Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Už vás neláká cestování po světě a naopak jste zatoužili po vlastní chaloupce v Česku? I když nemáte momentálně statisíce na účtu, nemusí být vaše přání nesplnitelné. Na českém trhu jsou banky, pro které není hypotéka na rekreační objekt problém.

I když je to hypotéka specifická, neznamená to, že by nebyla dosažitelná. „Banky tento typ hypotečních úvěrů poskytují, jsou však obezřetnější. Jestli máte i vy šanci na takovou hypotéku dosáhnout, poradí nejlépe zkušený hypoteční makléř,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a dodává, že právě hypoteční makléř zná všechna úskalí této specifické hypotéky a ušetří vám tak běhání po finančních ústavech.

hypoteční kalkulačka

Chatu bude třeba zastavit

Když si berete hypoteční úvěr na stálé bydlení, můžete splácet hypotéku až 30 let. I hypotéku na chatu či chalupu můžete teoreticky splácet několik desetiletí, ale to se bude chtít málokomu. „Klienti, kteří se rozhodují pro hypotéku na rekreační objekt tak většinou volí splatnost kratší, a proto musí také počítat s vyšší měsíční splátkou,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová na první úskalí, se kterým je nutné počítat při rozhodování financovat chatu pomocí hypotéky.

Aby vám banka dala hypotéku, je nutné nemovitost zastavit. Pro zástavu je možné využít i rekreační objekt, který chcete hypotékou financovat. „Je ale dobré si připomenout, že když odhadní cena určená bankou neodpovídá tržní ceně, může banka požadovat do zástavy nemovitost jinou. U nižších hypoték může chtít i spolužadatele,“ připomíná Petra Horáková Krištofová.

S dalším omezením, se kterým se žadatel o hypotéku na rekreační objekt setká, je nutnost použít vlastní finance. „Banky vám hypotéku na chatu dají, ale měli byste mít alespoň třetinu ceny našetřenou, navíc od podzimu už banky nebudou poskytovat takzvané stoprocentní hypotéky ani na pořízení bytu či domu,“ říká Petra Horáková Krištofová a dodává, že se správným poměrem vlastních a půjčených peněz pomůže zkušený hypoteční makléř, který zná podmínky jednotlivých bank. Navíc pro vás zvládne vyjednat daleko lepší podmínky hypotéky, než na které byste dosáhli sami.

Co když ale žádné našetřené peníze nemáte a přesto se hypotéky na chaloupku nechcete vzdát? Ještě není nic ztraceno, bance můžete nabídnout k zástavě i jinou nemovitost, například vlastní byt či rodinný domek. „Jestli na této nemovitosti nevázne zástavní právo jiné finanční instituce, může vám banka následně poskytnout hypotéku až do výše 100 % zástavní hodnoty této druhé nemovitosti a vy si pak za tyto peníze můžete pořídit vysněnou chatu,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.

Jedinou nevýhodou hypotéky na rekreaci je to, že si nemůžete odečíst zaplacené úroky z daňového základu. Podle daňového zákona se totiž tato úleva vztahuje jen na úvěry na nemovitosti, které jsou určeny k bydlení.
 

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka