Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Hypotéky si užívají dovolenou. Úrokové sazby hypoték na rozdíl od venkovní teploty nerostly, vedro však zřejmě umořilo klienty, protože zájem o nové hypoteční úvěry v červenci klesl.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu se průměrná úroková sazba hypoték v červenci ustálila na 2,5 %, což je jen o jeden bazický bod více než v červnu. Od března letošního roku průměrná úroková sazba hypoték tak prakticky stagnuje. Banky se snažily využít poslední měsíce před platností doporučení České národní banky vedoucího k dalšímu zpřísnění posuzování bonity klientů a s výší úrokových sazeb hypoték nijak výrazně nehýbaly.

A jak je na tom Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů? V červenci vykázal nachlup stejnou hodnotu 2,35 % jako v červnu, nicméně o 15 bazických bodů méně než statistický průměr všech hypoték v Česku. „Praxe i nyní jasně ukazuje, že zkušení hypoteční makléři dokážou ušetřit klientům podstatnou částku. Například když si klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let nezanedbatelných 45 tisíc korun,“ uvádí webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová.

Konkrétní úsporu si lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

 V druhé polovině roku dochází hypotékám dech

Zatímco v červnu se zdálo, že se hypotéky konečně chytly, už v prvním prázdninovém měsíci zájem o hypoteční úvěry výrazně poklesl. Letní parno vyhnalo lidi spíše k vodě, nepřilákaly je ani klimatizované prostory bank. Oproti červnu tak bylo uzavřeno o dva tisíce méně hypotečních smluv.
Stejně jako počty v červenci klesly i objemy. A ne o málo. V meziměsíčním srovnání objemy klesly skoro o čtyři miliardy korun na 19,4 miliardy korun. Podle dat Hypoindexu je tak letos v červenci o hypotéky nejmenší zájem od ledna 2016. „V průběhu prázdnin a dovolených je vždy zájem o hypotéky nižší, na tom není nic divného. Nicméně ještě do října, kdy se dostupnost hypoték zase o něco zhorší, navíc jistě přibude zdražování jako reakce na další avizované zvýšení základních úrokových sazeb ČNB, je období nanejvýš příhodné pro vyřízení hypotečního úvěru,“ dodává Petra Horáková Krištofová.

Nemovitosti dále zdražují i přes klesající poptávku

Ceny nemovitostí po celé České republice nadále stoupají. Není tedy divu, že roste i průměrná hypotéka. V červenci se vyšplhala na 2,193 milionu korun. Podle HB indexu zaznamenaly největší nárůst za poslední čtvrtletí ceny nemovitostí ve Zlínském kraji, nejméně naopak na Olomoucku. Meziroční růst cen bytů se stále pohybuje na 10% hranici. Ve srovnání s rokem 2010 vzrostly ceny bytů v Jihomoravském kraji již o 46,8 %, v Praze došlo za posledních 8 let k nárůstu cen o 35,6 %. Dlouhodobě klesá nabídka atraktivních bytů, navíc dochází k dalšímu poklesu poptávky i z důvodu vysokých cen. Průměrná tržní cena bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla o 3,1 procentního bodu, meziročně si ceny bytů připsaly 10,5 procentního bodu.

Ceny rodinných domů se během druhého čtvrtletí zvyšovaly pomaleji, a to o 1,9 procentního bodu, meziročně ceny stouply o 7,1 procentního bodu. U pozemků pokračuje růst započatý v předchozím čtvrtletí, a to o dva procentní body, meziročně o 4,8 procentního bodu, tedy nejméně ze sledovaných skupin.

V následujícím čtvrtletí bude realitní trh nejvíce ovlivněn blížícími se regulacemi České národní banky, která od října rozšíří pravidla pro poskytování hypoték. Vzhledem ke zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů se proto předpokládá zrychlení doby prodeje nemovitostí v dalších třech měsících. V posledním čtvrtletí pak naopak mírný útlum poptávky. Protože budou i nadále vysoké ceny nemovitostí a hůře dostupné hypotéky, dá se předpokládat, že část potenciálních kupujících se uchýlí do nájmů, což zase povede k mírnému růstu tržního nájemného.

hypoteční kalkulačka

Některým mladým pomůže stát

Stát spustil poskytování půjček pro mladé s úrokovou sazbou 1,12 %. Celkem stát hodlá rozpůjčovat 650 milionů korun. O půjčky byl hned v den spuštění velký zájem. Půjčka pro mladé do 36 let může být buď 300 tisíc korun na rekonstrukci, 1,2 milionu korun na koupi bytu, nebo až dva miliony na stavbu domu.

Co nového u hypotečních makléřů

Česká národní banka na začátku srpna znovu zvýšila základní úrokové sazby, což bude mít brzy jistě dopad i na úrokové sazby hypoték. Navíc se podle Zprávy o inflaci chystá ČNB letos zvýšit úrokové sazby ještě dvakrát.

Hypoteční banka od 20. srpna opět zdražila Jasnou hypotéku. Úroková sazba fixací na pět let vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,89 %. Naposledy přitom u této hypotéky banka zvýšila sazby 30. července o 0,1 procentního bodu. Hypoteční banka tak zareagovala na srpnové zvýšení sazeb ČNB. Současnou nabídku Jasné hypotéky nyní banka rozšiřuje o další fixaci, a to na 15 let. Delší fixace hypotečních úvěrů jsou v současné době pro klienty výhodnější vzhledem k očekávanému růstu úroků. Při 15leté fixaci úvěru v pásmu 70 % LTV tak klienti dosáhnou na roční úrok 2,79 %. První podmínkou pro získání Jasné hypotéky je sjednání inkasa splátky z účtu u ČSOB a pravidelné zasílání alespoň 1,5 násobku měsíční splátky na svůj účet. Druhou podmínkou je uzavření životního pojištění u ČSOB Pojišťovny nebo je možné si vybrat alternativu sjednání inkasa z účtu spoludlužníka. Díky splnění těchto podmínek navíc klienti získají odhad nemovitosti a vedení úvěru zdarma.

UniCredit Bank nyní přichází s nabídkou prodloužení doby čerpání refinancování hypotečního úvěru až na 24 měsíců. Zájemci o refinancování si tak mohou současné stále výhodné úrokové sazby a nízké měsíční splátky zarezervovat až dva roky před koncem fixace.

Modrá pyramida nabízí od srpna Rychloúvěr s garantovanou sazbou 4,99 % ročně bez zajištění až do 800 000 korun a zároveň zjednodušuje způsob dokládání účelovosti v případě rekonstrukce. Klient tak získá například 100 tisíc korun za 816 korun měsíčně.

Novinkou stavební spořitelny Buřinky je Úvěr bez faktur, který klientům zjednoduší dokládání účelovosti. U nezajištěných úvěrů od Buřinky nemusí dokládat faktury, stačí fotografie před a po skončení rekonstrukce či výstavby a soupis prací. U zajištěných úvěrů je možné dokládat účelovost i aktualizací znaleckého posudku. Z Úvěru od Buřinky si mohou nyní klienti pořídit i další položky, které až dosud nebylo možné úvěrem financovat. Jde například o bílou i černou elektroniku nebo domácí textil, pokud si je klient pořídí v souvislosti s rekonstrukcí či výstavbou.

Vlastnosti nejen těchto produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 

 Zeptat se makléře