Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Pro zaplacení daně z nemovitých věcí, jak se správně nazývá daň z nemovitosti, zbývají poslední dny. Nejpozději 31. května totiž musí být platba připsána na účet finančního úřadu. Jaké jsou letošní novinky a na co si dát pozor?

„Daň z nemovitých věcí se týká všech vlastníků pozemků, staveb, bytů i nebytových prostor, samozřejmě i všech lidí, kteří splácejí hypotéku. Složenku už byste měli mít doma, pokud jste ji však ještě nedostali, zavolejte na příslušná finanční úřad, kam podle území nemovitosti patříte a dozvíte se částku, kterou je třeba zaplatit,“ připomíná Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.  

hypoteční kalkulačka


Zaplatit je možné více způsoby

Finanční správa nově fyzickým osobám posílá daňovou složenku, za kterou se neplatí poštovní poplatek. Součástí složenky je také QR kód, který slouží ke snazšímu uhrazení daně pomocí mobilního internetového bankovnictví. „Pokud je na dokumentu od finanční správy evidovaný přeplatek či nedoplatek, lze platbu daně ponížit či zvýšit,“ říká Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti KODAP. Daň z nemovitosti můžete také uhradit hotově na pokladně příslušného finančního úřadu nebo pomocí standardního platebního příkazu.
Do konce ledna platila možnost se zaregistrovat k platbě prostřednictvím SIPO. V takovém případě majitel nemovitosti žádnou zprávu nedostane, daň mu automaticky strhnou přes inkaso bez ohledu na to, zda se oproti předchozímu roku změnila její výše.
Právnické osoby bez datové schránky obdrží „standardní“ složenku, která je zpoplatněná podle sazebníku České pošty. Právnickým osobám, které mají zřízenou datovou schránku, pak informace o daňové povinnosti dorazí do této schránky.

Někdy se daň dělí na splátky

„V případě, že vlastníku nemovitostí vychází daň vyšší než pět tisíc korun, je platba automaticky rozdělena do dvou stejně vysokých splátek. První splátka musí být uhrazena v řádném termínu do konce května a zbývající část do konce listopadu,“ vysvětluje Jana Melicharová. Pokud ale majitel nemovitosti nechce hradit daň nadvakrát, může ji do 31. května uhradit jednorázově.

Jestliže se s platbou opozdíte, je dobré vědět, že úrok z prodlení nabíhá počínaje pátým pracovním dnem zpoždění, což letos odpovídá 7. červnu. V případě, kdy úrok z prodlení nepřesáhne hodnotu dvou set korun, finanční úřad jej nepředepíše.

 

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka