Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2023

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,8 %     Brokerindex: 5,7 %    Úspora:  45 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

V lednu se hypoteční aktivita snížila, to je však pro začátek každého roku typické. Co je však příznivou zprávou pro potenciální žadatele o hypotéku, úrokové sazby již nerostou, naopak začaly klesat.

Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, poprvé po dvou letech poklesla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték z prosincových 5,98 % na 5,93 % v lednu. Její hodnota je tak nepatrně nad hodnotou z října minulého roku, stále se však nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, i když v letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových odrážejí skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr však v posledním půl roce vesměs stagnuje mírně nad hranicí šesti procent.

V praxi se však klienti často setkávají s výhodnějšími úrokovými sazbami hypotečních úvěrů. Příkladem může být i Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. V lednu zůstal na stejné hodnotě jako v prosinci, tedy na 5,79 %, což je o 14 desetin procentního bodu méně, než vykazují statistická čísla celého trhu. „Pokud si například klient požádá o hypotéku ve výši tří milionů korun se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, může ušetřit až 80 tisíc korun. A to jen na úrokové sazbě,“ vypočítává Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že svěřit se s vyřízením hypotéky do rukou vybraného hypotečního makléře se vyplatí i proto, že zkušený hypoteční makléř dokáže nabídnout klientovi i výhody, na které by sám u banky neměl šanci dosáhnout, nemluvě o ušetřeném čase při vyřizování všech potřebných dokumentů. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v posledních měsících rozkolísané, po citelném poklesu na začátku letošního roku začaly ale opět mírně růst. V současnosti se nachází kolem průměrné úrovně z prosince loňského roku a stále mírně pod průměrnou úrovní z druhé poloviny minulého roku. Hypoteční sazby tak mohou v závislosti na vývoji tržních úrokových sazeb začít klesat i přes stabilitu základní sazby ČNB.

Konec roku přinesl mírné zvýšení aktivity na hypotečním trhu

Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v lednu domácnostem hypotéky v celkovém objemu 6,5 miliard korun. Objem poskytnutých hypoték tak po několika předešlých meziměsíčních růstech opět poklesl, a to o 16 %. Leden s únorem ale obvykle bývají nejslabší měsíce v roce a lednový dvouciferný meziměsíční propad tak není z tohoto pohledu výjimečný. Z meziročního pohledu se začíná projevovat nižší srovnávací základna z ledna minulého roku, ačkoli první polovina roku 2022 byla z pohledu současně poskytnutých objemů stále velmi silná. Meziroční pokles poskytnutých hypoték tak činil v lednu 80 %, oproti prosincovým 82 % se tak zmírnil jen nepatrně.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v lednu dosáhl 5,4 miliardy korun, o 1,2 miliardy korun méně než v prosinci loňského roku. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,15 miliardy korun, obdobně jako v prosinci. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték meziměsíčně poklesl o 18,7 % a meziroční propad setrval stejně jako v prosinci u 80 %.

Zatímco v prosinci poskytly banky bezmála 2 300 skutečně nových hypoték, v lednu to bylo o 400 méně. To je nižší hodnota než v září minulého roku, kdy počet nově poskytnutých hypoték jen mírně překonal hranici dvou tisíc. Přitom průměrný měsíční počet nových hypoték v první polovině minulého roku se pohyboval kolem šesti tisíc, předloni pak dosahoval 9,5 tisíce.

„Objem poskytnutých hypoték byl v lednu nejnižší od února roku 2014, ale obecně se poslední měsíce pohybují spíše na úrovních, které byly běžné před deseti lety, z pohledu počtu poskytnutých hypoték se trh dostal na hodnoty nejnižší za posledních dvacet let. Hypoteční trh je tak nadále zamrznutý a jeho dvouciferný pokles bude pokračovat i v letošním roce,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Průměrná velikost hypotéky klesla pod 2,9 milionu korun

Průměrná výše hypotéky v lednu opět poklesla a dosáhla hranice 2,83 milionu korun. Jde o nejnižší hodnotu od září roku 2020. S přísnějšími pravidly České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu roku 2021 a činila 3,46 milionu korun, od té doby začala postupně klesat.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky přibližně o 1 500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

hypoteční kalkulačka 

Trh s bydlením klesá, pouze pozemky si udržují stabilní tempo růstu

Podle posledního vydání cenového HB Indexu pokračoval ve čtvrtém kvartálu 2022 pokles trhu s nemovitostmi.  Jak u bytů, tak u rodinných domů došlo k dalšímu snížení poptávky. Nejvíce se snížila poptávka po bytech v kategorii 3+1 a 3+kk. Vysoké úrokové sazby a snížení dostupnosti bytů vedly naopak ke zvýšení zájmu o nájemní bydlení. Důsledkem nižší poptávky je i nárůst počtu dostupných bytů na trhu o 100 % oproti roku 2021. Odliv poptávky se dotkl i nových projektů, kde ceny spíše stagnují. Nejistoty budoucího vývoje cen jak nemovitostí, tak stavebních prací vedou developery k tomu, že ve vybraných případech pozastavují uvádění nových bytů na trh. Ceny bytů v mezikvartálním srovnání poprvé klesly od začátku roku 2013, a to v průměru o 0,7 %. Největší průměrné poklesy cen (o 2 %) zaznamenaly Karlovarský, Moravskoslezský a Středočeský kraj. Naopak v Praze ceny zůstávají zatím spíše stabilní, v průměru zde došlo pouze k nepatrné změně o 0,1 %.

Tempo růstu cen dále zpomalilo i u rodinných domů. Ve srovnání mezi čtvrtletími se snížilo z 2,6 % na 1,8 %. Pouze segment pozemků si zachoval v podstatě stejnou dynamiku a ceny zde rostly o 4,5 %, což je mírný pokles o 0,3 % ve srovnání se třetím čtvrtletím. Zdá se, že omezení poptávky mělo pozitivní dopad na řešení problémů se stavebními materiály. Nejvíce se staví ve Středočeském kraji a okolí Brna. Je možné i zaregistrovat nárůst zájmu o mobilní domy, kontejnerové domy nebo modulární dřevostavby.

Jedině kategorie pozemků si zachovává prozatím stejnou růstovou dynamiku. Ve srovnání mezi čtvrtletími došlo sice k velmi mírnému zpomalení růstu cen, avšak za celý rok právě pozemky zaznamenaly nejvyšší nárůst, a to o 22,2 %. Z cenových důvodů roste zájem o lokality hůře dostupné a vzdálenější od velkých měst.  Růst nabídky stále brzdí zastaralé územní plány, nedostatečná infrastruktura a rostoucí náklady na zasíťování. Projevuje se i zájem o pozemky, které mají určitá omezení pro klasickou stavbu rodinného domu, ale umožňují výstavbu mobilheimu, nebo objektu pro přechodné bydlení (s číslem evidenčním).

Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře