Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Do konce května čeká na všechny majitele nemovitostí jedna ne zrovna příjemná povinnost. Tou je zaplacení daně z nemovitých věcí, obecně známá jako daň z nemovitosti.

Už v dubnu začala finanční správa rozesílat majitelům nemovitostí složenky pro úhradu daně z nemovitých věcí na rok 2019. Kdo ji ještě nedostal, měl by obálku dostat nejpozději poslední týden v květnu. Pozor, složenka však nemusí přijít každému. Jak to?

„Papírovou složenku nedostanou ti, kdo mají zřízenou datovou schránku, a také ti majitelé nemovitostí, kteří si nejpozději do konce března požádali o zasílání údajů pro platbu daně e-mailem (je možné provést vyplněním formuláře a zasláním na příslušný finanční úřad). Složenku budou marně očekávat i ti, kdo se přihlásili k placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO – tam pak proběhne platba přes poštu,“ vypočítává výjimky Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že daň z nemovitých věcí se týká všech vlastníků pozemků, staveb, bytů i nebytových prostor, samozřejmě i všech lidí, kteří splácejí hypotéku.
Pokud patříte do skupiny lidí, kteří mají složenku dostat a během posledního květnového týdne do schránky obálka nedorazí, zavolejte na příslušný finanční úřad, kam podle území nemovitosti patříte a dozvíte se částku, kterou je třeba zaplatit.

hypoteční kalkulačka


Do kdy, kolik a jak zaplatit

Povinnost zaplatit je do 31. května 2019. Kolik zaplatit se dozvíte z oddělitelné části složenky (alonže), uvedené je tam také sídlo územního pracoviště a číslo účtu včetně předčíslí a kódu banky. Komu posílá úřad údaje e-mailem, najde všechny informace ve zprávě.

Pozor, částka se může od loňska lišit. Poplatníkům daně z nemovitých věcí, u nichž na zdaňovací období roku 2019 došlo ke změně výše daně oproti předchozímu roku, případně oproti částce vypočtené v daňovém přiznání, sděluje novou výši daně místně příslušný finanční úřad nejčastěji hromadným předpisným seznamem. Tento seznam je pro poplatníky zpřístupněn k nahlédnutí na všech územních pracovištích příslušného finančního úřadu v pracovních dnech v průběhu měsíce května.
Nepřesáhne-li částka daně 5 000 korun, je splatná celá do konce května. Jestliže je daň vyšší, můžete ji splatit buď najednou, nebo ve dvou splátkách, a to do 31. května a do 30. listopadu. V takovém případě vám finanční správa zašle složenky dvě.
Více složenek najdou v obálce i ti, kteří vlastní nemovitosti v různých krajích.


hypoteční kalkulačka 

Daňovou složenku (poštovní poukázka A) můžete uhradit na každé poště bez poplatku. Zaplatit lze i bankovním převodem, využít můžete i předtištěný QR kód. Ten usnadní vyplnění správných údajů bez chyby, doplníte jen poznámku či upravíte datum splatnosti. Dalším způsobem, jak dostát svým daňovým povinnostem je zajít do pokladny finančního úřadu a tam uhradit daň z nemovitých věcí v hotovosti.

Pokud se s platbou opozdíte, je dobré vědět, že úrok z prodlení nabíhá počínaje pátým pracovním dnem zpoždění, což odpovídá 7. červnu. V případě, kdy úrok z prodlení nepřesáhne hodnotu dvou set korun, finanční úřad jej nepředepíše.

 

 Zeptat se makléře