Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Hypotéky jsou v kurzu, banky se předhánějí v nejnižších úrokových sazbách, nabízejí výhodné podmínky a ceny nemovitostí pomalu šplhají. Že je teď ta správná doba k pořízení vlastního bydlení a vyřízení hypotéky, je nadmíru jasné.

Přesto je určitě dobré zachovat chladnou hlavu a nepodlehnout první úžasné nabídce. „Nezapomínejte na to, že hypotéka je závazek na mnoho let a rozhodně se nevyplatí zbrklost a nechat se zatlačit ke zdi. Před podpisem smlouvy se vyplatí poradit se s odborníky, zkušenými hypotečními makléři, nechat si vše vysvětlit a také pročíst všechny dokumenty,“ radí Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. A také nevěřit všem mýtům, které se o hypotékách šíří. Které to jsou?

hypoteční kalkulačka

      
Nejdůležitější je výše úroku

Vybírat tu nejvhodnější banku, která hypotéku poskytne, podle výše úroku je lákavé. Ostatně leckdy ani nic jiného v první řadě nevíte. Reklama cílí především na úrokové sazby a také různé srovnávače berou v úvahu jako rozhodující hledisko úrokovou sazbu. Jenže to je zavádějící. Lehce se totiž může stát, že banka nabízející nejnižší sazby, má pro klienta spoustu dalších podmínek a poplatků, čímž zpočátku levnou hypotéku značně prodraží. „Může se také stát, že na první pohled nejlevnější banka třeba zvládne zafinancovat koupi nemovitosti, ale už ne rekonstrukci či výstavbu. Nebo si účtuje vysoké poplatky za zpracování hypotéky, za odhad, za návrh na vklad zástavního práva či za jednotlivá čerpání, které byste jinde neplatili,“ říká Petra Horáková Krištofová a dodává, že vždy je třeba posoudit nabídku banky a její pravidla komplexně. Podmínky bank se totiž někdy liší opravdu diametrálně, což způsobí to, že ve finále budete u jedné banky při stejné sazbě, výši hypotéky i splatnosti platit mnohem víc, než v bance jiné. A právě proto se vyplatí požádat o vyřízení hypotéky hypotečního makléře, který zvládne nabídky více bank správně porovnat a vybrat s vámi tu nejvýhodnější, i když její úroková sazba nebude nejnižší.

Čím dříve vše vyřídím, tím lépe

Když kupujete nemovitost, logicky chcete mít veškerou vyřizovací anabázi co nejrychleji za sebou.  Většinou vás k urychlenému jednání tlačí i prodávající, nebo realitní kancelář. Nespěchejte, dům není houska na krámě, která je druhý den tvrdá a nepoživatelná. Dopřejte si čas, dobře si pročtěte všechny smlouvy, ať už se jedná o smlouvu rezervační, smlouvu o smlouvě budoucí kupní či kupní smlouvu. „Na vyřízení si rezervujte dostatek času, klidně dva měsíce, vyhnete se stresu a problémům v budoucnu. Rozhodně nepodepisujte rezervační smlouvu, pokud ještě nemáte předschválenou hypotéku. Stejně tak s minimální dvouměsíční až tříměsíční rezervou postupujte při refinancování,“ radí Petra Horáková Krištofová.

Odborníka nepotřebuju

Hypotéka je přece jednoduchý produkt, to zvládnu hravě sám, proč za to ještě platit, je jedním z dalších mýtů. „Služby renomovaného hypotečního makléře rozhodně doporučuji. Uvědomte si, že hypotéka je závazek na půl života, že se rozhodujete zadlužit rodinu na pár desítek let. Nenechte si od svého osobního bankéře vnutit produkt jeho vlastní banky, ale vyhledejte nezávislého odborníka,“ připomíná Petra Horáková Krištofová a dodává, že služby hypotečních makléřů jsou pro klienty zdarma.

Měl bych dlužit co nejméně

Asi nikdo nechce dlužit hodně peněz, takže všechny našetřené peníze zaplatí prodejci, aby si nemusel brát příliš vysoký úvěr. Ale v případě hypotéky není tahle úvaha rozumná. „Určitě je lepší platit vyšší splátku a k tomu mít na účtu dostatečnou rezervu, která pokryje nenadálé výdaje, nebo třeba i splátku, pokud byste přišli o práci nebo onemocněli,“ říká Petra Horáková Krištofová a dodává, že rekordně nízké úrokové sazby si o vyšší hypotéku přímo říkají.

Chci hypotéku splatit co nejdříve

Další logická úvaha, nicméně pro hypotéku opět lichá. Samozřejmě, že nikdo nechce splácet hypotéku ještě v důchodu, ale uznejte, co je lepší: jet takzvaně na krev a deset let si nedopřát dovolenou, protože na ni kvůli vysokým splátkám hypotéky nezbývá, nebo raději platit nižší splátku a k tomu ještě šetřit, třeba na hezkou dovolenou, nebo ty přebývající peníze dál zhodnocovat? Ano, bé je správně. Navíc rezerva pomůže v případě nepříjemné životní situace a koneckonců, podaří-li se vám ji dobře investovat, můžete hypotéku splatit i dřív.

Hypotéky jsou levné, dostane ji každý

Přestože se může zdát, že má na splátky kdekdo, banky jen tak někomu nepůjčí. Pokud jste zaměstnanec s poměrem na dobu neurčitou, máte velkou naději. Hůř jsou na tom ale živnostníci, zvláště ti, kteří účtují náklady paušálem. I když mají třeba ve výsledku čistého více než zaměstnanci, banka jim hypotéku nedá. Vysvětlení je jednoduché. Jako příjem dokládáte bance své daňové přiznání a nízký základ znamená stopku k hypotéce. „Pokud podnikáte a uvažujete o hypotéce, vyplatí se přemýšlet předem a místo optimalizace spíše odečítat skutečné náklady, a tím pádem si zvýšit daňový základ. Anebo se poradit s hypotečním makléřem, který má přehled, která banka dokáže uznat místo základu daně obrat,“ radí Petra Horáková Krištofová.

Hodnota zástavy se rovná ceně nemovitosti

Rozčarování přichází ve chvíli, kdy se dozvíte, že ač musíte za byt zaplatit tři miliony, banka nemovitost ocení třeba jen na 2,8 milionu, a i kdybyste si brali stoprocentní hypotéku, víc nedostanete. Nebo si naplánujete rekonstrukci za půl milionu a odhad z banky vám sdělí, že se hodnota domu navýšila jen o 300 tisíc. A vy logicky obviňujete odhadce. Může to být jeho chyba, ale ve většině případů za nižší odhad může skutečnost, že plánujete koupit předražený byt, nebo že rekonstrukce celkovou cenu domu opravdu o tolik nezvedne. Záleží totiž i na lokalitě, kde nemovitost je. Je rozdíl, jestli rekonstruujete dům v Praze, nebo třeba na severu Čech. Cena prací může být stejná, ale kvůli jinému místu odlišné zhodnocení.  Na tutoneznalost už dojelo mnoho žadatelů o hypotéku, kteří pak měli hodně problémů se sháněním dalších financí.

Přemýšlíte-li o hypotéce, obraťte se na naše hypoteční makléře. Rádi vám bezplatně pomohou, a to po celé ČR.

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka