Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Průběh roku už to naznačoval, prosinec dokázal. Úrokové sazby hypoték rostly nejrychleji v historii sledování.

Podle ukazetele Fincentrum Hypoindex vyrostla průměrná úroková sazba hypoték v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 % a nebezpečně se přiblížila tříprocentní hranici. V praxi bylo možné stále sjednat hypotéku o něco levněji, jak ukazuje Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték poskytnutých vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. V prosinci vykázal hodnotu 2,79 %. Klienti, kteří si požádají o hypotéku prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, tak mohou významně ušetřit. „Pokud si klient požádá například o hypotéku ve výši tří milionů korun se splatností 25 let, ušetří jen na úrokové sazbě nezanedbatelných 93 tisíc korun. A to není všechno. Vybraný hypoteční makléř pomůže s vyřízením dokumentů a zvládne u banky vyjednat nejrůznější výhody, které souvisí přímo s konkrétní klientovou rodinnou a finanční situací, jež by sám neměl šanci u banky získat,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Prosinec byl nejúspěšnějším měsícem v historii

Prosincová úroková sazba hypoték rostla v prosinci nejrychleji ve celé historii ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje hypoteční trh od roku 2003. Podle dat Fincentrum Hypoindexu poskytly banky v prosinci 10 745 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 34,5 miliardy korun. Přestože oproti listopadu klesl v prosinci 2021 počet sjednaných smluv o 5,5 % a objem o 7,2 %, stal se loňský prosinec nejúspěšnějším prosincem v historii sledování. Dosud byl nejsilnějším posledním měsícem prosinec roku 2020, kdy banky sjednaly hypotéky za 29,5 miliardy korun. Loňský prosinec překonal tento rekord o 17 %.

hypoteční kalkulačka 

Rok 2021 zaznamenal nový hypoteční rekord

I když prosincová čísla ukázala mírný pokles, přiblížil se celkový roční objem poskytnutých hypoték 430 miliardám korun (427,145 miliard korun). To je navýšení o více než 173 miliard, než dosud rekordní rok 2020. Tuzemské banky tak klientům půjčily o 69 % více prostředků na bydlení než předcházející rok. Největší podíl z celého hypotečního trhu si připsala skupina ČSOB, která svým klientům poskytla hypotéky ve výši 105 miliard korun.

Rekordní je také výsledek stavebních spořitelen, který dosáhl hranice 110 miliard korun. Poptávku po bydlení hnaly nahoru především nízké úrokové sazby a obava z jejich zvyšování, které přijde v roce 2022.

„Loňský rok se stal naprostým extrémem a rekordní hypoteční čísla asi jen tak překonána nebudou.  Obrovský zájem klientů podpořily především z kraje roku velmi příznivé úrokové sazby hypoték a kvůli neustále rostoucím cenám nemovitostí banky půjčovaly násobně více peněz. Za zmínku stojí také covidové zmírnění podmínek pro poskytování hypoték, které způsobilo větší dostupnost hypotečních úvěrů pro žadatele o financování vlastního bydlení,“ podotýká Petra Horáková Krištofová a dodává, že v letošním roce je možné předpokládat ochlazení hypotečního trhu. Důvodem bude kombinace opětovného zpřísnění podmínek v poskytování hypoték a razantně rostoucí úrokové sazby, které by se mohly vyšplhat na úroveň úrokových sazeb hypoték z let 2008 až 2010, kdy se přiblížily až k šestiprocentní hranici.

Průměrná hypotéka jak na houpačce

Průměrná výše hypotéky podle dat Fincentrum Hypoindexu poklesla v prosinci o téměř 60 tisíc korun na 3,214 milionu korun. A pokles to nebyl v loňském roce jediný, statistiky zaznamenaly tři meziměsíční poklesy, následující měsíc se však vždy vrátila průměrná hypotéka k růstu.
Celkem za poslední rok však vzrostla průměrná výše hypotéky téměř o čtvrt milionu korun. Pro srovnání, v roce 2020 narostla průměrná hypotéka dokonce o 422 tisíc korun.  

Co nového u hypotečních makléřů

Jedna věc je vypočtená průměrná úroková sazba hypoték a druhá sazba, kterou nabízejí hypoteční banky. A ty přitvrdily a nabízejí hypotéky i za více než 4,5 %. Velkou roli v tom samozřejmě hraje i Česká národní banka, která na svém posledním zasedání koncem prosince zvýšila základní sazby opravdu razantně, o celý procentní bod na 3,75 %. A v letošním roce hodlá centrální banka základní úrokové sazby zvyšovat podle potřeby nadále. Zdražování hypoték tedy bude pokračovat.

V lednu zdražily hned dvě banky. Skupina ČSOB navýšila úrokové sazby u všech fixací hypoték. Nyní je úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na 5 let vyšší o 0,6 procentního bodu (4,79 %), největšího zdražení, o jeden procentní bod, se dočkaly sazby u jednoleté fixace. Air Bank navýšila úrokové sazby o 0,4 procentního bodu, u nových hypoték banka klientům nabídne (při započtení slevy za pojištění schopnosti hypotéku splácet) roční úrok od 4,14 %. U hypoték převedených z jiné banky pak roční úrok bude nově začínat na 3,94 %.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře