- čtvrtek 10. prosinec 2015
- | Autor: zuk
Konec roku se nezadržitelně blíží, tak si před Vánoci nadělíme několik zajímavých čísel. Rok 2015 se hypotékám totiž mimořádně vydařil.
Úrokové sazby na minimech, rostoucí touha lidí po vlastním bydlení a stále lepší kondice české ekonomiky. To jsou nezvratné faktory pro růst trhu s úvěry na bydlení. Odborníci očekávají rekordní rok, u hypoték s meziročním nárůstem až něco k 10 procentům.
Čísla jako důkaz
Úvěrový boom v oblasti bydlení panuje přibližně dva a půl roku – v květnu roku 2013 byla poprvé prolomena hranice nově poskytnutých úvěrů na bydlení v hodnotě více než 20 miliard korun za jeden měsíc. Od té doby domácnosti čerpaly úvěry v objemu 605 miliard korun. To znamená, že z celkového objemu úvěrů, které české domácnosti dosud načerpaly, byly dvě třetiny nově čerpány či refinancovány v uplynulých 30 měsících.
„V české ekonomice je úvěrová aktivita řádově vyšší než v eurozóně. V eurozóně v říjnu stouply úvěry domácnostem o 1,2 % (rovněž nejvyšší růst od počátku roku 2012), v domácí ekonomice vzrostly úvěry domácnostem o 7,8 %. Tyto rozdíly jsou dalším prvkem v mozaice letošního silného výkonu českého hospodářství ve srovnání s většinou vyspělých evropských ekonomik,“ komentuje data z bankovní statistiky Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.
„Velký zájem klientů je logický. Nízké úrokové sazby lákají nejenom ty, kteří chtějí vlastní bydlení, ale i lidi, kteří považují nemovitosti stále více za dobrou spořící i investiční alternativu,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává, že v kancelářích členů Asociace hypotečních makléřů je nárůst právě druhé skupiny klientů velice markantní.
Výsledky hypotečního trhu podle Ministerstva pro místní rozvoj ukazují, že si Hypoteční banka za první tři čtvrtletí dokázala udržet pozici jedničky na trhu, když dosáhla tržního podílu 27,1 %. V těsném závěsu za ní je Česká spořitelna s 27 % a Komerční banka s 25,5 %. Čtvrtá Raiffeisenbank ukousla z hypotečního koláče 8,2 % a pátou příčku obsadila UniCredit Bank s tržním podílem 6,3 %. Za zmínku stojí také fakt, že průměrná výše hypotečních úvěrů v Česku rychle roste. Ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhla 1,83 milionu korun, což oproti stejnému období loňského roku představuje 9,6 % nárůst.
Pevná sazba a pětiletá fixace vedou
Podle údajů od renomovaných hypotečních makléřů mají lidé větší zájem o pevnou úrokovou sazbu, variabilní je tak neláká. „Je to dané především rekordně nízkými sazbami, které se v současnosti pohybují kolem dvou procent a klienti si chtějí tyto sazby zachovat co nejdéle,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová a dodává, že v praxi mají největší podíl pětileté fixace, i když zde musejí lidé počítat s poměrně omezenými možnostmi rychlejšího či úplného splacení před koncem fixace. Na druhém místě oblíbenosti jsou podle hypotečních makléřů tříleté fixace. Méně oblíbené jsou sedmi či osmileté fixace, které mají v akční nabídce některé banky. Stále menší zájem je o hypotéky s fixací jeden rok, protože se očekává, že nízké sazby nevydrží dlouho a budou postupně růst.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás