Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Být spolu v dobrém i ve zlém. Jenže to se každému druhému páru v naší republice nepovede. A co když mají manželé hypotéku? S ní je rozvod složitější.

S hypotékou se lidé uvazují na dodržování pravidel, tedy řádné splácení, na několik desítek let. Jenže manželství se rozpadají mnohdy daleko dříve. A tak se při rozvodu manželství musí řešit, co bude dál s nemovitostí, a tím pádem i hypotékou. Jak na to? Představíme si několik možností, podrobněji vás do problému zasvětí dobrý hypoteční makléř.

Jeden z manželů nechá nemovitost druhému

Banky umožňují, že se jeden z klientů (manželé mají vždy hypotéku společně) ze smlouvy v případě rozvodu takzvaně vyváže. Což samozřejmě předpokládá, že se manželé předem dohodnou, že byt či dům zůstane jen jednomu z nich. A také ten, který na sebe vezme břímě splátek, musí být pro banku nadále dostatečně bonitní, čili mít tak vysoké příjmy, že bude bez problémů schopen hypotéku dál splácet.

„U této volby je třeba počítat s tím, že banka bude znovu posuzovat bonitu klienta, podívá se do registrů, bude po něm chtít doložit příjmy, případně smlouvu o zúžení majetku nebo pravomocné rozhodnutí soudu,“ upozorňuje manažerka Asociace hypotečních makléřů Petra Horáková Krištofová a dodává, že při posouzení nových příjmů bude brát banka i „ohled“ na případné další povinnosti klienta, jako jsou například alimenty. Pokud jste ale někdy v minulosti měli se splácením problém, banka nemusí žádost o vyvázání schválit.

Jestli jeden z rozvádějících se manželů nemá pro banku dostatečnou bonitu, může si přizvat jako spoludlužníka někoho dalšího. Třeba rodinného příslušníka či nového partnera. Pak bude banka při schvalování žádosti postupovat jako v ostatních případech, kdy jeden klient na splácení nestačí.

Problém může nastat v případě, že ani jeden z manželů není schopen hypotéku dál splácet a není schopný sehnat nikoho dalšího. Pak zůstávají na smlouvě oba a o splátky by se měli podělit. Což nemusí být, zvláště v situaci nedobrovolného rozchodu, zrovna ideální řešení.  „Jako spoludlužníci totiž bance ručí oba a když nebude platit jeden, přenese se odpovědnost automaticky na druhého bez ohledu na to, kdo je v katastru zapsán jako majitel,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová.

Jaké doklady budete spolu s žádostí o změnu smlouvy potřebovat, vám nejlépe poradí zkušený hypoteční makléř. Je to podobné jako u sjednávání nové hypotéky, i když se v tomto případě sjednává pouze dodatek ke smlouvě. Připravit dopředu byste si měli například přehled o svých pravidelných měsíčních výdajích, jako jsou další splátky půjček, výživné, pojištění a podobně, dále budete potřebovat doklad o příjmech od zaměstnavatele, podnikatelé pak daňové přiznání, nabývací titul k nemovitosti, pravomocný rozsudek soudu o rozvodu manželství, dohodu o vypořádání společného jmění manželů.

A s čím je třeba také počítat, je poplatek za celou tuhle transakci. Cena se pohybuje od 1 500 do 5 000 korun. Nejlevnější je Fio banka, mezi nejdražší patří Česká spořitelna, GE Money Bank a UniCredit Bank. 

Prodáme to

Další z možností, pokud se manželé nijak nedohodnou či v nemovitosti dále bydlet nechtějí, je prodej. Nový majitel pak převezme stávající hypotéku, případně si vyjedná hypotéku jinou a pomocí těchto peněz uhradí kupní cenu. O tom, jak prodat nemovitost zatíženou hypotékou, se dočtete v jednom z příštích článků.