Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který předkládá Ministerstvo financí vládě, pokrývá všechny typy spotřebitelských úvěrů. Tedy od klasických hotovostních úvěrů, přes kreditní karty, nákupy zboží na splátky až po hypotéky a jiné úvěry na bydlení, kterých se dosud zákon o spotřebitelských úvěrech netýkal. 

Předčasné splacení kdykoli a téměř bez sankcí

V zákoně jsou ustanovení, která posilují pozici spotřebitele. V čem jsou největší změny? Například by měly zmizet vysoké sankce za předčasné splacení úvěru. Nově bude mít spotřebitel možnost splatit svůj dluh kdykoli a poskytovatel úvěru bude mít právo pouze na takzvané účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasným splacením objektivně vzniknou. A navíc, pokud se klient dostane do těžké životní situace, například bude dlouhodobě nemocný, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.

Odpovědnost věřitele bude větší

Zákon také významně posiluje odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. „To znamená, že by úvěr měl být poskytnutý jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz, a dodává, že u stanadardních hypoték banky bonitu klienta už nyní zkoumají prakticky vždy. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dokonce dostane již zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností. Co se ale stane s produkty typu "hypotéka bez dokládání příjmů" není zatím jasné.

Bič na nekalé obchodní praktiky

Podle ministra financí řeší nová úprava závažné a systémové problémy v sektoru nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů.  „Jedná se zejména o nekalé obchodní praktiky, nízkou odbornost a důvěryhodnost některých distributorů úvěrů. Zákon také omezuje sankce za pozdní splátku úvěru. Ten, kdo jinak řádně své závazky splácí, se tak ze dne na den nedostane do spárů lichvářů či exekutorů a nepřijde o střechu nad hlavou,“ vysvětluje Andrej Babiš.

Vyšší nároky na odbornost nebankovních subjektů

Ministerstvo financí významně zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli (nyní více než 60 tisíc osob), na které nelze efektivně dohlížet. Návrh reguluje vstup do odvětví u zprostředkovatelů a nebankovních poskytovatelů úvěrů a klade vyšší nároky na jejich odbornost. Její úroveň bude nyní stejná jak pro bankovní, tak pro nebankovní prodej úvěrů.

Velká změna se tedy týká i hypotečních makléřů. Ti budou muset mít, stejně jako dnes například pojišťovací agenti, speciální licenci. Kdo a jakým způsobem ale bude licence nakonec vydávat, zatím rozhodnuto nebylo, byť je novým zákonem dáno, že dohled nad všemi poskytovateli a zprostředkovateli úvěrů má Česká národní banka. ČNB již nyní dohlíží na všechny ostatní sektory na finančním trhu a bude vybavena i silnějšími pravomocemi udílet při porušení zákona pokuty a jiné sankce. "Za sebe mohu říci, že zavedení licencí pro hypoteční zprostředkovatele vítám. Určitě se trh pročistí, seriózní jednotlivci a společnosti tím hodně získají," míní Petra Horáková Krištofová.

Jak vše nakonec dopadne, samozřejmě závisí na tom, v jaké podobě projde zákon vládou a posléze Sněmovnou a Senátem.

 

Požádat makléře o radu