Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Hypoteční rekord za uplynulý rok se netýká jen trhu jako celku, ale rekordní výsledek si připsali i největší hypoteční makléři Česka: v roce 2015 zprostředkovali hypotéky
za 50 miliard korun.

Meziroční nárůst v produkci největších hypotečních makléřů ve výši 28% kopíruje dynamiku růstu celého hypotečního trhu. Ten by měl podle odhadů za rok 2015 vykázat objem ve výši 190 mld. Kč.

Asociace hypotečních makléřů (AHM), jejíž členové aktuálně zpracovávají každou čtvrtou hypotéku na trhu, i nadále posiluje svoji roli na trhu zprostředkovatelů hypotečních produktů. "Naši členové za rok 2015 zprostředkovali hypotéky za 50 mld. Kč, což je za devítiletou existenci naší asociace rekordní objem," uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva AHM.

Minimální úrokové sazby a nedostatek nemovitostí

Extrémně nízké úrokové sazby přilákaly zájem o hypotéky a zároveň vyhnaly ceny nemovitostí hodně vysoko. "Úvěrové smlouvy, na nichž byla úroková sazba 1,59% i méně, nebyly ničím výjimečným," říká Jan Kruntorád. Podle šéfa AHM ale podražily nové byty v projektech a i v tzv. 'secondhandovém bydlení' poptávka jasně převýšila nabídku.

hypoteční kalkulačka

Profesní sdružení přináší trhu transparentnost a kvalitu

AHM, která v roce 2013 zavedla značku kvality "FÉR hypotéka", se dlouhodobě podílí na kultivaci hypotečního trhu: její Etický kodex a standardy kvality péče jasně ukazují směr, jakým by se sektor zprostředkování finančních produktů měl ubírat. "Asociace hypotečních makléřů je členem pracovní skupiny při Ministerstvu financí, čehož jsme aktivně využili v připomínkovém řízení k novele Zákona o úvěru pro spotřebitele, který letos vstoupí v platnost," připomíná Jan Kruntorád a dodává: "Snahu o regulaci trhu vítáme, neboť současný stav, kdy hypotéky zprostředkovává a doporučuje prakticky kdokoliv, vnímáme jako nevyhovující."

Rok 2016: nová legislativa a příznivé úrokové sazby

Nový Zákon o úvěru pro spotřebitele byl schválen Legislativním výborem vlády a míří do Parlamentu. Pro trh hypoték je významný například tím, že zavádí licencování hypotečních zprostředkovatelů, což bezesporu povede k pročištění trhu. "Zkoušky odbornosti, tak jak je znají například pojišťovací zprostředkovatelé, společně s dalšími opatřeními zamezí tomu, aby hypotéky 'na vedlejšák' doporučovaly a zařizovaly osoby, které o dané problematice vědí pramálo a v zásadě je zajímá jen provize z klienta," říká Jan Kruntorád a připomíná, že naprostá většina hypoték je sjednána mimo bankovní pobočky - právě u zprostředkovatelů.

A sjednaných hypoték v roce 2016 bude pravděpodobně opět hodně. "Neočekáváme, že by byl překonán loňský rekord, ale s ohledem na příznivé úrokové sazby, které by měly vydržet i letos, bude zájem o hypotéky i nadále vysoký," uzavírá Jan Kruntorád.

 Požádat makléře o radu