Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Přestože se v únoru objem poskytnutých hypotečních úvěrů zvýšil o pětinu, meziroční propad stále zůstává značný. Dobrou zprávou je, že úroková sazba mírně klesá a šestiprocentní hranice tak zdá se nedosáhne.

Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték už druhý měsíc za sebou mírně klesá. A to z 5,93 % v lednu na 5,9 % v únoru. Její hodnota je tak nepatrně nad hodnotou z října minulého roku, stále se však nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, i když v letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových odrážejí skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr však v posledním půl roce vesměs stagnuje mírně nad hranicí šesti procent. „Tržní úrokové sazby jsou v souvislosti s nejistotami ve světové a domácí ekonomice v posledním období velmi rozkolísané a poměrně často mění svůj směr. V letošním roce jsou v průměru jen nepatrně nižší, než byly v posledních měsících minulého roku, což odpovídá i mírnému poklesu hypotečních sazeb. Obecně pak platí, že finanční trhy v současnosti předpokládají, že úrokové sazby budou klesat jen velmi pozvolna, což naznačuje, že i případný pokles hypotečních sazeb bude v následujícím období jen velmi mírný,“ uvádí Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

A jak jsou na tom hypotéky v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů se v únoru ustálil na hodnotě 5,8 %. „To je o 13 desetin procentního bodu méně, než udávají statistická čísla celého trhu. Opět se tak projevuje, že prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře lze získat hypotéku mnohem levněji,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a uvádí konkrétní příklad úspory: „Když si klient požádá o hypotéku ve výši tří milionů korun se splatností 25 let prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, může jen na úrokové sazbě ušetřit až 70 tisíc korun. A kromě finanční úspory dokáže zkušený hypoteční makléř nabídnout klientovi i výhody, na které by sám u banky neměl šanci dosáhnout, nemluvě o ušetřeném čase při vyřizování všech potřebných dokumentů.“ Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v posledních měsících rozkolísané, po opětovném růstu během února začaly v březnu klesat a v současnosti se nachází zhruba na podobné úrovni jako před měsícem a stále v průměru jen mírně pod hodnotou z posledního čtvrtletí loňského roku. Podle hypotečních odborníků ta budou případné změny v hypotečních sazbách v příštím období vzhledem k tomuto vývoji tržních úrokových sazeb jen velmi mírné.

Hypoteční aktivita se zvyšuje

Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v únoru domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,9 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték tak po lednovém 16procentním poklesu opět vzrostl, a to o 20 %. Je pravda, že únor obvykle bývá z pohledu aktivity na hypotečním trhu oproti lednu mírně příznivější, letošní únorový nárůst byl ale v tomto ohledu nad rámec běžné sezónnosti. I přes uvedené zlepšení však byl únorový výsledek jen nepatrně příznivější než hodnoty z prosince minulého roku, a stále tak patří mezi ty nejslabší hodnoty za posledních 10 let.

Z meziročního pohledu se začíná projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku, ačkoli první polovina roku 2022 byla z pohledu poskytnutých objemů stále velmi silná. Meziroční pokles poskytnutých hypoték se tak v únoru zmírnil na 69 % po lednových 80 %.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v únoru dosáhl 6,5 miliardy korun. Po lednových 5,4 miliardy korun tak jde o nárůst o 1,1 miliardy korun. Samotná hodnota se pohybuje jen mírně nad průměrem posledního půl roku ve výši 6,2 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,33 miliardy korun, což je jen mírné zvýšení oproti lednovým 1,15 miliardy korun. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték meziměsíčně vzrostl o 21,4 % (po lednovém poklesu o 18,7 %), meziroční propad se tak snížil z 80 na 69 %.

Zatímco v lednu bylo poskytnuto 1 900 nových hypoték, v únoru se hodnota zvýšila téměř o 390 a dostala se na hranici 2 300. Počet hypoték tak nepatrně převýšil prosincovou hodnotu a byl nejvyšší od srpna minulého roku. Nadále se ale jedná o velmi nízký počet ve srovnání s první polovinou loňského roku, kdy se pohyboval průměrný měsíční počet nových hypoték kolem šesti tisíc, v roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

hypoteční kalkulačka 

Průměrná velikost hypotéky nepatrně vzrostla

Průměrná výše hypotéky v únoru sice nepatrně vzrostla, stále však zůstává pod hranici 2,9 milionu korun. S přísnějšími pravidly České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu roku 2021 a činila 3,46 milionu korun, od té doby začala postupně klesat.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky přibližně o 1 500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře