- středa 2. březen 2016
- | Autor: zuk
Hypotékám se daří tak jako nikdy, úroky jsou nízké a zatím nenasvědčuje nic tomu, že by to mělo být jinak. Nabídky se liší hlavně tím, jaký servis dokáže ten který finanční ústav nabídnout a podle toho, jaký druh nemovitosti chcete financovat.
„Nic není podle jednotné šablony, vyznat se v podmínkách hypotečních úvěrů není vůbec jednoduché, proto je určitě dobré nejdříve kontaktovat zkušeného hypotečního makléře,“ radí webmasterka serveru Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová. Rozhodnete-li se hypotéku vyřizovat na vlastní pěst, nezapomeňte si jednotlivé nabídky porovnat, a to například na naší hypoteční kalkulačce.
Jaké budou podmínky hypotéky, závisí také na tom, jestli kupujete nemovitost pro vlastní bydlení či jako investici. Na co si dát pozor?
Hypotéka na pozemek
Jestli uvažujete o koupi pozemku, budou pro hypotéku jiné podmínky, pokud ho chcete jen tak, nebo jestli na něm budete stavět. I s tím vám poradí zkušený hypoteční makléř. „Když uvažujete o výstavbě, počítejte s tím, že budete muset hlídat dobu na vyčerpání úvěru a čerpání peněz dokládat,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová. Hypotéku dostanete jak na stavbu na klíč, tak v případě, že budete stavět svépomocí. Zpravidla banka vyžaduje doložení stavby fakturami. Podle zkušeností hypotečních makléřů lze hypotéku čerpat i bez faktur, zde je však potřeba zajistit smluvního znalce, který vypracuje potvrzení o stavu stavby, čili doklad o takzvané prostavěnosti.
Pokud uvažujete o úvěru na koupi pozemku, ale zatím se stavbou nepočítáte, je hypotéka možná pouze vtom případě, že se jedná o pozemek, na kterém je umožněno stavět územním plánem, rozhodnutím, nebo stavebním povolením. S tím, na co a jakým způsobem lze peníze čerpat, vám nejlépe poradí renomovaný hypoteční makléř. Více o hypotéce na pozemek a dům zde.
Hypotéka na dům od developera
Jestli vás láká nějaký developerský projekt a potřebujete k jeho financování úvěr, bude to složitější. Záleží na tom, jestli jde o výstavbu na zelené louce, nebo o již rozestavěné byty. To všechno banky zajímá, dávají si dobrý pozor na to, aby nevydaly peníze nadarmo. Kvalitní developer často spolupracuje s hypotečním makléřem, který má na starosti všechny klienty, kteří potřebují hypotéku. Makléř obvykle ve vybraných bankách předjednává speciální podmínky pouze pro daný projekt, jako například nižší úrokové sazby či nulové poplatky. Vybrané banky disponují předem potřebnou dokumentací a hypoteční proces je výrazně jednodušší. „Developera, který nutí klienty využít služeb jedné jediné banky, bych klientům vůbec nedoporučila. Klient by měl mít svobodnou volbu v tom, jakou banku pro financování své investice do bydlení zvolí,“ říká Petra Horáková Krištofová a dodává, že naštěstí jsou tací developeři ve výrazné menšině.
Hypotéka na byt, rodinný dům
Pokud zvažujete hypotéku na pořízení bytu či rodinného domu, ale také na přístavbu nebo rekonstrukci, je situace poměrně jednoduchá. Jedná se o standardní případ. „I tady doporučujeme obrátit se na zkušeného hypotečního makléře, který vám poradí s potřebnými dokumenty a podle vaší bonity pomůže vybrat tu nejvhodnější banku, která vám bude vyhovovat,“ říká Petra Horáková Krištofová.
Hypotéka na družstevní byt
Družstevní byt se nedá koupit. Možný je pouze převod členského podílu, ale to neznamená, že byste v takovém případě nemohli dostat hypotéku. Musíte však splnit podmínku jiné zástavy, nebo alespoň příslib, že byt bude převeden do určité doby (většinou jeden až dva roky) do osobního vlastnictví. „Je třeba počítat s tím, že banka bude chtít smlouvu o převodu družstevního podílu se všemi náležitostmi a také potvrzení družstva, že nejsou z jeho strany žádné pohledávky a že bude družstvu zaplacena celá anuita. S potřebnými dokumenty vám pomůže hypoteční makléř,“ uvádí Petra Horáková Krištofová a dodává, že na dobu, kdy není úvěr zajištěný nemovitostí, se uzavírá takzvaný předhypoteční úvěr, kdy klient splácí pouze úroky. Pozor, pokud by v určené době nepřešel předhypoteční úvěr v klasickou hypotéku, tedy úvěr zajištěný nemovitostí, bude banka požadovat jinou zástavu, nebo převede hypotéku na vysoko úročený spotřebitelský úvěr, případně bude vyžadovat doplacení úvěru najednou.
Hypotéka na rekreační nemovitost
Jestli uvažujete o hypotéce na chatu nebo chalupu, tedy nemovitost, která není určená k trvalému bydlení, je to také možné. Počítejte však s přísnějšími podmínkami. O vhodné nabídce se tak raději poraďte se zkušeným hypotečním makléřem.
Nemovitost jako investice
Pořídit si byt či dům, který budete pronajímat, je v současné době lákavé. Hypotéku na takovou investici dostanete pouze v tom případě, kdy je nemovitost určená k bydlení. Netýká se tedy komerčních objektů. „Do bonity je možné započítat i příjmy z budoucího pronájmu, ale i tak je třeba počítat s tím, že budou banky v posuzování náročnější,“ připomíná Petra Horáková Krištofová a dodává, že pokud klient nepotřebuje zvýšit bonitu budoucími příjmy, poskytne banka standardní hypotéku.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás