Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Konec levných hypoték je tady. Sazby hypotečních úvěrů zamávaly historickým minimům a vyrážejí na cestu vzhůru. Banky již kopírují zvyšování sazeb České národní banky a zdražují hypotéky.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu vzrostly průměrné sazby hypoték v říjnu o 6 setin procentního bodu na 2,10 % a podle předpovědí porostou i nadále. Snad jedinou dobrou zprávou pro klienty je fakt, že v praxi je možné získat hypotéku levnější. Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, se i v říjnu udržel těsně pod dvouprocentní hranicí. Konkrétně vykázal hodnotu 2 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než je statistický průměr. „Lidé, kteří požádají o hypotéku prostřednictvím vybraného hypotečního makléře tak mohou na standardní hypotéce dva miliony korun s délkou splácení 25 let ušetřit oproti průměru přibližně 30 tisíc korun,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová. Ostatně konkrétní úsporu si můžete ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hrozba zdražování hypoték přivedla do bank v říjnu o více než čtyři stovky zájemců, než tomu bylo v září. Podle Hypoindexu si lidé v desátém měsíci letošního roku sjednali 8 667 hypoték. Meziročně však počet hypotečních smluv poklesl o více než osm stovek.

V říjnu vzrostly také objemy sjednaných hypoték a vyšplhaly se na téměř 18 miliard korun. V meziročním srovnání jsou ale i objemy nižší, konkrétně o 845 milionů korun.
Za poslední dva měsíce také klesla průměrná výše hypotéky, i když se stále drží těsně nad dvěma miliony korun.

Kam až se hypotéky mohou dostat

Můžeme brzy čekat sazby hypoték kolem pěti procent, které si jistě mnozí pamatují z doby před deseti lety? „V nejbližším horizontu to jistě nebude, zatím banky zvyšují hypoteční sazby plíživě. Záleží však na tom, jak bude dále postupovat ČNB. Jestliže se centrální banka uchýlí ke zvyšování repo sazby až na úroveň kolem tří procent, což by mohlo nastat třeba za dva roky, budou nás s největší pravděpodobností čekat i sazby hypoték, na které jsme byli zvyklí v letech 2007 a 2008, kdy se průměrná sazba blížila šesti procentům,“ předpovídá Petra Horáková Krištofová.

Zafixovat hypotéku nadlouho se nyní vyplatí

Dlouhodobé fixace ztratily jednu ze svých největších nevýhod už s příchodem nového zákona o úvěru pro spotřebitele. A nyní, vzhledem k růstu hypotečních sazeb napříč bankami, získávají výhodu další. Než se banky rozhoupají a výrazněji zdraží i dlouhé fixace, je teď nejvhodnější doba zafixovat současnou sazbu hypotéky na co nejdéle. Momentálně je možné získat desetiletou fixaci hypotéky se sazbou od 2,37 % ročně u Moneta Money Bank, ale i u dalších pěti bank se dostanete hluboko pod tři procenta. Dokonce i 15letou fixaci hypotéky je v současné době možné získat se sazbou necelá tři procenta. „Podle zkušeností hypotečních makléřů se však zvýšený zájem klientů jistojistě podepíše i na růstu hypotečních sazeb u těchto dlouhodobých fixací. Proto je dobré neváhat,“ podotýká Petra Horáková Krištofová.

Ceny nemovitostí dále rostou, poptávka mírně klesá

Ceny nemovitostí rostly ve třetím čtvrtletí ve všech krajích a prakticky se dostaly na svá historická maxima, když meziročně vzrostly o více než 11 %. Cihlové byty v širším centru Prahy se stávají pro běžné kupující nedostupnými, a i přes výhodné podmínky financování poptávka pomalu oslabuje. I nabídka atraktivních bytů se zmenšila.
Podle HB Indexu vzrostla průměrná tržní cena bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku o 2,6 procentního bodu, meziročně si ceny bytů připsaly 12,7 procentního bodu. Ceny rodinných domů se během třetího čtvrtletí zvyšovaly rychleji, a to o 2,2 procentního bodu, meziročně stouply o 7,4 procentního bodu. U pozemků vzrostla cena jen mírně, a to o jeden procentní bod, oproti třetímu čtvrtletí roku 2016 jejich cena vzrostla o 8,6 procentního bodu. 

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

Zatímco na první růst úrokových sazeb od ČNB hypoteční banky nijak nereagovaly, další zvýšení už následky má. Hypotéky zdražily Česká spořitelna, UniCredit Bank, Komerční banka, Sberbank i Hypoteční banka. Jako poslední v polovině listopadu oznámila zvýšení sazeb hypoték i Air Bank, a to o 0,3 procentního bodu.

Kdo však zatím nezdražuje, spíše naopak, jsou stavební spořitelny. Využívají faktu, že se stavební spoření dostalo zase na výsluní, zejména pro rekonstrukce. Stavební spořitelny mají podle slov předsedy představenstva ČMSS Vladimíra Staňury velký přebytek vkladů, a tudíž i prostor pro úvěrování. A snaží se podporovat i bezpečné spoření. Například Modrá pyramida má až do 15. prosince akční nabídku, kdy k novým smlouvám Moudrého spoření poskytne kromě úrokového zvýhodnění také prémii 3 000 korun. Českomoravská stavební spořitelna a Modrá pyramida začaly na podzim nabízet také výhodné pojištění nemovitostí a domácností s možností úhrady splátek úvěru, pokud dojde k významnému poškození nemovitosti během splácení úvěru.

Jaký hypoteční produkt zvolit právě pro váš záměr, vám rádi bezplatně sdělí naši hypoteční makléři.

 Zeptat se makléře