrné sazby hypoték, které sleduje Fincentrum Hypoindex, v prosinci opět mírně poklesly. Není to sice nic dramatického, sazba se snížila z listopadových 2,09 % na 2,06 % v prosinci, takže se dá hovořit spíše o stagnaci, ale v každém případě se nepotvrzují domněnky růstu.

Příznivá čísla hlásí i Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. Zatímco v listopadu byl na hodnotě 2,04 %, v prosinci klesl těsně pod dvě procenta, konkrétně 1,99 %. Přestože dvouprocentní hranice odolala, pořizují se v praxi hypotéky u hypotečních makléřů levněji, než udává průměrná sazba Hypoindexu. A tak klienti hypotečních makléřů ušetří při uzavření dvoumilionové hypotéky na 25 let a konstantních podmínkách téměř 15 tisíc korun. Lze si to snadno ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

„Prosincová data z Brokerindexu dokazují, že se cena hypoték vlastně nijak nemění, trh je velmi vyrovnaný a rozdíly v nabídce jednotlivých bank najdeme například v propočtech bonity a jiných, nekvantifikovatelných, podmínkách bank“ komentuje situaci na českém hypotečním trhu Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.

hypoteční kalkulačka


I když se sazby rekordu nedočkaly, v červnu 2015 se podle Fincentrum Hypoindexu dostaly průměrné sazby na 2,047 % a Brokerindex vykázal rekordně nejnižší částku v červenci 1,94 %, přece jen se jednoho rekordu poslední měsíc loňského roku dočkal – průměrná výše hypotečního úvěru se vyšplhala na 1,913 milionu korun. Oproti loňskému lednu to bylo téměř o 200 tisíc korun více.

Začátek letošního roku by měl být i nadále pro pořízení vlastního bydlení velmi příznivý, Česká národní banka zvyšovat sazby neplánuje, ani sazby hypotečních úvěrů by se tedy neměly nijak zásadně měnit. Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové by se neměly významněji měnit ani podmínky pro hypotéky, poptávka klientů je stabilizovaná a banky budou stále ochotné nákup nemovitostí financovat. „Konkurence může přinést jen nepatrný pokles cen hypoték, a to zcela jistě ne plošný, ale pouze selektivní,“ uvádí ve svém komentáři Eva Zamrazilová.

„Nesmíme také zapomenout, že by měla letos začít platit nový Zákon o úvěru pro spotřebitele, který je pro hypotéky zajímavý například tím, že zavádí licencování hypotečních zprostředkovatelů, což určitě povede k pročištění trhu,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová.

Roste zájem lidí o hypotéky i objem půjčených peněz

A máme tu další potěšitelný růst. V prosinci uzavřelo podle údajů Hypoindexu novou smlouvu téměř 9,5 tisíce klientů, což je skoro o pětistovku více než v listopadu. Poměrně výrazně narostly i objemy, o 1,5 miliardy korun. Celkově si v prosinci lidi uzavřely hypotéky za 18 miliard korun.

Tato čísla jen potvrzují rekordní data z celého loňského roku. „Rekordní výsledek si připsali i největší hypoteční makléři Česka, zprostředkovali hypotéky za 50 miliard korun, což znamená, že každá čtvrtá hypotéka byla uzavřená prostřednictvím hypotečního makléře z Asociace hypotečních makléřů,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.

Jednou nahoru, pak zase dolu

Jakoby se banky nemohly rozhodnout, jakou cestou se vydat. Jednou snižují, pak zase úroky zvyšují.  Změny to však nejsou nijak dramatické, jedná se maximálně o desetiny procentního bodu. O půl procentního bodu navýšila například sazbu u jednoleté fixace Expobank.  UniCredit Bank v prosinci snížila sazby u tří a pětiletých fixací o necelou desetinu procentního bodu, ale poté je opět zvýšila. Na předkampaňovou úroveň se vrátila Raiffeisenbank, které skončily Hypodny. Mírně dolů šly zase Česká spořitelna, ČSOB a Hypoteční banka. Sazbu fixace na jeden rok snížila ČSOB i Hypoteční banka z 3,59 procenta o 0,3 procentního bodu. ČSOB zlevnila také sazbu tříleté fixace z 2,59 procenta na 2,29 procenta.

Nejde však jen o sazby, banky se snaží i v jiných oblastech. Například Komerční banka zrušila v úvěrové dokumentaci povinnost vinkulace pojistné smlouvy. Českomoravská stavební spořitelna  bude zase až do poloviny února poskytovat překlenovací úvěry bez poplatku za poskytnutí,  doposud tento poplatek činil 1 % z výše meziúvěru, například při výši úvěru 500 tisíc korun tak klient nyní ušetří pět tisíc korun.
Jestli jsou tyto hypoteční produkty vhodné právě ve vašem případě, vám rádi sdělí naši hypoteční makléři.

Požádat makléře o radu