Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Splácet hypotéky a pohledávky směrem k bankám považují Češi za nejdůležitější závazek. Teprve potom nastupuje splácení faktur firmám, pak řeší drobné půjčky od přátel a kolegů v práci a na posledním místě je ochota platit půjčky v rodině.

Takové závazky totiž lidé často vůbec nepovažují za dluhy. To v sousedním Německu jsou na tom jinak. Tam je na prvním místě rodina a přátelé, teprve poté splácí Němci pohledávky bankám a finančním institucím. Údaje vyplynuly z rozsáhlého průzkumu inkasní společnosti EOS.

hypoteční kalkulačka


„Výsledky pro mě nejsou zas tak překvapivé. Vlastní bydlení je pro spoustu Čechů prioritou, hypotéka je závazek na hodně let a lidé k ní přistupují odpovědně,“ komentuje výsledky studie webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává, že ti, kteří využívají služeb zkušeného hypotečního makléře, mají výhodu naprosto srozumitelných a průhledných podmínek.

V Česku i Německu splácí nějakou půjčku téměř polovina lidí

Z dat Bankovního (BRKI) a Nebankovního registru klientských informací (NRKI) vyplývá, že Čechů, kteří měli v minulém roce nějakou pohledávku, jsou více než tři miliony. Je to 44 % ekonomicky aktivních lidí, což je téměř polovina obyvatel do 65 let. Podle statistický údajů ČNB tvoří 70 % českých dluhů dlouhodobé půjčky na bydlení (hypotéky). Podle dat EOS KSI splácí český dlužník průměrně 3 120 korun, každý druhý dluží více než deset tisíc.
V Německu dluží v současnosti 47 % obyvatel, rozdílná je však průměrná částka. Němci splácí v průměru třikrát víc než Češi, tedy více než devět tisíc korun. Podobně jako Češi, i Němci splácejí nejčastěji bankovním institucím, i když pro ně jsou prioritní pohledávky, které dluží rodině či přátelům.

„Zatímco v Německu se téměř polovina lidí dluhům úzkostlivě vyhýbá, přístup Čechů k zadlužení je mnohem laxnější. Až 20 % dlužníků například alespoň jednou porušilo splátkový kalendář. Více než Němci si také kupujeme spotřební zboží, na které nemáme. Jen naše agentura eviduje 13 % případů, kdy jednotlivec splácí dvě a více pohledávek. Naštěstí nyní sledujeme pokles spotřebních půjček, které lidé na rozdíl od hypoték nepovažují za investici do budoucna. Podle posledních čísel České národní banky tvoří spotřebitelské úvěry ale stále téměř 20 % z dluhů českých domácností“, komentuje situaci v České republice Vladimír Vachel ze společnosti EOS.

O Dluhovém průzkumu 2015

Studie se zaměřuje na typy půjček a důvody zadlužení, dále také na chování dlužníků v Německu, Rusku a USA. Na základě průzkumu odborníci vytvořili typologii a kategorie dlužníků, které jsou aplikovatelné na rozdílné socioekonomické prostředí. Výzkum inkasní skupiny EOS probíhal 16. – 24. 3. 2015. Ve třech zemích bylo dotázáno 3000 respondentů. Studie vypracovaná v angličtině je dostupná zde. Informace o ČR vychází z údajů české pobočky skupiny EOS a celorepublikových údajů ČNB. Tyto údaje nejsou součástí provedené studie „EOS Debt survey 2015“.

 

Požádat makléře o radu