- středa 20. duben 2022
- | Autor: zuk
Přestože je v porovnání s minulým rokem zájem o hypoteční úvěry nižší, oproti únoru vzrostl v březnu objem poskytnutých hypoték o pětinu.
Podle údajů ČBA Hypomonitor vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték z únorových 3,84 % na 4,15 % v březnu. Růst sazeb tak dle očekávání pokračuje a průměrná hypoteční sazba se v březnu dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících však ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby mírně nižší. Proto je průměrná hypoteční sazba u nově uzavřených smluv stále pod nabídkovými sazbami hypoték. Ty se v současnosti pohybují ve velmi širokém rozmezí od 4,5 do 6 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. Nesoulad mezi nabídkovou a realizovanou úrokovou sazbou byl v posledních měsících výraznější vzhledem k rychlému růstu úrokových sazeb. Postupně se ale budou obě sazby opět sbližovat.
Stále se však v praxi můžeme setkat s příznivější nabídkou. Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v březnu hodnotu přesně 4 %, což je méně než statistický průměr, o nabídkových sazbách nemluvě. „Pokud se klient s vyřízením hypotéky svěří do rukou zkušeného hypotečního makléře, ušetří v každém případě. Nejenom peníze při získání výhodnější úrokové sazby, například u hypotéky na tři miliony korun se splatností 25 let je to nezanedbatelných 75 tisíc korun na úrokové sazbě, ale také čas s vyřizováním dokumentů. Hypoteční makléř dokáže navíc klientovi vyjednat u banky různé výhody, na které by sám nedosáhl,“ vypočítává Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.
Objemy i počty navzdory krizi rostou
Z dat ČBA Hypomonitoru, který zachycuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu, dále vyplývá, že banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 30 miliard korun. Ačkoli se oproti únoru objem poskytnutých hypoték zvýšil o pět miliard korun, z meziročního pohledu propadl téměř o polovinu. Z celkového objemu březnových hypoték tvořily čistě nové úvěry přes 25 miliard korun, refinancované úvěry pak necelých pět miliard korun.
Počet nově poskytnutých hypoték se také navýšil z únorových 6,1 na 7,4 tisíce. „V příznivějším meziměsíčním srovnání ale nehledejme změnu trendu, začátek roku bývá v poskytování hypoték vždy slabší, teprve na jaře se začíná situace obracet. V meziročním porovnání zaznamenáváme dvouciferný pokles jak v objemech, tak počtech poskytnutých hypotečních úvěrů,“ dodává Petra Horáková Krištofová.
Jak se bude podle odborníků vyvíjet hypoteční dál? Je třeba počítat s tím, že vliv na hypoteční trh bude mít více faktorů. Kromě výše úrokových sazeb, bude záležet i na vývoji cen nemovitostí a v neposlední řadě i na tom, jak se bude dál vyvíjet válka na Ukrajině. Ta sice zhoršuje ekonomické vyhlídky, na druhou stranu zvyšuje inflaci a může tak některé domácnosti motivovat k pořízení nemovitosti. Do celkových čísel promluví určitě ještě nové přísnější úvěrové limity ze strany České národní banky. „Tržní úrokové sazby delších splatností začaly po zahájení ruské agrese na Ukrajině z titulu růstu nejistoty klesat. Poté se však vývoj vzhledem k očekávanému zrychlování inflace a další reakce ze strany centrální banky opět obrátil a úrokové sazby se nejen vrátily na své dřívější hodnoty, ale jsou v současnosti až o jeden procentní bod vyšší. Úrokové sazby delších splatností se tak pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008, u kratších splatností jsou pak nejvyšší za poslední dvě dekády. Tento vývoj znamená další tlak na zvyšování hypotečních sazeb, které se letos patrně postupně přiblíží až k šestiprocentní hranici,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.
Průměrná splátka hypotéky se zvyšuje
S očekávaným růstem úrokových sazeb se zvyšuje i měsíční splátka u nových či refixovaných úvěrů. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,6 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, by hypoteční sazba ve výši pět procent znamenala růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o pět až šest tisíc korun měsíčně.
Vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás