Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,40 %     Brokerindex: 5,25 %    Úspora:  80 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Ani v devátém měsíci letošního roku se pád úrokových sazeb hypoték nezastavil. Zlevňují takřka všechny hypoteční banky, můžeme se setkat dokonce i se sazbou těsně pod hranicí dvou procent. Hypoteční trh však navzdory tomu nijak dramaticky neožívá.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu se průměrná úroková sazba hypoték v září propadla o více než desetinu procentního bodu na 2,47 %. A co na statistický průměr říká praxe? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v září hodnotu 2,32 % a opět se přiblížil magické dvouprocentní hranici, tedy sazbě, kterou klientům hypoteční makléři mohli nabídnout naposledy před dvěma lety.

„Není to nová informace, ale protože opakování je matkou moudrosti, musíme opět konstatovat, že hypotéky sjednané prostřednictvím zkušených hypotečních makléřů jsou v praxi ještě levnější, než vykazuje statistický průměr,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že požádá-li si klient o hypotéku prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, může ušetřit na dvoumilionové hypotéce se splatností 25 let jen na úrokové sazbě 45 tisíc korun, což není rozhodně málo.  Konkrétní úsporu si může každý ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

Další dobrou zprávou pro potenciální zájemce o hypotéku je fakt, že další pokles hypotečních sazeb by neměla zastavit ani Česká národní banka na svém zasedání v listopadu. Inflace totiž v září zpomalila a není tudíž důvod ke zvyšování základních sazeb.

hypoteční kalkulačka

Ani nízké sazby hypoteční trh nerozhýbaly

Přestože v září uzavřelo hypoteční smlouvu o 206 klientů více než v srpnu, objem poskytnutých hypoték se zastavil na 15 miliardách korun, což je na rozdíl od stejného období loňského roku o téměř šest miliard korun méně. Také letošní celková čísla hodně zaostávají za minulými roky. Za tři čtvrtletí letošního roku byly poskytnuty hypotéky za 128,3 miliard korun, zatímco loni to bylo za prvních devět měsíců téměř 160 miliard a v roce 2017 banky rozpůjčovaly na hypotékách dokonce přes 168 miliard korun. Tak hovoří čísla Hypoindexu.

„Suma sumárum hypoteční trh se rekordům z minulých let čím dál víc vzdaluje. Příčiny vidím dvě. I když jsou hypotéky co do úrokových sazeb poměrně levné, kvůli přísnějším podmínkám na ně dosáhne méně lidí. Druhým a neméně podstatným důvodem pro zpomalování hypotečního trhu jsou stále velmi vysoké ceny nemovitostí. Například pro pořízení třípokojového bytu ve větším městě je třeba počítat s cenou minimálně 3,5 milionu korun a k získání levné hypotéky pak musí dát klient alespoň 700 tisíc korun ze svých úspor, což není pro mladou rodinu vůbec jednoduchá situace, natož pro klienta, který je na splácení sám,“ konstatuje Petra Horáková Krištofová.

Téměř polovinu všech hypoték si berou žadatelé sami. Sílící generace takzvaných singles hledá menší, zato praktické a komfortní bydlení. Obě pohlaví do něj shodně investují až po třicítce. Podle dat UniCredit Bank se muži k investici do bydlení odhodlají ve 36 letech, jejich dámské protějšky ještě o rok později. Podle průzkumu pro Raiffeisen stavební spořitelnu chtějí mladí nejčastěji bydlet v tří až čtyřpokojovém domě v novostavbě, o nájemní bydlení zájem nemají. A není divu, protože i nájemné roste podobně jako ceny nemovitostí. Například od roku 2014 do konce loňského roku zdražily nové byty v Praze zhruba o 80 %, průměrný nájem stoupl o 42 %. Přestože průměrná hrubá mzda stoupla jen o 22 %, podle KPMG se nájemné v bytech v Praze bude v příštích letech přibližovat cenám ve větších městech v Německu nebo Rakousku. Příčinou je konvergence průměrných mezd a rostoucí atraktivita Prahy pro zahraniční investory.

hypoteční kalkulačka 

Nemovitosti zdražují v celé EU

Podle aktuálně zveřejněných údajů Eurostatu se ceny bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšily v celé Unii o 4,2 %. Růst cen bytů je stále výrazně vyšší než inflace, k čemuž napomáhají v mnoha zemích EU levné peníze a efekt záporných úrokových sazeb, který vede investory hledat jiné
zhodnocení. V Česku ceny nemovitostí stouply mezikvartálně o 2,1 %, meziročně tempo mírně pokleslo na 8,7 % (z 9,6 % v prvním čtvrtletí). Růst cen bydlení byl v ČR šestým nejvyšším v rámci EU po dalších zemích z takzvaného východního bloku s Maďarskem v čele, kde se ceny bytů meziročně zvýšily o 14 %. Pokles vykázala jediná země v EU, Itálie, a to již třetím rokem.

Co nového u hypotečních makléřů

Zlevňování hypotečních úvěrů probíhá již prakticky u všech bankovních ústavů. Finanční skupina Wüstenrot zlevňuje hypoteční úvěry na úrokové sazby od 2,33 % a prodlužuje i poplatkové prázdniny. Zlevnila i Moneta Money Bank, Air Bank od října snižuje úroky u hypoték od 700 tisíc korun na 2,49 % ročně, o dvě desetiny procentního bodu, a stejně tak hypotéky od 1,5 milionu korun, které nyní nabízí s roční úrokovou sazbou 2,39 %. Sazby platí pro nové hypotéky na koupi nemovitosti nebo na refinancování hypotéky z jiné banky s fixací na 5 let. Zdarma jsou schválení, poskytnutí a čerpání hypotéky i vedení běžného účtu. Klienti zároveň mohou využívat také bezplatnou službu Chytrá rezerva, díky které si mohou svou hypotéku výrazně zlevnit. Od poloviny října snižuje úrokovou sazbu hypoték i Fio banka, nyní nabízí hypotéky s pětiletou fixací od 1,98 % ročně, je tedy první bankou, která nabízí hypoteční úvěr pod dvě procenta.

Co zajímavého nabízejí v úvěrech stavební spořitelny? Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) od konce září snižuje úrokovou sazbu úvěru se zajištěním nemovitostí HYPOsplátka o 0,15 procentního bodu ve všech fixacích. Nově bude spořitelna klientům úvěr nabízet s úrokovou sazbou od 1,99 % ročně a nadále bez poplatku za uzavření úvěrové smlouvy. HYPOsplátka je vhodná na pořízení domu či bytu, stavebního pozemku nebo na rozsáhlejší rekonstrukce a modernizace. Její splatnost lze rozložit až na 30 let. V současné době čím dál víc klientů uzavírá stavební spoření s tím, že si zajistí nízký úrok úvěru do budoucna, víc přemýšlí a tím pádem se i zvyšuje průměrná cílová částka.

Modrá pyramida představila svou první aplikaci pro chytré telefony MP Home. Jejím hlavním cílem je usnadnit klientům cestu k novému bydlení, při které využijí úvěr od Modré pyramidy. Nabízí kompletní přehled o tom, co se s jejich úvěrem právě děje od žádosti o úvěr po vyčerpání peněz. Průměrná výše Hypoúvěru od MP je nyní 2,2 milionu korun, stavební spořitelna nabízí roční úrokovou sazbu 2,29 %, která bude s největší pravděpodobností ještě klesat.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře