Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2023

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,8 %     Brokerindex: 5,7 %    Úspora:  45 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Objem i počet poskytnutých hypotečních úvěrů klesá mírně, prohlubuje se však výrazný meziroční propad.

Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték o něco více, než v minulých měsících. Z květnových 4,64 % se v červnu dostala na pětiprocentní hranici. Průměrná hypoteční sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od 6 do 7 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. Růst hypotečních sazeb tak podle očekávání pokračuje v návaznosti na vývoj tržních úrokových sazeb. Jejich další růst by ale měl zpomalit a bude se odvíjet také od signálů ze strany ČNB, která bude o úrokových sazbách rozhodovat začátkem srpna.

V praxi je ale stále možné získat hypotéku levněji, jak ukazuje Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. „Ten se v červnu ustálil na hodnotě 4,89 % a potvrdil již známý fakt, že svěřit se s vyřízením hypotéky do rukou zkušeného hypotečního makléře se určitě vyplatí,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a uvádí konkrétní příklad úspor: Když se klient rozhodne sjednat hypotéku na tři miliony korun se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, může nyní jen na úrokové sazbě ušetřit významných 65 tisíc korun. „A to není vše. Vybraný hypoteční makléř pomůže klientovi získat navíc ještě různé výhody, kterých by se sám od své banky nedočkal a ušetří mu také nemalý čas s vyřizováním jednotlivých dokumentů,“ doplňuje Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Objemy i počty hypoték klesají

Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v červnu domácnostem hypotéky v celkovém objemu 19,3 miliard korun, což je o 1,6 miliardy korun méně než v květnu. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak činil bezmála 8 %. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad z 59 % v květnu na červnových 65 %. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o necelou polovinu. Ačkoli rok 2021 byl z pohledu poskytnutých hypoték rekordní a meziroční propad je tak dán i vysokým srovnáním, v červnu byl objem poskytnutých hypoték o čtvrtinu nižší i ve srovnání s rokem 2020.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v červnu klesl o 1,1 miliardy korun, a to z květnových 16,8 na 15,7 miliardy korun. Po dubnu jde o nejnižší objem za poslední dva roky. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil v červnu 3,6 miliard korun. Počet nově poskytnutých hypoték se po květnovém růstu na 5,3 tisíce snížil na pět tisíc. V prvním čtvrtletí přesahoval počet poskytnutých hypoték sedm tisíc, loni to bylo 9,5 tisíce.

Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v červnu zesílil, a to na 60 % v případě objemu a 56 % v případě počtu hypoték. Za první polovinu letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziroční nižší o více než třetinu.

„Aktivita na hypotečním trhu tak dále zpomaluje a objem poskytnutých hypoték v červnu poklesl výrazně nejen vůči rekordnímu roku minulému, ale citelně i ve srovnání s rokem 2020. Vzhledem ke kombinaci vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a vysokých cen nemovitostí však není tento vývoj příliš překvapující,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

hypoteční kalkulačka 

Trh s nemovitostmi šlápl na brzdu

Zpomalující vývoj na hypotečním trhu se odráží také na trhu s nemovitostmi. Ačkoli podle informací Českého statistického úřadu nabídkové ceny starších bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku dále výrazně zrychlily a meziroční dynamika přidala ze 17 na 25 % (nejvyšší hodnota od poloviny roku 2008), měsíční údaje z dat CenovaMapa.org naznačují pro červen v řadě krajských měst již stagnaci cen a v některých případech včetně Prahy již jejich pokles.

Průměrná hypotéka klesá, splátka se však zvyšuje

Průměrná výše hypotéky v posledních měsících mírně klesá. V červnu se pohybovala na úrovní 3,1 milionu korun. S přísnějšími pravidly České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,5 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o sedm tisíc korun.

Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře