- pátek 28. duben 2017
- | Autor: zuk
Jako první možnost pro získání hypotéky asi každého napadne, zajít do banky. Jenže, která je ta pravá? Která nabídne nejen nejlepší úrok, ale co je také hodně důležité, co nejvýhodnější podmínky?
Vyřešit toto dilema mohou pomoci zkušení hypoteční makléři. Jak?
Ušetří čas s obíháním bank
Abyste si vybrali dobře, musíte porovnat víc nabídek. Hypotéka je poměrně složitý produkt, a protože se banky řídí posouzením bonity žadatele, neexistuje žádná obecná nabídka. Každá banka má jinou metodiku a k jednotlivým žádostem o hypotéku přistupuje individuálně.
Porovnání na webových kalkulačkách není přesné – jsou obecné a slouží k orientačnímu propočtu výše splátky. Pak nezbývá nic jiného, než navštívit osobně několik bank a nechat si zpracovat nabídku přímo na míru. Má to však jedno úskalí. Banky totiž posuzují schopnost klienta splácet nejenom pomocí informací od klienta, ale nahlížejí i do úvěrových registrů. Každá žádost, i když ji třeba posléze nevyužijete, se v registru objeví. Stane se, že další banka, kterou navštívíte, se dozví, že jste byli žádat už jinde a i když jí vše vysvětlíte, nemusíte být pro ni už tak důvěryhodný klient. „Tuto situaci za vás zvládne vyřešit hypoteční makléř, který zná dobře podmínky více bank a bez toho, že byste se v registru objevili, předloží vám více nabídek najednou. Ušetří tak nejenom váš čas, ale zabrání tomu, abyste se stali zbytečně méně důvěryhodnými,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.
Pomohou vybrat tu nejvýhodnější nabídku přímo pro vás
Zkušení hypoteční makléři spolupracují s mnoha bankami, podrobně znají jejich produkty a podmínky. Jsou tedy schopni posoudit vaši situaci a vyberou jen ty nabídky, které jsou vhodné přímo pro vás. Navíc díky tomu, že vyřizují pro banky více žádostí, mohou pro vás získat i celou řadu výhod. „Ať už je to nižší úroková sazba, nebo třeba sleva či celkové odpuštění některých poplatků, případně další podmínky a výjimky, které banky běžně neposkytují,“ vypočítává Jitka Vágnerová ze společnosti Hypoasistent. Hypoteční makléř vám také ke každé nabídce hned přiloží výčet všech nákladů spojených se získáním hypotéky. A na vás je jen nabídky porovnat a zvolit tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. „Pravděpodobnost, že odejdu s nevýhodnou hypotékou, je mnohonásobně vyšší v případě, že se spolehnu na svého osobního bankéře, který nabízí pouze jeden produkt, než když navštívím renomovaného hypotečního makléře, který hypoteční produkty porovná“ uvádí vlastní zkušenost Petra Horáková Krištofová.
Vyřeší i zdánlivě neřešitelné situace
Poskytování hypoték se poslední dobou zpřísnilo. Banky již nedávají stoprocentní hypotéky, od dubna se posouvá limit na maximální LTV na 90 %, což znamená pro žadatele dávat stále více peněz ze svého. A navíc jsou banky omezené i množstvím, hypotéky nad 80 % mohou tvořit jen 15 % celkového počtu hypoték poskytnutých bankou. A to znamená, že hypotéka nad 80 % už nebude pro každého.
Navíc mají nyní banky povinnost posuzovat klientovu schopnost splácet daleko přísněji než dříve. Ale ani ten, kdo nemá dostatek úspor, se nemusí nutně s hypotékou rozloučit. „Situaci je možné vyřešit třeba tím, že nabídnete bance do zástavy jinou nemovitost, kterou vlastníte vy nebo vaše rodina. Případně je zde možnost použít finanční prostředky z dalšího úvěru, například od stavební spořitelny,“ říká ředitel společnosti Hypoasistent Pavel Bultas. Některé banky vám však dofinancování jiným úvěrem neschválí, drží se doporučení ČNB, u jiných to zatím problém není. „Hypoteční makléř podmínky jednotlivých bank zná, proto vám rovnou může doporučit tu, u které uspějete,“ dodává Michal Kára ze společnosti Gepard Finance.
Vyřídí formality
Hypoteční makléři nabízejí podporu při vyřizování administrativy, komunikaci se všemi zúčastněnými stranami a vyřízení úvěru. Což je zase úspora času a hlavně nervů. „V praxi to vypadá tak, že po výběru nejvhodnějšího produktu dodáte makléři potřebné dokumenty (co přesně budete potřebovat, vám makléř řekne), vyplníte s ním žádost o hypoteční úvěr a makléř se už postará sám o vše ostatní.
Zkompletuje vaši úvěrovou složku (v ní musí být dokumenty týkající se jak klienta, tak nemovitosti), tu předá bance, sleduje proces schválení úvěru a vás pak vyzve k podpisu úvěrové smlouvy. Tu podepisujete v doprovodu osobního makléře, který vám při případné nejasnosti vše vysvětlí,“ popisuje Petra Horáková Krištofová. Makléř vám také pomůže vybrat nejvhodnější pojištění, ať už je to povinné pojištění nemovitosti, nebo třeba životní pojištění či pojištění schopnosti splácet. Nebude vám nutit nic, co byste nevyužili.
Podpisem smlouvy práce hypotečních makléřů zdaleka nekončí. Musí se ještě postarat o čerpání hypotéky, tedy o převedení peněz z banky na účet prodávajícího. K němu dojde po splnění podmínek specifikovaných v úvěrové smlouvě. Dobrý hypoteční makléř by měl být k dispozici po celou dobu splatnosti úvěru, pomůže třeba i s případným refinancováním.
Služby hypotečních makléřů jsou pro klienta zdarma
Standardní služby hypotečních makléřů jsou pro klienty bezplatné. To ale neznamená, že pracují zadarmo. Veškeré náklady spojené s vyřízením hypoték platí příslušná banka. „Není pravda, že by se makléři při výběru banky řídili podle výše provize - banky totiž největším makléřům poskytují naprosto shodné provize,“ připomíná Petra Horáková Krištofová a dodává, že pro makléře je prestižní pracovat se všemi hypotečními produkty. Kdyby z nějakého důvodu upřednostňoval jednu nebo dvě banky, brzy by o licence ostatních bank přišel.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás