- pátek 6. listopad 2015
- | Autor: zuk
Nedávno se zdálo, že bude stavební spoření na vymření, ale poslední údaje dokládají opak. Je pravda, že spoření už se nezhodnocuje tak jako dřív, ale úvěr ze stavebního spoření může být v určitých situacích výhodný.
Stavební spořitelny se naučily přežít v tvrdé konkurenci levných hypoték. Pochopily totiž, že musí najít k oslovení klientů nové cesty. A že se daří, dokládají čísla za rok 2015. V září rozpůjčovaly 4,7 miliardy korun, za uplynulá tři čtvrtletí sjednaly úvěry za 35 miliard korun, což je o 3,5 % více než před dvěma lety a o 17 % více než v loňském roce.
A objemy rostou i proto, že klesají sazby. Úvěry ze stavebního spoření jsou historicky nejlevnější. Podle statistik České národní banky klesla v létě průměrná úroková sazba celkového portfolia všech poskytnutých úvěrů a překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření poprvé v historii měření dat pod 4 procenta, když v srpnu dosáhla 3,95 % a v červenci 3,88 %.
Kdy může být stavební spoření lepší než hypotéka?
„Při hledání nejvýhodnějšího úvěru na bydlení jsou sice sazby důležité, ale rozhodně neznamenají všechno. Financování prostřednictvím stavebka má několik specifik, od hypoték se liší. Zkušení hypoteční makléři to vědí, a proto mohou klientovi nabídnout vhodný úvěr i u stavební spořitelny,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.
Nespornou výhodou úvěru ze stavebního spoření je možnost půjčit si menší částku. Což uvítají především klienti, kteří chtějí svou nemovitost rekonstruovat a modernizovat. Zatímco hypotéku si můžete vzít zpravidla až od 300 tisíc korun, stavební spoření má minimum výrazně nižší. Nedávný průzkum ČMSS ukázal, že velká část českých domácností chystá v blízké době rekonstrukci svého bydlení. Tu chtějí financovat převážně z vlastních úspor. Pokud se však rozhodnou i pro úvěr, ten od stavební spořitelny by volilo 26 % dotázaných, spotřebitelskou půjčku by si vzalo 17 % a hypotéku 11 % klientů.
Dalším specifikem stavebního spoření je možnost získat úvěr bez zajištění. To znamená, že klient nemusí ručit nemovitostí. A úvěr ze stavebního spoření může dobře posloužit i při koupi družstevního bytu. Vlastnické právo totiž hypotékou financovat nelze. Výhodou stavebního spoření je i fakt, že klient již při uzavření stavebního spoření ví, za jakou úrokovou sazbu bude moci čerpat standardní úvěr.
Úvěry ze stavebka chtějí konkurovat spotřebitelským úvěrům
Stavební spořitelny sice mohou půjčovat peníze pouze účelově, tedy na bytové účely, ale poslední dobou se výrazně mění pohled spořitelen na to, co je a co není takzvaným bytovým účelem. Chtějí se více přizpůsobit poptávce klientů, a proto připravily společný návrh na rozšíření účelovosti stavebního spoření. Účelovost by se měla rozšířit například o financování rekreačních nemovitostí a vybavení domácnosti. Úvěry ze stavebního spoření by tak mohly daleko lépe konkurovat běžným spotřebitelským úvěrům. Podle statistiky ČNB je průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů 12,6 %, což je zhruba třikrát vyšší sazba než u úvěrů ze stavebního spoření.
Novinky ve stavebních spořitelnách
Českomoravská stavební spořitelna (Liška) připravila pro své klienty ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou novou nabídku pojištění majetku a odpovědnosti, které výrazně rozšiřuje pojistné krytí domácnosti. „Nově pojistíme například okrasné rostliny a zahradní dekorace. Vidíme také rostoucí zájem klientů o pořízení takzvaných mobilheimů, nově lze tedy pojistit i tyto pojízdné domy,“ vysvětluje člen představenstva ČMSS Manfred Koller. Liška nabídne nové pojištění ve třech různých variantách – Standard, Dominant a Premiant. Kromě obvyklých pojistných nebezpečí jsou ve variantě Premiant hrazeny i jakékoli závady a poruchy na technických zařízeních a elektronice všeho druhu. Asistenční služby tak zahrnují i bezplatné opravy domácích elektrospotřebičů.
Až do konce roku bude Českomoravská stavební spořitelna poskytovat meziúvěry Kredit 90 a Kredit 100 bez poplatku za poskytnutí úvěru. Dosud platili klienti 1 % z výše meziúvěru. Spořitelna nabízí aktuálně nejnižší úrokovou sazbu u meziúvěru se zajištěním nemovitosti 2,1 %. V příštím roce se chtějí zaměřit i na jednodušší a rychlejší proces vyřízení úvěru.
S další novinkou přichází stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Od ledna budou dostávat klienti výpisy a jiné dokumenty ke svému stavebnímu spoření i všem typům úvěrových produktů vždy elektronicky. Službu poskytne spořitelna klientům zdarma.
Zasílání elektronických dokumentů nastaví Buřinka klientům automaticky. Služba přinese klientům jistotu bezpečného doručení - dokumenty se nikde neztratí a nedostanou se do nepovolaných rukou, rychlost doručení - důležité dokumenty obdrží klient dříve než klasickou poštou a nemusí si tak pro ně nikam chodit, elektronické uchovávání po dobu 24 měsíců - dokumenty klient vždy snadno najde, má o nich neustálý přehled a může je kdykoliv vytisknout či uložit, potvrzení o doručení dokumentu obdrží klient vždy avízem v SERVISU 24, může si nastavit i upozornění emailem či SMS. Kdo nebude chtít službu využívat a bude chtít zachovat zasílání papírových výpisů, může si to změnit v internetovém bankovnictví.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás