Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Třicet let věku a život v páru. Okamžik, kdy přichází zásadní změna v pohledu na ideální bydlení.

Podle statistik se pohybuje průměrná výše hypotéky kolem dvou milionů korun. Zatímco svobodné ženě do třiceti let stačí výše hypotéky 1,7 milionu korun, o nejvyšší hypoteční úvěry žádají manželské páry nad třicet let se třemi a více dětmi. Výše jejich hypotečního úvěru pak překračuje 2,4 milionu korun. Data vyplynula z aktuálního průzkumu Hypoteční banky.

S věkem měníme velikost bydlení na hypotéku

Průzkum se zabýval tím, jak se mění typický hypoteční klient v závislosti na věku, partnerském vztahu i velikosti rodiny. „Je logické, že s přibývajícím věkem a rodinným stavem žadatelů o hypotéku se mění také účel jejího sjednání,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.
Zatímco svobodná žena si obvykle pořizuje hypotéku na malý byt, rodiny s dětmi se stěhují z bytu do rodinného domu. Ten si však většinou nestaví nový, ale rekonstruují ho.

hypoteční kalkulačka

Mladí single mají hypotéku do 7 tisíc měsíčně

Mladá žena, které ještě nebylo třicet let, je svobodná a bez dětí, zaplatí měsíčně za hypoteční úvěr 6 342 korun. Stejně starý svobodný a bezdětný muž vydá za měsíční splátku hypotéky o 450 korun víc. Vyšší je totiž i částka, kterou si na bydlení půjčil, v průměru o 100 tisíc korun. Pak vychází, že mladí single muži bez potomků si berou hypotéku ve výši 1,8 milionu korun.

Na opačném pólu obyvatel Česka s hypotečním úvěrem pak stojí manželské páry se třemi a více dětmi, které si na větší byt či dům v průměru půjčují 2,4 milionu a měsíčně splácí 10 351 korun.

„Z našich statistik, které vychází z informací o stovkách tisících klientů, například víme, jak velký vliv na typ pořízené nemovitosti má věk žadatelů a skutečnost, zda žijí sami či s partnerem. Jakmile totiž o hypoteční úvěr lidé žádají ve dvou, rapidně roste počet žádostí o hypotéku na dům,“ říká Kateřina Krásová z Hypoteční banky.

Bez partnera hypotéka na malý byt

Malý byt na hypotéku si pořizují dvě třetiny žen, které žádají o úvěr bez partnera a více než polovina (52 %) mužů žádajících o hypoteční úvěr bez partnerky.

Ve chvíli, kdy žádost o hypotéku podává pár, míří už peníze z hypotéky na pořízení domu.
U párů pod 30 let je to v 60 procentech případů, u párů nad 30 let v 59 procentech případů. Dá se říci, že tito klienti už počítají s narozením potomka, pro něhož budou potřebovat větší prostor.

 

 

hypoteční kalkulačka

Nejčastěji staví bezdětné páry do 30 let

Ze statistik Hypoteční banky také vyplývá, kdo se nejčastěji pouští do výstavby nového rodinného domu, kdo kupuje starší dům, kdo renovuje a jaké skupiny žadatelů se nejvíc týká otázka refinancování úvěru. „Zajímavé je, že nejčastěji staví páry, které ještě nemají dítě, konkrétně skupina svobodných (23 %) a sezdaných (26 %) párů do třiceti let,“ komentuje výsledky průzkumu Petra Horáková Krištofová.

Naopak nejméně se do výstavby vcelku logicky pouští svobodné ženy do 30 let a také rodiny se třemi a více dětmi. Zatímco u první skupiny kromě financí a zkušeností chybí na stavbu domu odvaha, u rodin s dětmi to bude především čas, protože tato skupina dává přednost koupi staršího domu nebo hypoteční úvěr používá na rekonstrukci vlastního bydlení

Zeptat se makléře