- středa 18. leden 2023
- | Autor: zuk
Přestože v prosinci poskytly banky o něco více hypoték než v listopadu, v meziročním srovnání zaznamenáváme stále vysoký propad. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se zastavila těsně pod šesti procenty.
Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték z listopadových 5,96 % na 5,98 % v prosinci. Je to již jen kosmetický nárůst, šestiprocentní hranici nepokořila. Průměrná hypoteční sazba se tak nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, i když v letech 2008 a 2009 se pohybovala na podobných hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových odrážejí skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv, následují však nabídkové ceny s mírným zpožděním. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr však v posledních měsících vesměs stagnuje mírně nad hranicí šesti procent.
Statistická čísla jsou jedna věc a druhá je praxe. Proto je dobré sledovat i úrokové sazby hypoték, které zprostředkovávají zkušení hypoteční makléři. Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v prosinci hodnotu 5,79 %. „Je to stejná hodnota jako v listopadu, aktuálně nižší o 0,19 procentního bodu než je průměr na celém trhu hypoték. Opět se potvrzuje, že svěřit vyřízení hypotéky vybranému hypotečnímu makléři se vyplatí. Pokud si třeba klient požádá prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře o hypotéku ve výši tří milionů korun se splatností 25 let, může jen na úrokové sazbě ušetřit 95 tisíc korun,“ uvádí Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že finanční úspora není jedinou devizou, proč se svěřit s vyřízením hypotéky do rukou vybraného hypotečního makléře. Zkušený hypoteční makléř zvládne totiž klientovi získat navíc i výhody, na které by sám u banky nedosáhl a ušetří mu také čas s vyřizováním příslušných dokumentů. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.
Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v posledních měsících rozkolísané, v letošním roce však opět klesají a pohybují se tak na nejnižší úrovni od konce března minulého roku. Tento vývoj předznamenává, že nabídkové úrokové sazby by mohly začít mírně klesat. To je však podmíněno tím, že se situace na trhu neobrátí, což nelze v současném nejistém ekonomickém prostředí vyloučit.
Konec roku přinesl mírné zvýšení aktivity na hypotečním trhu
Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v prosinci loňského roku domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,8 miliard korun, Ačkoli jde o nejvyšší hodnotu od srpna minulého roku, meziměsíční růst činil pouhých 6 % a ve srovnání s předešlými měsíci tak nejde o výraznější nárůst. Z meziročního pohledu tak zůstává propad nad 80 %, a v prosinci se pouze zmírnil z 84 na 82 %. Téměř 80 % je pak i ve srovnání s prosincem roku 2020.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v prosinci dosáhl 6,62 miliardy korun, v listopadu to bylo 6,3 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték se zvýšil z 2 180 na 2 285, což představuje v kontextu minulých let stále velmi nízkou hodnotu. Obhlédneme-li výjimečný rok 2021, průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték se v roce 2020 pohyboval kolem sedmi tisíc.
Za rok 2022 propadl hypoteční trh o 64 %
Za celý loňský rok poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v celkovém objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard korun. Meziročně se tak jedná o propad ve výši 63,6 % v případě všech hypoték, a 57 % v případě skutečně nově poskytnutého objemu.
Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 % nižší i ve srovnání s rokem 2020. A to je potřeba brát v potaz i skutečnost, že první polovina minulého roku byla ještě relativně silná a teprve druhé pololetí roku 2022 ukázalo, jak citelně hypoteční trh slábne.
„Ani závěr minulého roku podle očekávání nepřinesl výraznější zlepšení aktivity na hypotečním trhu, objemy poskytnutých hypoték v posledních měsících roku 2022 tak byly nejslabší od začátku roku 2014, počty poskytnutých hypoték pak dokonce za posledních 20 let. Vzhledem k tomu, že většina faktorů za slabou poptávkou přetrvává, nelze pro nejbližší období čekat výraznější obrat k lepšímu,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Průměrná velikost hypotéky zůstává pod 3 miliony
Průměrná výše hypotéky zůstala v listopadu mírně pod hranicí 2,9 milionu korun, kde byla naposledy na konci roku 2020. S přísnějšími pravidly České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu předminulého roku a činila 3,46 milionu korun, od té doby začala postupně klesat až na úroveň 2,9 milionu korun v posledních měsících roku 2022.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky přibližně o 1,5 tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.
Jaký bude hypoteční rok 2023?
Podle odborníků bude rok 2023 rokem pokračující stabilizace trhu. Inflace zřejmě dosáhla svého vrcholu a její míra bude postupně klesat. Stejně tak se dá očekávat stagnace úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Z hlediska objemu poskytnutých hypotečních úvěrů se dá očekávat stabilizovaná situace na úrovni roku 2022. Pokračující oživení je možné očekávat i u stavebního spoření, kde se k silné tradici produktu přidají i zajímavé úrokové sazby, které budou motivovat potenciální střadatele.
Současně se projeví i zajímavost stavebního spoření jako dostupného a úrokově zajímavého řešení pro financování úprav a rekonstrukcí.
Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás