Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Ve srovnání s uplynulými měsíci si lidé půjčují na bydlení víc peněz, meziročně však pokračuje propad.

Podle údajů ČBA Hypomonitor vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v květnu podobně jako minulý měsíc, a to o dvě desetiny procentního bodu. Z dubnových 4,44 % na 4,64 % v květnu. Zvyšování hypotečních sazeb tak pokračuje již 15 měsíců v řadě a průměrná sazba se v květnu dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Stejně jako v předchozích měsících však ještě zachycuje také uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v době, kdy byly úrokové sazby nepatrně nižší. Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od 5,5 do 7 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. Tržní úrokové sazby ale v posledním měsíci dále vzrostly, lze tak očekávat, že zdražování hypoték stále nekončí.

Jak jsou na tom hypotéky v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v květnu hodnotu 4,52 %, což je opět výrazně méně, než udává statistický průměr. „Pokud se klient rozhodne vyřídit hypotéku prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, může nyní jen na úrokové sazbě ušetřit několik desítek tisíc korun. A úspora to v takovém případě není jediná. Vybraný hypoteční makléř pomůže klientovi získat různé výhody, na které by sám v bance nedosáhl, o úspoře času s vyřizováním jednotlivých dokumentů ani nemluvě,“ popisuje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že například u hypotéky na tři miliony korun se splatností 25 let sjednané prostřednictvím vybraného hypotečního makléře ušetří klient na úrocích nezanedbatelných 120 tisíc korun, které pak může použít třeba na kvalitnější vybavení domácnosti, nebo klidně i na lepší dovolenou či vzdělání potomků. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Objemy i počty poskytnutých hypoték v květnu opět rostly

Podle údajů ČBA Hypomonitoru, který zachycuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu, dále vyplývá, že po výrazném dubnovém propadu se hypoteční trh v květnu opět vydal na cestu vzhůru. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 20,9 miliard korun, což je o 3,4 miliardy korun více než v dubnu. Vyšší květnová aktivita na hypotečním trhu ve srovnání s dubnem však bývá běžná a docházelo k ní i v předešlých letech. Letošní meziměsíční nárůst je však mírně silnější, což naznačuje, že slabší dubnová čísla byla ovlivněna také určitým předzásobením před začátkem platnosti přísnějších pravidel ze strany ČNB. V meziročním srovnání nicméně pokračuje propad objemu i počtu poskytnutých hypoték kolem 60 % a oproti dubnu se tento pokles zmírnil jen nepatrně. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 45 %.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) byl v květnu 16,8 miliardy korun, což je o 2,6 miliardy korun více než půjčily banky svým klientům v dubnu. Objem nově poskytnutých hypoték byl v posledních dvou měsících nejnižší za poslední dva roky a zhruba kopíroval vývoj v roce 2020. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil v květnu 4 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték se po dubnovém poklesu pod 4,5 tisíce opět zvýšil na necelých 5,3 tisíce. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku přesahoval 7 tisíc, loni to bylo 9,5 tisíce. Meziroční propad je v případě skutečně nových hypoték mírně slabší a pohybuje se kolem 50 %.

Průměrná výše hypotéky v květnu oproti předchozím měsícům mírně poklesla a pohybovala se pod úrovní 3,2 milionu korun. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit.

hypoteční kalkulačka 

Roste i průměrná splátka hypotéky

S očekávaným růstem úrokových sazeb se zvyšuje i měsíční splátka u nových či refixovaných úvěrů. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,6 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o sedm tisíc korun.

Trh s nemovitostmi brzdí

Zpomalující vývoj na hypotečním trhu se odráží také na počtu nemovitostních transakcí. Podle dat CenovaMapa.org byl počet transakcí na trhu bytových nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku nejnižší od začátku roku 2014, kdy se začal po předchozích slabších letech zotavovat. Z meziročního pohledu byl počet transakcí v 1. čtvrtletí letošního roku nižší téměř o 29 % a poklesl pod hranici 10 tisíc. Propad byl tažen zejména vývojem v Praze, kde se počet bytových transakcí snížil na necelých 2,7 tisíce, zatímco v první polovině minulého roku se pohyboval nad hranicí čtyř tisíc.

Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře