- pondělí 27. duben 2020
- | Autor: zuk
Koronavir nechodí jen po lidech, ale zasáhl i hypoteční trh. Úrokové sazby hypotečních úvěrů rostou, zájem o hypotéky slábne.
Dvojnásobný zásah České národní banky v podobě razantního snížení základních úrokových sazeb se na úrokových sazbách hypoték zatím nijak neprojevil. Podle údajů Fincentrum Hypoindexu rostla průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů od ledna, v březnu vystoupala na 2,45 %. Realita je ale o něco příznivější. Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v březnu hodnotu 2,35 %, což je o 10 bazických bodů méně, než vykazuje statistický průměr. „A to je pro klienty jistě dobrá zpráva. Jestliže si tedy například klient požádá o hypoteční úvěr ve výši 2,5 milionu korun se splatností 25 let prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, ušetří jen na úrocích 63 tisíc korun, což není rozhodně málo,“ uvádí Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka,cz a připomíná další jednoznačné plus pro klienty hypotečních makléřů: „Zkušený hypoteční makléř může kromě získání nižší úrokové sazby, pomoci zajistit klientovi různé výhody, které souvisí přímo s jeho osobní situací.“ Konkrétní úsporu si může každý jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.
Ani letos rekordy nehrozí
Data Fincentrum Hypoindexu ukazují na jednoznačný propad hypotečního trhu. Jak objem půjčených peněz, tak počet uzavřených smluv poklesly v březnu na nejnižší úroveň za poslední rok. Konkrétně bylo uzavřeno 5 503 hypotečních smluv v objemu 13,8 miliardy korun. Oproti únoru klesl počet poskytnutých hypoték o více než pětinu a objem půjčených peněz dokonce o čtvrtinu. Meziročně poskytly banky o 1 155 hypoték méně (o 17,3 %), objem ale meziročně poklesl o 911 milionů korun, tedy o 6,2 %.
Pokud se podíváme na čísla za první čtvrtletí 2020, tak si banky nevedly zas tak špatně. Oproti loňskému roku si polepšily o 12,7 miliardy korun a díky silnému únoru poskytly téměř stejný objem hypoték jako v prvním čtvrtletí roku 2018. Letošní první čtvrtletí se tak stalo třetím nejúspěšnějším prvním čtvrtletím v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex.
„Je však otázkou, jak se bude hypoteční trh vyvíjet dál. Pandemie koronaviru na hypotéky dopadne pravděpodobně až v dalších měsících, kdy můžeme očekávat i citelný propad,“ říká Petra Horáková Krištofová a dodává, že současné uvolnění podmínek pro poskytování hypoték od centrální banky by zájemcům o hypotéky mělo pomoci při získání hypotečního úvěru.
Cena peněz na mezibankovním trhu se opět po několika letech dostala pod jedno procento a jen vývoj pandemie ukáže, jestli nebudou základní úrokové sazby opět klesat, ČNB je připravena k dalšímu snížení, technicky až na nulu. Není proto divu, že na hypotečním trhu panuje nejistota. Navíc hypoteční banky nyní čeká povinný odklad splátek úvěrů klientům postiženým koronavirovou pandemií, a to až na půl roku. „Klientům, kteří chtějí využít moratoria, stačí požádat svou banku či stavební spořitelnu. Měli by si však uvědomit, že se jim prodlouží doba splácení hypotéky,“ připomíná Petra Horáková Krištofová. Odklad splátek úvěrů kvůli epidemii COVID-19 nebude v Bankovním či Nebankovním registru klientských informací jako negativní informace uveden, nezhorší tak podmínky při budoucí žádosti o nový úvěr.
Daň z nabytí nemovitosti možná nebude
Rozhýbat hypoteční trh by mohla pomoci daňová novinka, kterou navrhuje ministryně financí. Měla by se zrušit daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z ceny nemovitosti. To je jistě dobrá zpráva, ale něco za něco. Zároveň by se zrušila možnost uplatnit úroky z hypotéky v daňovém přiznání.
Pro hypotékáře by se sice nic dramatického nestalo, ale momentální úspora několika set tisíc korun i za cenu nemožnosti budoucího odečtu zaplacených úroků z daňového základu by mohla přivést do bank více zájemců o hypoteční úvěr. Novinka by platila pouze pro nově uzavřené smlouvy, stávajících klientů by se nijak nedotkla, ti by si o zaplacené úroky mohli ponižovat daňový základ i nadále.
Daňová novinka však počítá i s prodloužením lhůty pro zdanění zisku z prodeje nemovitosti, která neslouží k bydlení vlastníka na 15 let. Nyní platí, že pokud má klient pozemek či nemovitost, ve které nebydlí, musí zisk zdanit při prodeji do pěti let od nabytí nemovitosti. Návrh musí ještě projít schválením vlády a poslanců.
Co nového u hypotečních makléřů
Přestože průměrná úroková sazba hypoték roste a situace na hypotečním trhu není zrovna příznivá, jsou banky, které se rozhodly hypotéky zlevnit a rozhýbat tak hypoteční trh a podpořit klienty v této nelehké situaci. Jedná se zejména o menší banky.
U refinancovaných hypoték tak snížila úrokové sazby Air Bank, a to o 0,2 %. Klient tak při převedení hypotéky z jiné banky do Air Bank u hypotečního úvěru nad 1,5 milionu korun a pětileté fixaci nově získá úrokovou sazbu 2,19 % ročně. Úrokové sazby u nových hypoték zůstávají nezměněny.
Pokles základních sazeb ČNB promítla do úrokových sazeb hypoték i Equa bank, která snížila svou sazbu až o 0,6 procentního bodu na 2,29 %. Změna se týká fixací na tři roky a pět let a platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu a na refinancování hypoték. O půl procentního bodu snížila úrokové sazby u hypoték mBank, hypotéku do 80 % LTV a pětiletou fixací lze získat se sazbou 1,94 %. Pod dvě procenta se dostala nyní i Fio banka, která zlevnila hypotéky s fixací na jeden a tři roky na 1,88 %. Pětiletá sazba zůstává beze změny, se sazbou od 1, 98 %.
A co stavební spořitelny? Ty jsou na tom zatím docela dobře. Během prvního čtvrtletí poskytly úvěry za 15,3 miliardy korun, meziročně o třetinu víc. Zároveň zaznamenaly i vyšší zájem o nové smlouvy o stavebním spoření. Největší stavební spořitelna, ČMSS, poskytla o 22 % více úvěrů než v loňském roce, ke konci března měla uzavřeno více než 1,3 milionu smluv. V letošním roce očekává Asociace českých stavebních spořitelen meziroční nárůst objemu poskytnutých úvěrů o zhruba 11 %, o 5 % pak nárůst počtu nově uzavřených smluv.
Například u Modré pyramidy mohou nyní klienti získat zpracování úvěru i ocenění nemovitosti zdarma, a to až do konce května. U pohotovostního úvěru spořitelna prodlužuje lhůtu na výběr bydlení z 12 na 18 měsíců, nabídku lze využít do konce července.
Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás