- čtvrtek 22. prosinec 2022
- | Autor: zuk
Ani listopad nedokázal nějak výrazně rozhýbat hypoteční trh. V meziměsíčním srovnání sice banky půjčily více peněz, růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů se nezastavil.
Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v listopadu oproti říjnu o 10 bazických bodů, a to z 5,86 % na 5,96 % a nebezpečně se přiblížila k šestiprocentní hranici. Průměrná hypoteční sazba se tak nachází na nejvyšších úrovních za posledních 20 let, na podobné úrovni se pohybovala také v letech 2008 a 2009. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv, následují však nabídkové ceny s mírným zpožděním. Růst realizované úrokové sazby v listopadu tak odráží mírně vyšší nabídkové sazby v minulých dvou měsících, což byl následek růstu tržních úrokových sazeb delších splatností.
A není žádným tajemstvím, že v praxi je možné získat hypotéku ještě levněji. Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, se v listopadu ustálil na hodnotě 5,79 %, což je o 0,17 procentního bodu méně, než udává statistický průměr. „Svěřit vyřízení hypotéky zkušenému hypotečnímu makléři se určitě vyplatí. Například pokud si klient požádá o hypotéku na tři miliony se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, ušetří nyní jen na úrokové sazbě důležitých 90 tisíc korun,“ uvádí webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová. „A finanční úspora není jedinou devizou pořízení hypotečního úvěru s pomocí odborníka. Zkušený hypoteční makléř dokáže klientovi získat navíc i výhody, na které by sám u banky nedosáhl a ušetří mu i cenný čas s vyřizováním příslušných dokumentů,“ doplňuje Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.
Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností1 v posledních měsících vesměs stagnovaly, od druhé poloviny září však začaly opět růst, což se odrazilo i v mírném zvýšení nabídkových hypotečních sazeb. Nečekaný pokles říjnové inflace společně s méně optimistickým ekonomickým výhledem však způsobil opětovný pokles tržních úrokových sazeb, které se nyní nachází na nejnižší úrovni od letošního srpna, respektive dubna. Pokud se na trhu situace nezmění, měl by tento vývoj v následujících měsících znamenat mírný pokles hypotečních sazeb.
Objem poskytnutých hypoték zůstává nízko
Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v listopadu domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,3 miliard korun, což je jen nepatrně nad úrovní z října a září (7,21 a 7,16 miliardy korun). Z meziměsíčního pohledu tak objem poskytnutých hypoték nepatrně vzrostl, nicméně šlo o růst velmi mírný. Listopadová čísla přitom bývají oproti říjnu obvykle silnější, což bylo stejné i v minulém roce. Aktivita na hypotečním trhu tak zůstává citelně utlumená a meziroční dynamika dále mírně prohloubila svůj propad z říjnových 82 % na 84 %. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči doposud rekordnímu roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je listopadový objem poskytnutých hypoték více než o tři čtvrtiny nižší. Za celý letošní rok, tedy od ledna do listopadu, propadla aktivita na hypotečním trhu o 62 %.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v listopadu dosáhl 6,3 miliardy korun, v říjnu to bylo 6,07 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,03 miliardy korun. Objem i počet poskytnutých hypoték meziměsíčně mírně vzrostl o necelá čtyři procenta. Zatímco v říjnu bylo poskytnuto 2 100 nových hypoték, v listopadu to bylo o 80 více. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v první polovině letošního roku byl 6 tisíc, zatímco loni to bylo 9,5 tisíce. Meziroční propad v případě skutečně nových hypoték tak v listopadu mírně zesílil, a to na 82 % v případě objemu a 79 % u počtu hypoték. Od začátku letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší více než o polovinu.
„Hypoteční trh zůstává velmi utlumený a v posledních měsících se objem nově poskytnutých hypoték pohybuje na nejslabší úrovni od začátku roku 2014. Přitom od té doby se průměrná velikost hypotéky vzhledem k růstu cen nemovitostí zdvojnásobila. V reálném vyjádření by tak byl propad ještě citelnější. Počet poskytnutých hypoték v posledních měsících je pak nejnižší za posledních zhruba 20 let,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Vzhledem k výraznému propadu hypoteční aktivity podle dat Dataligence.cz (cenovamapa.org) postupně klesá i počet transakcí na nemovitostním trhu. U starších bytů ve třetím čtvrtletí propad zesílil a dosáhl téměř 40 %. Navzdory tomu ceny zůstávají do velké míry stabilní. U starších bytů ve 3. čtvrtletí v průměru poklesly o necelá 3 %. Vývoj byl však velmi různorodý, v některých krajských městech ceny dále citelně rostly. Oficiální index realizovaných cen statistického úřadu pak dokonce uvádí, že ceny starších bytů ve 3. čtvrtletí dále rostly, i když tempo růstu oproti předešlým čtvrtletím zpomalilo.
Splátka hypotéky se zvyšuje, průměrná velikost hypotéky stále klesá
Průměrná výše hypotéky zůstala v listopadu mírně pod hranicí 2,9 milionu korun, kde byla naposledy na konci roku 2020. S přísnějšími pravidly České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu minulého roku a činila 3,46 milionu korun, od té doby postupně mírně klesá.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky přibližně o 1,5 tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o sedm tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.
Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás