- úterý 25. září 2018
- | Autor: zuk
Přestože průměrná úroková sazba hypoték roste, zájem klientů o nové smlouvy hypoték byl v srpnu výrazně vyšší než v červenci.
Další zpřísnění poskytování hypoték, které se očekává v říjnu, probudilo váhavce, a ti si raději došli do bank pro smlouvy za stávajících podmínek.
Podle údajů Fincentrum Hypoindexu se průměrná sazba hypoték v srpnu vyšplhala na 2,53 %, což je zase o tři bazické body více než v červenci. A jak je na tom praxe? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v srpnu hodnotu 2,40 %. Na první pohled je tedy jasné, že zkušení hypoteční makléři dokážou klientům zprostředkovat hypoteční úvěr levnější, než ukazuje statistický průměr, a tím pádem i výrazně ušetřit. „Když si klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let necelých čtyřicet tisíc korun, což je rozhodně zajímavá částka,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová.
Konkrétní úsporu si lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.
Srpen byl silnější
Podíváme-li se do statistik Hypoindexu, je jasné, že prázdninový souboj hypoték letos vyhrál srpen. I když hypoteční banky mírně zdražily, zájem o hypotéky byl vyšší, nové smlouvy uzavřelo téměř 8,5 tisíce klientů, což je o 1 459 více než za celý první prázdninový měsíc. „Je to patrně důsledek očekávaných podzimních změn v poskytování hypoték. Od října se opět na doporučení centrální banky zpřísní podmínky hypotečních úvěrů a lidé si chtějí pojistit financování vlastního bydlení ještě před změnou,“ podotýká Petra Horáková Krištofová.
S růstem uzavřených smluv logicky vzrostly i sjednané objemy hypotečních úvěrů. V srpnu banky půjčily skoro 19 miliard korun. Ve srovnání s červencem je to o 3,4 miliardy korun více. Hypotéky tak kopírují vývoj posledních tří let. Naopak v letech 2013 až 2015 byl trend opačný, tehdy co do počtu smluv a objemů byl silnější červenec.
Vezmeme-li pak srovnání meziroční, zájem o hypoteční úvěry drobně klesl. V srpnu loňského roku bylo sjednáno jen o 34 hypoték více, průměrná úroková sazba byla přitom 2,01 %. Naopak objemy jsou letos vyšší, a to o slušných 752 milionů korun.
Co nového u hypotečních makléřů
Většina bank hypotéky mírně zdražuje. Letní akce už skončily, na ty podzimní je ještě čas. Tak například Česká spořitelna zvýšila od poloviny září úrokové sazby hypoték u všech fixací, u fixu na jeden až pět roků o 0,2 procentního bodu, ostatní fixace podražily o něco méně. Podle banky je stále největší zájem o hypotéky s pěti, osmi a desetiletou fixací. „Zdá se, že se už banky přestávají ve zvyšování úrokových sazeb krotit, říjen je na dosah a pravděpodobnost, že stihnou vyřídit hypoteční úvěr ještě za starých podmínek během pár týdnů, je mizivá. Nemusí tedy lákat nové zájemce o hypotéku na nižší sazby. Lze však očekávat, že se budou banky navzájem hlídat a sledovat, jak na novou situaci zareaguje konkurence,“ říká Petra Horáková Krištofová.
Proti proudu jde zatím Air Bank, která naopak od září úrokové sazby hypoték snížila, a to o 0,1 procentního bodu. Zlevnění se týká hypoték už od 700 tisíc korun. Úrokové sazby platí pro nové i refinancované hypotéky s fixací na pět let.
Kromě hypotečních bank hlásí zvýšené objemy i počty uzavřených smluv i stavební spořitelny. Od ledna do konce srpna poskytly úvěry za 48 miliard korun, což je zhruba pětinový nárůst oproti minulému roku. Zároveň spořitelny uzavřely 296 tisíc nových smluv, meziročně také o pětinu více.
Vlastnosti nejen "akčních" produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás