- pátek 30. září 2016
- | Autor: zuk
Úrokové sazby hypoték na dně přivádějí mnoho lidí, kteří už hypotéku splácejí, aby se poohlédli po výhodnější variantě. A to, i když jim zrovna fixace nekončí. Jak se nejlépe při chystaném refinancování hypotéky v nabídkách zorientovat?
Banky se zase začínají prát nejenom o zájemce o novou hypotéku, ale snaží se klienty již hypotéku splácející přetáhnout k sobě. Jedním z názorných příkladů je například UniCredit Bank, která od září přišla zase s novou nabídkou. Jejich úroková sazba hypoték pro sedmi a desetileté fixace začíná nyní na 1,29 % ročně. Ostatně nyní hodně oblíbené víceleté fixace nabízí s nízkými sazbami již více bank. Zájem klientů o uchování si nízkých splátek na co nejdelší období již před létem zachytila například Česká spořitelna.
„V nejbližší době se dá očekávat, že tyto dvě banky budou následovat i další. Blíží se totiž prosinec, od kterého začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, podle kterého kromě jiného čeká na banky více povinností, třeba i umožnit klientům jednou ročně splatit až čtvrtinu jistiny bez sankcí. Proto se snaží nyní nalákat co nejvíce klientů, kteří uzavřou smlouvu ještě podle původních pravidel,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.
Při refinancování hypotéky se vyplatí sledovat i jiné parametry
„Když uvažujete o refinancování vaší hypotéky do jiné banky, neměla by být nízká sazba tím nejdůležitějším parametrem. Rozhodně se vyplatí hledět i na to, jaké další služby a úlevy banky nabízejí,“ připomíná Petra Horáková Krištofová a dodává, že refinancování hypotéky není tak úplně jednoduchý proces, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Kromě úrokové sazby je nutné pohlídat i další parametry, služby a případné nové poplatky. Stejně tak je důležité nezapomenout na všechny dokumenty a dodržet termíny, aby byla původní hypotéka doplacena včas. S tím vším nejlépe pomůže zkušený hypoteční makléř, který nejenže umí pomoci vybrat nejvýhodnější banku, ale zvládne i pohlídat všechna data a důležité termíny.
Výhodné nabídky při refinancování hypotéky
Na historicky nízké sazby reagují banky také tím, že umožní klientům vyřídit hypotéku i více měsíců před koncem fixace. U některých je to až dva roky, což dává šanci i těm, kterým skončí fixace v létě roku 2018 a nechtějí propásnout současné výhodné nabídky. Až 24 měsíců předem si tak můžete zajistit současnou nízkou sazbu u Wüstenrot hypoteční banky. Tak úplně výhodné to však není, banka si „naúčtuje“ k současné úrokové sazbě přirážku 0,2 %. Pojistit si současnou výhodnou úrokovou sazbu až na 12 měsíců od podpisu smlouvy nabízejí například Česká spořitelna, Komerční banka, Hypoteční banka, UniCredit Bank, Moneta Bank (dříve GE Money Bank), Equa bank či Sberbank. Půl roku času pak dávají například Raiffeisenbank či Expobank.
Většina bank dnes umožní refinancovat hypotéku za určitých podmínek, aniž byste museli znovu dokládat příjem. Samozřejmě za předpokladu, že se vaše rodinná situace od doby podpisu původní hypotéky nezměnila. Pokud jste se však oženili, narodil se vám nový potomek, rozvedli jste se, vzali si další velký úvěr nebo došlo ke změně příjmu ze zaměstnání nebo podnikání, budete muset v nové bance svou bonitu prokazovat znovu. „Důležitý je také mít čistý registr, tedy žádná opožděná či neuhrazená splátka,“ dodává Petra Horáková Krištofová s tím, že zásadním parametrem je počet zaplacených anuitních splátek na současné hypotéce. Počet splátek se liší banka od banky, pohybuje se od osmi u Raiffeisenbank do 34 u České spořitelny.
Některé banky přicházejí k potenciálním klientům i s dalším vstřícným krokem. V období refixace lákají klienty na navýšení hypotéky bez toho, že by museli klienti dokládat svůj příjem.
A bez dokládání příjmu se u některých bank obejdou i klienti, kterým by se nově navýšila splátka třeba proto, že chtějí půjčit další peníze na rekonstrukci. Jak velké by bylo navýšení hypotéky a splátky pak řeší banky individuálně. Která se hodí právě pro vás, poradí zkušený hypoteční makléř.
A ještě s jednou situací se můžete při refinancování hypotéky potkat. Potřebujete spojit více úvěrů do jedné hypotéky. Většinou se stává, že je to hypotéka a úvěr ze stavebního spoření, kdy máte jednu zástavu a liší se termíny na doplacení jednotlivých úvěrů. „Podle zkušeností hypotečních makléřů si i v takovém případě umějí některé banky poradit. Umožní rozložit čerpání v čase, což znamená, že na první hypotéku banka poskytne prostředky například v říjnu a na doplacení druhého úvěru třeba až po novém roce,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás