- středa 26. srpen 2020
- | Autor: zuk
Letos se hypotéky o prázdninách nepovalují, naopak, a navíc koronaviru navzdory, trhá hypoteční trh rekordy.
Podle dat Fincentrum Hypoindex poklesla průměrná úroková sazba hypoték v červenci o šest bazických bodů na 2,15 % a dostala se tak na hodnotu z listopadu 2017. Pozadu nezůstává ani Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. V červenci se již podíval pod dvouprocentní hranici, konkrétně vykázal hodnotu 2,01 %. „První prázdninový měsíc opět potvrdil, že v praxi lze získat hypoteční úvěr výrazně levněji,“ konstatuje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a uvádí příklad: Když se klient svěří do rukou vybraného hypotečního makléře, může na 2,5 milionové hypotéce se splatností 25 let jen na úrocích ušetřit více než padesát tisíc korun. „A navíc zkušený hypoteční makléř pomůže zajistit klientovi různé výhody, které souvisí přímo s jeho osobní situací, a na které by sám u banky nedosáhl,“ dodává Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.
Rekordy nejsou vyloučeny
Z údajů Fincentrum Hypoindex dále vyplývá, že banky letos v červenci poskytly hypotéky v celkovém objemu 21,6 miliard korun a vynesly tak letošní sedmý měsíc na první příčku ve srovnání červencových dat v celé historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Meziročně se objem poskytnutých hypotečních úvěrů zvýšil o více než šest miliard korun. Rostly i počty poskytnutých hypoték, banky v červenci uzavřely 7 867 hypotečních smluv, což je o 246 více než v červnu a meziroční nárůst je 1 252 hypoték.
Od ledna do července letošního roku banky půjčily na hypotékách přes 131 miliard korun. Což je částka, kterou se bankám podařilo poskytnout pouze před třemi lety. Rok 2017 stal s celkovým objemem poskytnutých hypoték 225,798 miliard korun jen těsně druhým nejúspěšnějším rokem v historii sledování. Rekord zatím drží rok 2016 s 225,809 miliardami půjčených korun, kdy však za prvních sedm měsíců banky poskytly hypoteční úvěry v objemu necelých 122 miliard korun. „Silným se rok 2016 stal především díky listopadu, kdy si klienti sjednali hypotéky za téměř 30 miliard korun, protože měli strach z nového zákona o spotřebitelském úvěru a spěchali do bank uzavřít hypoteční úvěr ještě za starých podmínek. Jestli však letošní rok vydrží ve svém tempu, mohli bychom se dočkat i rekordních čísel,“ říká Petra Horáková Krištofová a zároveň dodává, že by to vzhledem ke koronavirové krizi byl spíše zázrak. Ostatně odborníci se přiklánějí k verzi jen drobného pokoření 200 miliardové hranice.
Průměrná výše hypotéky dosáhla v červenci jen 2 745 277 korun a poprvé od února loňského roku klesla. Pokles oproti červnu je však minimální, nelze z něj dovozovat pokles cen nemovitostí.
Zlevňování nemovitostí je ještě daleko
I přes pandemii koronaviru a její dopad na ekonomiku ceny rezidenčních nemovitostí v druhém čtvrtletí letošního roku nadále rostly, a to prakticky v celém Česku. Realitní a developerský trh, který se po zavedení vládních opatření proti šíření koronaviru na dva měsíce prakticky zastavil, se v červnu vrátil zpátky do normálu. Tempo čtvrtletního růstu cen tak ve srovnání s předchozím obdobím jen lehce zpomalilo. Ukázaly to pravidelně sledované hodnoty HB Indexu.
Průměrná tržní cena bytů v druhém čtvrtletí letošního roku vyrostla o 2,5 procentního bodu, což oproti prvnímu kvartálu znamená zpomalení. Meziročně se růst cen bytů vyšplhal na 10,9 procent, což je nejvíc ze všech sledovaných skupin. Tempo růstu cen se ve srovnání s předešlým obdobím snížilo i u rodinných domů. Jejich cena stoupla o 1,9 procentního bodu, meziročně cena vzrostla nejméně ze všech sledovaných skupin, a to o 8,9 procentního bodu. Zato pozemky zdražovaly stejným tempem jako na začátku roku. Tržní cena opět vzrostla o 2,9 procentního bodu, meziročně si tak připsala 10,3 procentního bodu.
Koronavirová pandemie měla na rezidenční trh prozatím jen minimální vliv. Poptávce ohrožené nejistotou a nepříznivým vývojem na trhu práce napomohlo projednávané zrušení daně z nabytí nemovitosti i pokles úrokových sazeb. Současný růst cen je způsoben přetrvávající nedostatečnou nabídkou nemovitostí í částečně odloženou poptávkou zájemců. Ceny nájemného bydlení stagnovaly, pokles se ale nevyhnul majitelům pražských investičních bytů, kteří museli reagovat na sníženou poptávku po krátkodobém ubytování. V dalším čtvrtletí trh podle expertů Hypoteční banky plošný pokles cen rezidenčních nemovitostí nečeká, tempo růstu bude ale zpomalovat na úroveň pod 1 %. Zlevňovat by nemovitosti mohly až v první polovině roku 2021, odborníci však očekávají pokles jen v nižších jednotkách procent. Oproti posledním rokům se očekává výraznější pokles poptávky o investiční byty.
Podle výsledků mezinárodně srovnatelného Indexu cen bytových nemovitostí (House Price Index) jsme mezi zeměmi EU v rychlosti zdražování na 6. místě. V rámci celé EU je průměrný meziroční růst 5,5 %, což je nejvíce za posledních 13 let. Podle dat Eurostatu vzrostly ceny bydlení v Česku v 1.čtvrtletí meziročně o 9,5 %, mezikvartálně o 2,6 %. Nejrychleji rostly v Lucembursku, na Slovensku a v Estonsku. V průměru se ceny v EU meziročně zvýšily o 5,5 %. To je nejvíce od roku 2007.
Co nového u hypotečních makléřů
Sazby začínající jedničkou se množí. Přestože Česká národní banka své základní úrokové sazby na začátku srpna nezměnila, stále se najdou banky, které opakovaně snižují sazby i hluboko pod dvouprocentní hranici. Zde dominují zejména menší banky, které se snaží nalákat nové klienty. Atraktivnější sazby se dočkaly například hypotéky od Banky Creditas. Z předchozích 2,09 % klesla úroková sazba na 1,89 %, tedy o 0,2 procentního bodu. Na sazbu 1,89 % ročně lze dosáhnout u hypoték na nemovitosti k bydlení s výší úvěru do 80 % LTV a s fixací sazby na 3 roky, úroková sazba hypoték u pětileté fixace klesla na 1,99 %. Fio banka snižuje letos úrokové sazby hypoték již počtvrté. Nově lze nejvýhodnější sazbu 1,38 % získat pro jednoletou fixaci. Ke snížení o 0,2 procentního bodu došlo i u dalších fixací.
Tříletou je možné sjednat od 1,48 % a pětiletou od 1,58 %. Banka nabízí i další benefity, jako třeba mimořádná splátka jakékoliv částky a kdykoliv zdarma. Další výhodou je možnost vložit si peníze na Hypospořicí konto, které je bezplatnou součástí hypotéky, a snížit si tak své měsíční splátky. Část hypotéky ve výši zůstatku na kontě není úročena. Pětiletý fix od 1,64 % je možné získat u mBank. Zatím jako poslední snížila úrokové sazby hypoték pod dvě procenta Sberbank, a to na 1,79 % ročně. Klienti tak získají na pořízení bydlení či refinancování stávající hypotéky výhodnou sazbu s délkou fixace na 5, 7 či 10 let u hypotečního úvěru do 80 % LTV. U neúčelové americké hypotéky potom sazba klesla na 2,29 % ročně (LTV 50 % s pětiletou fixací).
Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás