Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Hypoteční sazby pokračují v růstu, zdražování ovlivnila i centrální banka, která po delší době zvýšila základní úrokové sazby. Hypoteční trh přesto čeká rekordní rok.

Jak ukázal Fincentrum Hypoindex, vzrostla průměrná úroková sazba hypoték v červenci o 10 bazických bodů na 2,23 %, což je největší nárůst průměrné sazby hypoték od prosince roku 2018. A jak je na tom Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték poskytnutých vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů? Zdražení se bohužel nevyhnulo ani praxi, Brokerindex se v červenci po dlouhé době přehoupl přes hranici dvou procent, konkrétně vykázal hodnotu 2,1 %.  

„Srovnáme-li však statistický průměr s úrokovou sazbou hypotéky pořízené prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, zjistíme značnou finanční úsporu. Požádá-li například klient o hypotéku ve výši tři miliony a splatností 25 let prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, může jen na úrokové sazbě ušetřit nezanedbatelných 60 tisíc korun,“ vypočítává webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává, že svěřit se do rukou zkušeného hypotečního makléře přináší kromě finanční úspory i úsporu časovou s vyřizováním hypotečních dokumentů a v neposlední řadě i získání různých výhod, které souvisí přímo s klientovou rodinnou a finanční situací. „Pomoc zkušeného hypotečního makléře ocení klienti i v budoucnosti. Česká národní banka bude totiž ve zvyšování základních sazeb pokračovat, z nynějších 0,75 % se může zvýšit ještě dvakrát a překročit tak jedno procento. A logicky pak budou zdražováním hypoték reagovat i hypoteční banky. Průměrná úroková sazba hypoték se tak postupně přiblíží tříprocentní hranici,“ doplňuje Petra Horáková Krištofová. Přesnou úsporu je možné jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Objemy brzdí, průměrná hypotéka roste

Data Fincentrum Hypoindexu ukazují, že banky v červenci sjednaly téměř 11 tisíc hypotečních úvěrů v celkovém objemu přes 35 miliard korun. Ve srovnání s rekordním březnem klesl objem poskytnutých hypoték téměř o 9,5 miliardy korun a počet o 3 434 hypoték, meziměsíčně o více než 9,2 miliardy korun, počet o 3 212 hypoték. Meziročně však vzrostl objem sjednaných hypoték o 13,664 miliardy korun, tedy o více než 63 %, a počet o 3 100 hypoték, což představuje nárůst o téměř 40 %.

Průměrná výše hypotéky vzrostla v červenci o více než 54 tisíc korun přesně na 3 215 153 korun. Za poslední rok se průměrná hypotéka zvýšila o téměř půl milionu korun. Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí neustaly v růstu, lze brzy očekávat průměrnou hypotéku ve výši 3,5 milionu korun.

Rekordní rok už je jistý

Již nyní lze s jistotou tvrdit, že letošní hypoteční rok bude rekordní. Od ledna do července sjednaly banky hypotéky za více než 259 miliardy korun a hypoteční trh tak již nyní překonal rekordní loňský rok o pět miliard korun. Dá se tedy předpokládat, že letos překoná objem poskytnutých hypoték poprvé v historii 300 miliard korun. 

K rekordnímu roku mají dobře našlápnuto i stavební spořitelny. Jen do konce července poskytly úvěry za téměř 65 miliard korun. To je 99 % objemu úvěrů za celý rok 2020 a 96 % objemu úvěrů za rok 2018, který byl za posledních více než deset let nejlepším rokem v historii stavebních spořitelen. Podle dat České národní banky byla v červnu roční průměrná sazba nákladů (RPSN) stavebních spořitelen 2,23 %, tedy dokonce nižší než srovnatelná RPSN hypoték u bank. Ta činila 2,27 %.

hypoteční kalkulačka 

Rekordy padají i v cenách nemovitostí

Ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem ve druhém kvartálu pokračovaly ve vysokém tempu růstu. Podle HB Indexu vůbec nejvíce zdražovaly pozemky, jejichž ceny si meziročně připsaly 18,7 %.

Byty si připsaly největší mezičtvrtletní růst cen za posledních 10 let, konkrétně o 3,8 %. Ceny se podstatně zvýšily ve všech krajích, nejvíce v Moravskoslezském kraji, nejméně v Praze a Středočeském kraji, zde jsou však dlouhodobě ceny nejvyšší. Nejvyšší tempo růstu cen za poslední desetiletí zaznamenaly i rodinné domy, přispěly k tomu nadprůměrně rostoucí ceny stavebních prací a materiálů.

Ačkoli ceny rezidenčních nemovitostí vytrvale rostou, Češi je mají tendenci výrazně podceňovat. Ukázal to květnový průzkum, který pro skupinu ČSOB provedla agentura NMS Market Research. V ceně, kterou by byli ochotni za vybrané nemovitosti zaplatit, se Češi s realitou rozchází o dvojnásobek. Například zatímco cenu garsonky respondenti odhadovali na jeden milion, ve skutečnosti by na ni průměrně potřebovali dva miliony korun. „Zdražování nemovitostí podle našich očekávání bude v následujícím půl roce pokračovat, tempo se ale mírně sníží. Roční růst cen bytů a pozemků nicméně zůstane nad úrovní 12 %. Současná vysoká poptávka po nemovitostech bude trvat především tehdy, pokud nepoleví zájem investorů a úrokové sazby se budou stále držet relativně nízko,“ vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Co nového u hypotečních makléřů

ČNB zvýšila letos základní úrokové sazby již dvakrát a vše nasvědčuje tomu, že současná sazba 0,75 % dlouho nevydrží. Většina bankovní rady se na srpnovém zasedání shodla, že je potřeba především kvůli vyšší inflaci ve zpřísňování měnové politiky pokračovat, a tak pravděpodobně zvýší základní sazbu letos ještě dvakrát, v září a listopadu. Je tedy jisté, že i hypoteční banky nezůstanou pozadu a budou i nadále zdražovat.

U Air Bank mají nyní klienti možnost dosáhnout na výhodnější hypotéku. Sjednáním pojištění schopnosti splácet si mohou zlevnit úrokovou sazbu u nových hypoték vždy o 0,15 procentního bodu. Banka zároveň vzhledem k růstu cen zdrojů od stejného data zvyšuje sazby u hypoték o 0,2 procentního bodu. Klienti tak od 6. srpna 2021 mohou po započtení slevy za pojištění získat u nových hypoték sazbu od 2,34 % ročně. U nově převedených hypoték z jiných bank do Air Bank pak sazba začíná na 2,14 % ročně.

Skupina ČSOB přichází s letní nabídkou výhodnější Zelené hypotéky. Zájemci, kteří do 29. 8. 2021 uzavřou hypoteční úvěr k nemovitosti, která spadá do energetické třídy A nebo B, získají sníženou úrokovou sazbu o 0,2 %. Klienti zároveň mohou využít 30% slevu na pojištění nemovitosti Náš domov i další výhody. ČSOB tak odměňuje klienty, kteří se rozhodnou pro udržitelné bydlení.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře