Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - září 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,83 %     Brokerindex: 5,65 %    Úspora:  98 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Přestože banky zdražují, žadatele o hypotéku to nechává v klidu. Podle dat Fincentrum Hypoindexu vzrostla oproti prosinci průměrná sazba hypoték v lednu o pět setin procentního bodu na 1,82 %.

Nové klienty to však neodradilo, pro hypotéku si do bank v prvním měsíci letošního roku přišlo 8 665 žadatelů, což je téměř stejný počet jako v prosinci. A to je neobvyklé. Historie ukazuje, že každoročně v lednu zájem o hypotéky klesal bez ohledu na výši úrokové sazby.

„Tato čísla dokazují, že klienti nenechali nic náhodě a s vidinou dalšího zdražování si požádali o hypotéku co nejdříve. Zatím totiž zdražování není nijak dramatické a podmínky pro hypoteční úvěr stále velmi příznivé,“ připomíná Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.

hypoteční kalkulačka

Ceníkové navýšení úrokových sazeb hypoték se zatím nijak nedotklo Brokerindexu, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů. Jeho lednová hodnota oproti prosinci mírně klesla, a to na 1,62 %. Je tedy o 0,2 % nižší, než vykazuje statistický průměr. „Například klient, který si vezme hypotéku dva miliony korun se splatností 25 let a konstantních podmínkách prostřednictvím hypotečního makléře, zaplatí o téměř 60 tisíc korun méně,“ dodává Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si můžete ověřit na naší hypoteční kalkulačce

Budou rekordy pokračovat?

Objemy poskytnutých hypoték v lednu klesly oproti prosinci o 133 milionů korun, klienti si sjednali podle údajů Hypoindexu hypotéky za 17,5 miliardy korun. Ale vzhledem k tomu, že první měsíce roku bývají z pohledu historie nejslabší, má letošní rok našlápnuto na to být co do počtů a objemu sjednaných hypoték opět rekordní. „Na roční predikce je ještě brzy. Musíme počítat s tím, že se jak se budou úrokové sazby hypoték zvyšovat, může ubývat i počet sjednaných hypoték,“ dodává Petra Horáková Krištofová. 
Co by se však snižovat nemělo, je průměrná výše hypotéky, která už několik měsíců neklesla pod dva miliony. Dokud to banky umožňují, snaží si klienti vzít co nejvyšší hypoteční úvěr.

Nemovitosti zdražily meziročně o více než 10 procent

Loňský rok přinesl rychlý nárůst cen všech typů rezidenčních nemovitostí. Podle údajů HB INDEXu zdražily byty o 11 procentních bodů, pozemky o 10,7 procentního bodu a nejpomaleji rostly ceny rodinných domů, které si oproti bytům připsaly méně než polovinu (4,7 procentního bodu). Současný vývoj naznačuje, že růst cen nekončí. 

Celorepublikový růst cen táhly především byty v Praze, Brně, Olomouci a ve Středočeském kraji, kde si ceny bytů připsaly také nejvíce. Za zmínku stojí fakt, že ceny starších panelových bytů rostly více než v případě cihlových. Na trhu roste zájem především o byty pro rodinu (3+kk, 3+1). Svého vrcholu v posledním čtvrtletí dosáhly i prodeje novostaveb. Developeři prodali za celý loňský přibližně 6 500 bytů, což představuje oproti předchozímu roku mírný pokles. Způsobil ho ale nedostatek nabídky. Velká část nových bytů se kupuje čistě na investici. V Praze je to podle odhadů odborníků z odboru Nemovitosti Hypoteční banky až 30 %.

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

V lednu zvýšila úrokové sazby hypoték nejenom Česká spořitelna, ale i Equa bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank či Wüstenrot. Nastávající jaro však slibuje, že by se díky různým slevovým akcím a bonusům mohl růst úrokových sazeb zmírnit.

Tak například Moneta Money Bank nově zdarma poskytuje u hypotečních úvěrů pojištění pro případ úmrtí v důsledku dopravní nehody. V případě úmrtí klienta pojišťovna uhradí zbývající dlužnou část úvěru. Banka také od ledna vylepšila nabídku stávajícího pojištění schopnosti splácet. Například pojišťovna uhradí klientovi při ztrátě zaměstnání nebo pracovní neschopnosti delší než 30 kalendářních dnů i první splátku zpětně. Obě pojištění zajišťuje pro banku BNP Paribas Cardif Pojišťovna. 

Moneta Money Bank však s novinkami nekončí. Nyní nabízí Pružnou hypotéku u které si díky úsporám na svém běžném účtu mohou klienti automaticky snížit úroky hypotečního úvěru až o pětinu a získají tak hypotéku efektivně již za 1,59 %. Úrokovou sazbu hypotéky je možné navíc dále snížit i uzavřením pojištění schopnosti splácet, sazba se potom sníží ještě o dalších 0,2 %.
Dalším benefitem Pružné hypotéky je také nově možnost odložit začátek splácení o tři měsíce a předčasné splacení až poloviny výše hypotéky zdarma. A konečně banka zájemcům o hypotéku nabízí i zvýhodněný neúčelový zajištěný úvěr s úrokovou sazbou od 2,74 % ročně. Úvěr se uzavírá zároveň s hypotékou a klienti banky ho mohou použít například na zařízení bytu, koupi auta nebo na cokoliv jiného. Doplňkový úvěr je možná uzavřít od 100 000 do 900 000 korun s fixací na 5 nebo 10 let. Zvýhodněná úroková sazba pak platí pro první úrokové období.

Jestli jsou aktuální nabídky bank výhodné právě pro vás a jak nejlépe získat hypotéku na byt či dům, to vám rádi a zdarma spočítají naši hypoteční makléři.

 

 Zeptat se makléře