Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Od dubna banky opět přitvrdí a některé hypotéky budou hůř dosažitelné. Dostupnost bydlení se zhorší kvůli omezení nabídky hypoték s LTV mezi 80 a 90 %, o které je mezi klienty největší zájem.Může za to doporučení ČNB a zvyšování úrokových sazeb hypoték.

Kdo si chce pořídit vlastní bydlení a uvažuje o hypotéce na byt či dům, rozhodně by neměl váhat.

Po podzimním zrušení 100procentních hypoték a omezení hypotečních úvěrů nad 95 % LTV přichází další rána. Už za pár týdnů začne platit nové doporučení centrální banky. Banky by již neměly poskytovat hypotéky s LTV vyšším než 90 %. Což znamená pro žadatele vydat dalších pět procent hodnoty nemovitosti z vlastních úspor. A co je ještě závažnější, hypoteční úvěry s ukazatelem LTV mezi 80 a 90 % by neměly překročit 15% podíl všech úvěrů zajištěných nemovitostí. Co to znamená?

hypoteční kalkulačka

 

„Pro žadatele o hypotéku na dům, nebo o hypotéku na byt bude hypoteční úvěr hůře dostupný. Omezení počtu hypoték, které jsou poskytovány nejčastěji, způsobí fakt, že na hypotéku už nedosáhne tak velké procento lidí,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Podle údajů hypotečních makléřů je již nyní jasné, že banky se budou doporučením ČNB řídit a většina z nich počítá se zvyšováním úrokové sazby hypoték nad 80 % hodnoty nemovitosti či se zpřísněním posuzování bonity klientů, aby poptávku po těchto hypotékách omezily. Hypotéky do 80 % LTV by však měly zůstat i nadále stále levné.

Mít levnou hypotéku znamená dát více ze svého

Kdo bude chtít i nadále hypotéku na dům či byt s nízkou sazbou, bude muset vydat minimálně pětinu hodnoty nemovitosti z vlastní kapsy. „A to nebude zvláště ve větších městech zrovna zanedbatelná částka, když navíc počítáme se stále rostoucí cenou nemovitostí. A protože se ke zdražování staví banky různě, ne všechny se uchylují ke zvyšování úrokových sazeb hypoték hned, je dobré požádat o pomoc zkušeného hypotečního makléře, který podmínky jednotlivých bank dobře zná a dokáže najít pro klienta tu nejvýhodnější nabídku,“ připomíná Petra Horáková Krištofová.

Dofinancování dalším úvěrem nemusí pomoci

Kdo nemá potřebnou hotovost a počítá s tím, že si k hypotéce vezme ještě další nezajištěný úvěr, může narazit. Centrální banka totiž již při zveřejnění doporučení upozornila, že by finanční instituce neměly obcházet omezení hodnoty ukazatele LTV souběžným poskytováním nezajištěných spotřebitelských úvěrů souvisejících s danou rezidenční nemovitostí nad rámec retailových úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí. Některé banky se tímto doporučením řídí již dnes, s dofinancováním podle informací od hypotečních makléřů neuspějete například v České spořitelně. Naopak třeba Hypoteční banka nemá s dalším úvěrem problém. 

hypoteční kalkulačka

To vše se ale může v druhé polovině roku změnit. Ve Sněmovně nyní leží návrh, který má ještě více posílit pravomoci České národní banky, a pokud bude schválen, měla by se od července doporučení změnit v povinnosti. Pak bude mít ČNB zákonnou pravomoc určovat komerčním bankám horní limity pro ukazatele související s poskytováním úvěrů na bydlení. Centrální banka tak chce zabránit problémům spotřebitelů se splácením v případě růstu úrokových sazeb a zajistit, aby při potížích se splácením stačil prodej nemovitosti na splacení dluhu.

Chystáte-li se koupit nemovitost s využitím hypotéky, zeptejte se zkušených hypotečních makléřů, jak na to. 

 Zeptat se makléře